بروز بیماری عفونی جدید مشابه کرونا در کودکان صحت ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی با بیان اینکه بروز کووید 19 هیچ استثنایی برای سن، جنس و نژاد افراد قایل نیست عنوان کرد: هر فردی که در معرض ویروس قرار بگیرد مبتلا خواهد شد و هیچ استثنایی برای سن و جنس وجود ندارد.

وی افزود: در ابتدای اپیدمی این فکر وجود داشت که کودکان به کووید19 مبتلا نمی‌شوند، با این حال با گذشت چند وقت از آغاز اپیدمی ثابت شد که کودکان نیز مبتلا می‌شوند ولی از آنجا که عمدتا فرم کم علامت یا خفیف بیماری را می‌گیرند به همین علت این ذهنیت در مردم ایجاد شده که کودکان مبتلا نمی‌شوند، موارد استثنایی از ابتلای کودکان به فرم شدید کووید 19 نیز در کشورهای مختلف گزارش شده است، ‌حتی در مواردی منجر به مرگ اطفال نیز شده است. با این حال درصد مرگ و میر در افراد سالمند بالاتر است به گونه‌ای که درصد مرگ و میر در افراد بالای 70 سال حدود 12 درصد است.

متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به انتشار گزارش‌هایی از ابتلای کودکان به فرم شدید بیماری در امریکا و کشورهای اروپایی گفت: این مساله نشان می‌دهد که بیماری بزرگ و کوچک نمی‌شناسد و همه در معرض خطرند، بروز علایم جدیدی همچون علایم پوستی، چشمی و یا درگیری‌ رگ‌های خونی و قلب در کودکان،‌ این‌ علایم جدید نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر بعد از گذشت 3 ماه از آغاز اپیدمی متوجه شده‌اند که این بیماری دارای علایم غیراختصاصی از جمله لرز، درد پاها، کهیر، کاهش حس بویایی و چشایی، ایجاد لخته در عروق مغزی و قلبی و بروز سکته مغزی و یا قلبی و غیره نیز می‌باشد.

مردانی گفت: این علایم جدید مربوط به همین بیماری کووید 19 می‌باشد و بیماری عفونی جدیدی بروز پیدا نکرده است، این علایم همان کووید 19 است ولی با نشانه‌های غیرمعمول که ممکن است در کودکان هم بروز کند. به عنوان نمونه در برخی گزارش‌ها، این بیماری تنها با یک تب در کودکان تشخیص داده می‌شود، علایم جدید نشان‌دهنده جهش ویروس کووید 19 نیست، این نوع بیماری اصلا تفاوتی با نوع قبلی ندارد و تنها به دلیل گذشت چند ماه از آغاز اپیدمی و افزایش موارد بیماری، علایم و تظاهرات جدید بیماری بروز پیدا کرده، تا جایی که سازمان جهان بهداشت علایم جدیدی را به این بیماری اضافه کرده است.

به گزارش اینا این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان تاکید کرد: علایم و تظاهرات جدید بیماری کووید 19 در هر کشوری و در هر سن و جنسی و حتی در کودکان هم می‌تواند بروز پیدا کند و این علایم ناشی از تظاهرات غیرمعمول بیماری کروناست و بیماری جدیدی بروز پیدا نکرده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه