با فاصله‌گذاری هوشمند شاهد کاهش مرگ و افزایش بیماریابی هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی ربیعی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: در روز یکشنبه در ادامه جلسات متناوب ستاد مقابله با کرونا که این‌بار با حضور رهبری تشکیل شد و آخرین شرایط و روندها را مورد بررسی قرار دادیم.

وی افزود: دولت به صورت شبانه روزی با تمام توان به دو مسئله مهم مقابله با شیوع کرونا و حفظ معیشت مردم و جان اهتمام داشته است، در شرایط بد اقتصادی دنیا و شرایط اقتصاد تحریمی هم از جان مردم و هم از کار مردم و همه سلامتی مردم در برابر بیماری محافظت کنیم دولت شبانه روزی برای عبور از این شرایط حیاتی پای کار است، آخرین بررسی‌ها در ستاد ملی مقابله با کرونا نشان می‌دهد با فاصله‌گذاری هوشمند شاهد کاهش مرگ و میر، ولی افزایش بیماریابی در کشور هستیم. دو منحنی با شیب آرام روبه پایین در حال حرکت هستند. کیس‌های سرپایی رو به افزایش است ولی این براساس برنامه وزرات بهداشت است. 

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: امروز به مرز گرفتن ۳۰ هزار تست در روز می‌رویم و برنامه داریم به برنامه یک میلیون و نیم تست برسیم تا برنامه غربالگری تکمیل شود، رعایت فاصله گذاری از سوی مردم افزایش تولید مواد ضد عفونی و ماسک و تکمیل تجهیزات بیمارستانی به علاوه برنامه غربالگری و بیماریابی همه این عوامل رمز موفقیت ما در گذر از آثار ناشی از کرونا است.

ربیعی گفت: با شرایط اقتصادی و بهداشتی که داشتیم، یک سناریویی را انتخاب کردیم، پنج سناریو محتمل در پیشروی ما قرار داشت. ما باید یک سناریو را انتخاب می‌کردیم بین سناریو آزاد کردن همه رفتارها و به وجود آمدن مرگ‌ها و سناریو سخت‌گیرانه کامل. ما باید با توجه به شرایط داخلی خودمان را انتخاب می‌کردیم، یک سناریو بدون مداخله بود که اساسا ما آن را دنبال نکردیم. برخی از کشورها هم که آن را دنبال کردند، منصرف شدند. یک سناریو مداخله حداقلی بود. سناریو دیگر، مداخله متوسط به سمت خوب بود. سناریو دیگر، مداخله سنگین و سخت‌گیری حداکثری. سناریو آخر هم سناریو قرنطینه بود. 

وی تصریح کرد: اگر انتخاب ما، سناریو اول بود براساس گزارشی که در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد، با ۱۱ هزار فوتی روبه‌رو می‌شدیم، در سناریو دوم، تعداد فوتی‌ها ۳۳ هزار نفر بود. سناریو سوم ۱۸ هزار فوتی. در سناریو چهارم، تعداد فوتی‌ها ۱۱ هزار نفر بود و در سناریو پنجم، عدد کمتری. ما بین سناریو چهارم و پنجم را انتخاب کردیم، در روزهایی به سمت سخت‌گیری‌های حداکثری حرکت کردیم، انتخاب سناریو مناسب، آماده بودن نظام بهداشت و درمان، بیمارستان‌ها و به موقع آماده شدن تجهیزات پزشکی‌مان موجب شد تا تعدادی فوتی‌ها ما حتی از نرم‌های جهانی هم رو به پایین باشد. هم‌اکنون هم حول و حوش سناریو چهارم باید حرکت کنیم و در شهرها به سمت سناریوهای پایین‌تر برویم، در جاهایی که احساس می‌کنیم در چند روز متوالی عدد ما، عدد مناسبی است، باید به سمت سناریوهای پایین‌تر برویم. البته این مسئله به معنای آن نیست که در این سناریوها در آن شهرها ثابت بمانیم.

سخنگوی دولت درباره تبادل زندانیان ایرانی وآمریکایی و برداشتهایی که از اظهارات اخیر وی صورت گرفته است گفت: آنچه درباره تبادل زندانیان مطرح کردم ناظر به همان پیشنهاد دو سال پیش است که آقای دکتر ظریف است وزیر خارجه کشورمان قبلاً بیان کرده بودند که ما آمادگی داریم همه زندانیان را در همه عالم و نه فقط در آمریکا تبادل کنیم و اظهارات من به این پیشنهاد مرتبط بود، همانگونه که تاکید کردم تصمیم‌گیری و مجاب شدن طرفین برای آزادسازی و تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی نیازی به مذاکره و میانجیگری در آن نیست. اگر عزم و اراده برای این کار باشد، فرآیند انجام آن از طریق دفتر حفاظت منافع که سوییس هست  و بیشتر هم تجربه کارهای اداری را دارد می‌تواند صورت بگیرد. بنابراین در اینجا بحثی در خصوص این برداشت‌ها صورت نگرفته است

ربیعی در خصوص آزادسازی سهام عدالت و برنامه دولت برای جلوگیری از متضرر شدن مردم گفت: ما گزارش‌هایی داشتیم روزهای اول مردم رفته بودند و  این سهام را خریداری می‌کردند. اما اطلاع رسانی گسترده ای از عدد تقریبی ارزش سهام اعلام شد و این امر کمک کرد که افراد مطلع شوند از ارزش چیزی که در دست دارند.

وی افزود: افراد بسیار ساده می‌توانند مراجعه کنند و پیچیدگی زیادی ندارد. افرادی که نیاز دارند سهام خود را بفروشند می توانند انتخاب کنند و با برنامه‌ریزی که صورت گرفته آن را بفروشند. افرادی هم که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند با انتخاب ساده‌ای که انجام دادند این کار را انجام دهند، ۳۱ شرکت بورسی درجه یک کشور انتخاب شدند و مشمولین می‌توانند بر اساس ضوابط و دستورالعملی که تدوین شده و بخشی هم اعلام خواهد شد به این‌ها مراجعه کنند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: سهامداران می‌توانند ۳۰ درصد سهام خود را بفروشند که این امر هم به خاطر جلوگیری از فشار به بازار هست و هم برنامه‌ریزی باید صورت بگیرد بنابراین فروش به صورت تدریجی است و  بقیه اش را هم می‌توانند بفروشند که البته به کشش بازار هم ربط دارد، افرادی هم که نمی‌خواهند سهام خود را بفروشند و آنرا سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند سهامشان باقی بماند برای روزهای آینده یا هر وقت که خواستند بفروشند، اطلاع رسانی گسترده‌ و ساده کردن شیوه فروش کاری بود که برای جلوگیری از سوداگری انجام شد.

ربیعی در خصوص تاکید رهبر معظم انقلاب برای بررسی دقیق بسته بودن یا نبودن مساجد و اماکن مقدس به دست کسانی که ضرورت دعا و نیایش را درک می‌کنند و اینکه آیا ستاد ملی مبارزه با چه  اقدام جدیدی انجام داده است گفت: وزیر کشور با کمیته اجتماعی سیاسی و وزیر بهداشت با کمیته بهداشت به طور توأمان مطالعاتی را ظرف چند روز انجام می‌دهند. بعد دو کمیته جلسه‌ای برگزار خواهند کرد و نتیجه جلسه این دو کمیته در جلسه بعدی ستاد ارائه خواهد شد، معتقد هستیم که می‌توانیم با روحیه‌ای که نمازگزاران ما دارند و افرادی که به جماعت شرکت می‌کنند پروتکل‌ها رعایت شود و بتوانیم محیط‌های معنوی مان را بازگشایی کنیم، باید از دیدگاه‌های افراطی اجتناب کنیم نظراتی وجود دارد معتقد هستیم این نظرات نظر مراجع و مقام معظم رهبری نیست. تجمع کردن، کنار هم ایستادن و عدم رعایت فاصله نباید به وجود بیاید و مسئولین امر هم در این زمینه حتماً پیگیری خواهند کرد.

وی در خصوص اخبار منتشر شده در خصوص اتفاقی که برای مهاجرین افغانستانی رخ داده است، ضمن ابراز تاسف و تسلیت به بازماندگان قربانیان این حادثه اظهار کرد: این اخبار و دیدن تصاویر قطعاً موجب دلشکستگی فراوان همه ما شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به سابقه دوستی و برادری دو کشور گفت: ما پذیرای بیش از ۳ میلیون نفر از کشور افغانستان هستیم و  حتی در بحث کرونا آنها را مثل همه ایرانی‌ها دیدیم و برای ما هیچ تفاوتی نداشتند. خود ما با وجود بیکاری که در کشور داشتیم هیچ‌گاه اقدام به بازداشت و طرد گسترده نداشتیم مگر افرادی که به جرائمی مثل همه جای دنیا مرتکب می‌شوند، هیچ گاه اتفاقاتی که در اردوگاه‌های کشورهای مختلف و حتی در منطقه مشاهده می‌کنید، در این جا نداشتیم. حتی در اشغال افغانستان در کنار آنها بودیم.

ربیعی تصریح کرد: چنین حادثه ای که معلوم نیست به چه علت رخ داده است، به هیچ عنوان نمی‌تواند روابط ما را به سمتی ببرد و خدای ناکرده موجب تفسیرهای غلط شود. مقام‌های مسئول ما چیزی که بیان می شود، را تکذیب می کنند. با این وجود با توجه به اهمیتی که به روابط دوستانه و برادرانه قائل هستیم آمادگی خود را برای همکاری با دولت افغانستان با هدف عدم اطمینان از وقوع اینگونه حوادث و روشن شدن مسائل اعلام کردیم و می توانیم کمیته ای تشکیل دهیم و بررسی کنیم.

وی اضافه کرد: به نظر می آید نارسایی‌هایی در تردد افراد در مرزها وجود دارد که این وظیفه مرزبانان افغانستان هم هست. این نارسایی‌های ترددها که از مسیرهای بد انتخاب می کنند همواره می‌تواند خطرناک و حادثه آفرین باشد، آنچه ما برای کمیته مشترک پیشنهاد می‌کنیم برای این است که از اینگونه رفت و آمدها پیشگیری کنیم و به اطمینانی برسیم که این گونه حوادث رخ ندهد و حوادث طبیعی جان انسان‌ها را به خطر نیندازد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته ما هم مطلع هستیم که عده ای هم نیات شومی دارند و به دنبال بر هم زدن مناسبات دوستانه ما افغانستان هستند و اجازه نخواهیم داد این اتفاق تحت تاثیر تبلیغات بیگانه قرار بگیرد، جان باختن انسان‌ها در هر کجا به خصوص برای همسایگان برای ما مایه تاسف است، قطعاً امنیت جان شهروندان افغانستانی برای ما هم بسیار مهم است و آنچه که باید از این اتفاق شوم باید نتیجه بگیریم این است که ترددهای غیرقانونی از مرزها را سامان دهیم دو طرف در این زمینه همکاری کنند تا با این ساماندهی شاهد بروز چنین مسائلی نباشیم.

ربیعی همچنین انتخاب و رای اعتماد به  نخست وزیر جدید عراق را تبریک گفت و افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت جدید عراق و انتخاب مصطفی کاظمی به عنوان نخست وزیر این کشور که با رای بالای پارلمان انجام شد استقبال می‌کند، ایران همواره از دولت و ملت عراق حمایت کرده و امیدواریم در دوره نخست وزیری وی روابط دو کشور دو ملت و دولت بیش از گذشته توسعه یابد، عراق به عنوان کشور همسایه با پیوندهای دیرینه فرهنگی و اقتصادی اهمیت و اولویت بالایی برای ما دارد، با احترام به حق انتخاب مردم عراق آماده تعمیق همکاری‌های همه‌جانبه با دولت عراق هستیم و مطمئن هستیم که با دولت آقای کاظمی هم تجربه موفقی را در راستای تامین منافع متقابل خواهیم داشت.

وی درباره مخالفت نمایندگان مجلس با طرح تشکیل وزارت بازرگانی افزود: تشکیل این وزارتخانه همواره برای دولت مهم بوده است، به ویژه در شرایط تحریم‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم و از طرف دیگر کرونا به کشور تحمیل کرده است، آرایش و ساختار متناسب با وضعیت فعلی قطعا اجتناب ناپذیر است؛ ما باید به نحوی وضعیت فعلی را به سمتی می‌بردیم که بازرگانی و خرید و فروش و انبار کردن به موقع خریدن کالا ها را در ساختاری متمرکز کنیم، دولت به نتیجه رسید برای کنترل بازار در قیمت و عرضه به موقع کالا تشکیل وزارت بازرگانی ضروری است؛ مدیریت متمرکز بخش بازرگانی در یک وزارتخانه قطعا مشکلات در این زمینه را کاهش می داد.

سخنگوی دولت با اشاره به رد شدن تشکیل وزارت بازرگانی از سوی نمایندگان مجلس تصریح کرد: به نظر نمایندگان احترام می گذاریم اما از  عدم تشکیل وزارت بازرگانی احساس خلا می‌کنیم، در حال حاضر دولت ناچار است با ساختارهای موجود خلا وجود وزارت بازرگانی را حل کند. البته به سمت اصلاح ساختار درونی وزارتخانه حرکت کرده‌ایم و در وزارت صمت و اختیاراتی که باید داشته باشد با همپوشانی با سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط دیگر، این اصلاح ساختار را  دنبال می‌کنیم؛ اگر چه جای وزارت بازرگانی را نمی‌گیرد اما تلاش می‌کنیم نیازمندی های کشور را رفع کند.

ربیعی در خصوص اینکه اعضای هیئت تحقیق و تفحص از قاچاق کالا و ارز مجلس می‌گویند دست پنهانی اجازه انتشار گزارش تحقیق و تفحص را در صحن علنی مجلس نمی‌دهد چون به مذاق دستگاه ها و مسئولان دولتی خوش نیامده است. قرار بود این تحقیق و تفحص این هفته در دستور کار مجلس باشد که نماینده حامی دولت جلوی آن را گرفته است. دلیل مخالفت دولت برای قرائت گزارش تحقیق و تفحص در صحن مجلس چیست؟ گفت: دولت تمام اختیارات و وظایف مجلس را به رسمیت می‌شناسند. یکی از اختیارات مجلس تحقیق و تفحص است که یکی از ابزارهای نظارتی مجلس است و براساس قانون و آیین نامه داخلی مجلس طی فرآیندی صورت می گیرد.

وی افزود: مجلس در اعمال اختیارات خود از استقلال برخوردار است و مایل هستم اعلام کنند چه کسی مانع این گزارش شده است؟ هر زمان مجلس بخواهد قرائت کند من به عنوان نماینده دولت می گویم هیچ مانعی برای این کار نداریم و دولت اصلا در اموری که چه چیزی قرائت شود یا نشود دخالت ندارد و اساسا چنین چیزی صحت ندارد و دولت نقشی در دستور کار هفتگی مجلس ندارد.  

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما در مورد وزارت بازرگانی تمایل به تصویب داشتیم و مجلس تصویب نکرد پس آنجا بگوییم مخالفین دولت؟ اصلا چنین چیزی نداریم و اصلا این گونه برداشت که نمایندگان حامی دولت نگذاشتند درست نیست. مجلس هویت یکپارچه دارد و گرایش‌های سیاسی مختلف در آن هستند و قوه مجریه به هیچ عنوان دخالتی در تعیین دستور کار برای مجلس ندارد و دستورات را به نوبت مطرح می کنند، حتی تغییر دستور کار هفتگی مجلس به موجب قانون و آیین نامه مجلس طی فرآیندی است که ۵۰ نماینده باید درخواست کنند. اینکه بنا بود این هفته در دستور باشد یا نه مربوط به خود مجلس است و اساسا دولت قدرت جلوگیری از قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس را ندارد، از تعابیری مانند دست پنهان و ... اجتناب کنیم. خوشبختانه در شرایط فعلی گردش اطلاعات به گونه‌ای بوده و آنقدر زیاد شده است که هیچ دست پنهانی مخفی نمی‌ماند.

ربیعی درباره بازگشایی مراکز دعا و اماکن مذهبی گفت: دو کمیته با هم بررسی می‌کنند و نتیجه را به ستاد ملی گزارش می‌دهند. درخصوص شب‌های قدر هم صدا و سیما و ۲ وزارتخانه با هم همکاری می‌کنند و مکان‌هایی را مشخص می‌کنند که نه شلوغ بشود ولی آن حس دعای جمعی به خانه‌ها انتقال پیدا کند.

وی در خصوص اینکه درحالی که ما این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد افت بسیاری از کسب و کار هستیم اما در دو بازار مسکن و خودرو همچنان شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم، برنامه دولت برای ورود به این مساله چیست؟ اظهار کرد: این موضوع حداقل در ۲ جلسه اخیر دولت هم مورد بحث قرار گرفت.  

سخنگوی دولت در مورد بازار مسکن افزود: اولویت ما طبقاتی هستند که مسکن مورد نیاز آنهاست مانند معلمان، بازنشستگان و کارگران و ما اینها را در اولویت قرار داده‌ایم، ولی به هر حال مسیر مسکن هم از هیچ منطقی پیروی نمی‌کند مانند سکه و ارز، بالاخره پول سرگردان الان به بازار بورس رفته و ما خوشحال هستیم و می‌گفتیم همه کمک کنیم که این بورس به زمین نخورد و کماکان جذابیت داشته باشد، این یک بحث و یک نظر ملی بود. به‌رغم اینکه اگر انتقادی هم داریم بگوییم که این بورس سازنده‌تر جلو برود و به‌این دلیل بود که این پول‌های سرگردان به بخش‌های دیگر نرود.  

ربیعی خاطرنشان کرد: ما الان حدود یک میلیون ثبت‌نام مسکن کرده‌ایم. و همانطور که گفتیم بر حسب نیازمندی افراد اولویت‌بندی کرده‌ایم که اقشار مختلفی که بیشتر نیازمند هستند اگر مسکن در اختیار آنها قرار بگیرد افزایش قیمت مسکن تاثیری روی آنها نخواهد داشت، ما تاکنون ۸۰۰ هزار واجد شرایط استخراج کرده‌ایم برنامه دیگر ما هم پایدار کردن جریان تولید مسکن است که مدام تولید مسکن جریان داشته باشد و به نیازمند واقعی پاسخ بدهیم.

وی اظهار کرد: مثلا از فرهنگیان ۱۷۰ هزار نفر اسم داده بودند که بررسی شد و ۷۵ هزار نفر واجد شرایط بودند. این واجد شرایط بودن را دنبال می‌کنیم. اقدامی که در مورد مسکن انجام می‌دهیم با تولید مسکن و کمک به خانه‌دار شدن اقشاری که نیازمند هستند و پول بالایی ندارند یعنی فاصله تامین مسکن را برای آنها کوتاه می‌کنیم، امیدوار هستیم که با یکسری از سیاست‌ها نگذاریم که هجوم پول به سمت مسکن بیاید. فعال شدن بورس یکی از کارهایی است که می‌تواند از هجوم پول به سایر عرصه‌ها جلوگیری کند.

سخنگوی دولت در ارتباط با بازار خودرو هم بیان داشت: در دولت در این زمینه بحث شد و وظیفه داده شده به وزیر صنعت و معدن و تجارت، یک بسته کنترل قیمت با توجه به جلسات ستاد تنظیم بازار، شورای رقابت و کمیته خودرو که قرار شد این سه با همکاری یکدیگر این بسته را آماده کنند. بسته جدید ساماندهی بازار خودرو را در این هفته اعلام شود که شاید امروز کارهای نهایی آن صورت پذیرد، تولید ما کم نشده است، ما روزی ۴ هزار دستگاه در سایپا و در ایران‌خودرو حدود ۸ هزار دستگاه تولید داریم. زمان باز شدن سایت خیلی کم بود بنابر این یکی از تصمیمات این است که یک هفته سایت باز باشد و شگرد اینکه یک عده‌ای به سایت بروند و ثبت‌نام کنند، اگر ثبت‌نام‌ها زیاد شد ما روش‌های شفافی مانند قرعه‌کشی را انجام می‌دهیم.

ربیعی ادامه داد: از این طریق اولویت‌بندی هم بیرون می‌آید. نحوه فروش و پیش‌فروش با شیوه جدید که بتواند فرصت کافی برای همه متقاضیان ثبت‌نام ایجاد کند با بازنگه داشتن سایت امکان‌پذیر خواهد شد، فرمول قیمت پایه به اضافه تورم سالانه، بخشی با سایر پارامترهای خودرو مانند کیفیت خود خودرو تشکیل جلسه و یک افزایش طبیعی خواهند داد و قطعا متفاوت است با آن چیزی که الان به‌طور صوری بالا می‌برند.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: ما از بهمن‌ماه ۹۷ هیچ‌گونه افزایشی به‌شکل رسمی نداشتیم. چند سایت هستند که قیمت‌سازی می‌کردند. به این سایت‌ها اخطار داده شد ولی عمل نکردند لذا این سایت‌ها بسته شدند و در صورت تداوم قطعا مراجع قضایی رسیدگی خواهد کرد، به اعتقاد من با مجموعه این تصمیمات بتوانیم آنچه که هیچ منطقی ندارد و قیمت‌ها در فضای مجازی بالا می‌رود و با آن چیزی که در خود کارخانه است خیلی تفاوت دارد را حل کنیم. شاید کمک به افزایش تولید هم بتواند کمک کند که کنترل کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه