پروتکل برگزاری مراسم شبهای قدر در مساجد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در نامه ای به رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کشور، پروتکل چگونگی برگزاری مراسم معنوی شبهای قدر در مساجد را اعلام کرد.

در بخشنامه اعلام شده از سوی دکتر علیرضا رییسی، آمده است: با توجه به فرا رسیدن شبهای معنوی قدر، اهمیت برگزاری دعا و نیایش در این شبها و فرمایشات مقام معظم رهبری در ستاد ملی مبارزه با کرونا، همچنین بر اساس جلسه مورخ ۹۹.۲.۲۱ مقرر گردید که مراسم مذکور ضمن رعایت کامل و دقیق راهنماهای بهداشتی و فاصله گذاری در مساجد و اماکن برگزاری مراسم شب قدر با رعایت موارد زیر نیز می تواند صرفا برای این شبها برگزار گردد:

۱_ اولویت برگزاری مراسم در فضای باز مساجد با رعایت فاصله حداقل یک متر می باشد.
۲_ در صورت عدم وجود فضای باز برگزاری مراسم در داخل شبستان مساجد با ۲۵ درصد ظرفیت به حالت صف نماز و رعایت فاصله حداقل یک متر می تواند انجام شود.

۳_ رعایت تهویه مناسب در محل های بسته مانند شبستان الزامی است.
۴_ اطلاع رسانی از سوی هیات امنای مساجد و بسیج محل مبنی بر عدم حضور بیماران خاص و بیماریهای زمینه ای با ریسک بالا و همچنین کودکان و سالمندان در مراسم صورت پذیرد.

۵_ از هر گونه پذیرایی و توزیع نذورات جدا خودداری شود.
۶_ مدت زمان برگزاری مراسم حداکثر دو ساعت باشد.
۷_ جلسات مداحان مشهور می تواند در فضاهای باز مانند ورزشگاه ها با محدود به ۲۵ درصد ظرفیت با رعایت فاصله گذاری اجتماعی می تواند برگزار شود.

۸_ برگزاری مراسم در مساجدی که طبق راهنمای فاصله گذاری حداقل امکانات را ندارد خودداری شود.
۹_ هیات امنا، روحانی مساجد و بسیج مسوول نظارت و حسن اجرای برنامه در مساجد می باشند.
۱۰_ مرکز امور مساجد هماهنگی لازم را با مساجد در جهت اجرای راهنماهای بهداشتی و مفاد این نامه را داشته باشند.
۱۱_ حضور کلیه افراد در محل برگزاری مراسم باید با ماسک و دستکش باشد.

۱۲_ افراد شرکت کننده لازم است سجاده، مهر، قرآن و مفاتیح و چادر نماز شخصی "مخصوص بانوان" خود را همراه بیاورند.
۱۳_ دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی از طریق معاونت های محترم بهداشتی دانشگاه نسبت به نظارت دقیق و تشدید بازرسی اقدام نمایند.
۱۴_ برگزاری مراسم مذکور در استانهای شدیدا درگیر از جمله خوزستان مشمول این بخشنامه نمی شود و در این استان ها از برگزاری مراسم خودداری شود. وب‌دا

پایان پیام/

مطالب مشابه