۳ پیش بینی برای آینده کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده و همچنین تدابیر پیش بینی شده در زمینه کنترل ویروس کرونا در کشور گفت: مقام معظم رهبری به دو نکته مهم تاکید داشتند که اولین آن اهمیت دادن به شبکه‌های بهداشتی و درمانی کشور بود. ایشان در این باره گفتند شبکه بهداشتی و درمانی بسیار مهم است و اگر آنطور که حدس می‌زنند و مکرر می‌گویند در برهه‌ای بازتولید این ویروس را داشته باشیم، این شبکه می‌تواند در مقابله با این ویروس موثر باشد.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه این سخنان بسیار مهم و کلیدی در مورد شبکه بهداشتی و درمانی و اهمیت آن با توجه به کثرت اخبار کرونا، ‌ پوشش مناسب خبری پیدا نکرد و باید نکاتی را در این زمینه مطرح کنم؛ شبکه بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی ایران، بستر بسیار مناسبی برای دسترسی عموم مردم به مراقبت‌های سلامت بوده و تقویت آن می‌تواند سهم بسزایی در بهبود شاخص‌های سلامت مردم ایفا کند.

وی افزود: ایده و اقدامات اولیه برای پیاده‌سازی این شبکه از سال ۵۰ تا ۶۰ موجود بوده و از سال ۶۰ تا ۶۲ طراحی و اجرای آن آغاز شد و از سال ۶۳ تا ۶۹ در کل کشور مستقر شده است. در حال حاضر شبکه بهداشتی و درمانی کشور از ۱۷ هزار و ۸۰۰ خانه بهداشت روستایی، ۲۷۹۴ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، ۲۹۷ پایگاه روستایی، ۵ هزار و ۴۸۹ پایگاه سلامت شهری و ۲ هزار و ۷۲۳ مرکز خدمات جامع سلامت شهری تشکیل شده است که ۲۶ میلیون و ۹۵۱ هزار نفر ساکنین روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مناطق عشایری و ۵۶ میلیون و ۱۲۴ هزار نفر ساکنین شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر شامل ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین را در بر می‌گیرد و ۹۸ درصد جمعیت روستایی و ۹۳ درصد جمعیت شهری تحت پوشش این شبکه هستند.

حریرچی گفت: بیش از ۳۱ هزار بهورز در روستاها، ۲۴ هزار و ۵۰۰ مراقب سلامت در شهرها و نزدیک به ۱۴ هزار پزشک خانواده در مراکز جامع سلامت شهری و روستایی با تعداد زیادی از پیراپزشک، ماما، ‌ بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای و... مشغول به کار هستند، ماموریت اصلی شبکه بهداشتی و درمانی، عدالت در سلامت توام با تامین و حفظ و ارتقاء مستمر سلامت است. هدف کلی این شبکه اطمینان از سلامت همه در همه سنین و همه جا است. اولویت‌های راهبردی شبکه بهداشتی و درمانی کشور، مراقبت‌های پیشگیری، اولویت مناطق روستایی و محروم، اولویت خدمات عمومی بر خدمات تخصصی، اولویت خدمات سرپایی بر بستری و بیمارستانی، حداکثر یکپارچگی در خدمات پیشگیری و درمانی و تمرکز زدایی است. همچنین انتظارات از شبکه بهداشتی و درمانی شامل دسترسی آسان به خدمات، پوشش کامل مردم، ارائه بسته خدمات جامع سلامت، هزینه مناسب خدمات، ‌ فضای فیزیکی مناسب، ‌ جلب مشارکت جامعه، ارتقای سواد سلامت مردم، هماهنگی و همکاری درون‌بخشی و برون‌بخشی، تکنولوژی مناسب در ارائه خدمات، ‌ تربیت نیروی انسانی توانمند و.... است.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور در طول ۴ دهه عمر خود توانسته امید به زندگی ایرانیان را از حدود ۵۰ سال به بالای ۷۷ رسانده و میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را از ۱۸۵ در ۱۰۰۰، به کمتر از ۱۵ در ۱۰۰۰ تولد زنده برساند و میزان میزان مرگ و میر مادران را از ۲۷۴ در ۱۰۰ هزار تولد به ۱۷.۷ برساند.

وی در خصوص پیش‌بینی آینده کرونا گفت: قطعا بشر در طولانی مدت خواهد توانست که بر ویروس کرونا غلبه کند. تاکید می‌کنم که در ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده، ‌ خصوصا در کشورهایی که در حال حاضر درگیرند، همچنان با این ویروس درگیر خواهند بود. سه پیش‌بینی عمده موجود است؛ ‌ یکی اینکه در نیم‌کره شمالی ما در پاییز مجددا با موج‌هایی مواجه می‌شویم که گرچه شدت آن از اسفند و فروردین ماه کمتر است، اما منجر به قرنطینه و تعطیلی‌هایی از کم تا زیاد خواهد شد. دوم اینکه مطابق با همه‌گیری آنفلوآنزای اسپانیایی که اوایل قرن گذشته بود، موج دوم خصوصا در پاییز و در نیمه کره شمالی شدیدتر باشد و تعطیلات بیشتر و اقدامات بیشتری نیاز داشته باشد. پیش‌بینی سوم هم این است که در پاییز موج‌هایی خواهیم داشت، اما منجر به تعطیلی نخواهد شد.

حریرچی اضافه کرد: آنچه مسلم است این است که طی ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده بسیاری از رفتارهایمان ر ا باید تغییر دهیم؛ ‌ رفتارهای خانوادگی، سفر، ملاقات‌ها و ... بسیار باید کاهش یابد. در عین حال در این مدت باید تلاش کنیم که هر چه که جنبه اقتصادی دارد و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد به حداکثر برسانیم و هرچه که اثرات اقتصادی ندارد، اما منجر به انتشار کرونا می‌شود به حداقل برسانیم. ما دست به دست هم می‌توانیم در مقابله با این ویروس موفق باشیم، درخواست‌مان این است که در تعطیلات پیش رو سفرها را به حداقل ممکن برسانیم. خصوصا تجمع در جاهای عمومی، هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و حتی خود مسیر می‌تواند ویروس را منتشر کند و مضر باشد.

معاون کل وزارت بهداشت درباره تاثیر دارو آزیترومایسین بر بیماران کرونایی گفت: اینکه کدام دارو بیشترین تاثیر را داشته و ...، اصلا موضوع رسانه‌ای عمومی نیست. رسانه‌ها لازم نیست که درگیر این موضوع شوند؛ چراکه موضوعی کاملا پزشکی است که به درمانی که پزشک انتخاب می‌کند و مرحله بیماری وابسته است. ما فعلا داروی ضد ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹  نداریم.

وی اظهار کرد: ادعاهایی که درباره موثر بودن برخی داروها مطرح می‌شود، درست نیست و هنوز داروی اختصاصی برای این ویروس کشف نشده است. داروهایی که وجود دارند دو دسته‌اند، ‌یک دسته داروهایی که ضد ویروس‌های دیگر و در بازار موجود بودند و تاثیرات کم و حداکثر تا متوسط و عمدتا کم و به طرف صفر بوده است. یکسری داروها هم هستند که موثرترند. این‌ها داروهایی هستند که اصطلاحا آن‌ها را داروهای جانبی و مراقبتی اعلام می‌کنیم. به عنوان مثال ممکن است فردی که به کرونا مبتلا شده، ‌وارد مرحله‌ای شود که با باکتری‌های دیگر یا التهاب در ریه و... و. هم درگیر می‌شود که در اینجا داروهای کمک کننده تنفسی و... و. می‌توانند موثر باشند. بعید است که به این زودی داروی جدید اختصاصی ضد ویروس کرونا در دسترس قرار گیرد.

حریرچی درباره استخدام نیروهای پرستاری قراردادی و تعدیل آنها در برخی بیمارستان‌ها گفت: وزارت بهداشت حداکثر تلاش خود را برای استخدام پرستارانی که در بحران کرونا کمک کردند به کار می‌برد و پیگیر آن هم هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص وضعیت ورودی پرستاران به دانشگاه‌ها گفت: باید توجه کرد که کمبود شدیدی در حوزه نیروی پرستاری در کشور داریم. بدیهی است که در بخش دولتی و خصوصی با کمبود پرستار مواجه هستیم و نسبت پرستارمان هم به تخت بیمارستانی و هم نسبت به ۱۰۰۰ نفر جمعیت پایین است و هم نسبت پرستار به پزشک هم پایین است. بر همین اساس در برنامه استراتژیکی که برای آینده تا ۱۴۰۴ پیش‌بینی شده، پذیرش پرستار و در برخی رشته‌ها پزشکان و پیراپزشکان رو به افزایش بوده و تعداد نیروی مناسبی پذیرش خواهد شد و به همین نسبت جذب هم باید افزایش یابد. باید توجه کرد که از ۱۰ رسته شغلی که برای آینده در دنیا پیش بینی شده است، پنج الی هفت رشته آن در حوزه بهداشت و درمان است که عمدتا شامل اقدامات مراقبتی اعم از مراقبت در منزل، در بیمارستان، مراقبت از سالمندان، مراقبت از معلولین و ... است. علت این موضوع این است که سن جمعیت در همه جای دنیا بالا می‌رود و هسته خانواده‌ها کوچک شده است.

وی افزود: در گذشته یک فرد ۸۰ ساله چهار بچه و چندین نوه داشت که یک تا دو نفر از آنها به آن فرد سالمند رسیدگی می‌کردند و یکی از دلایلی که در دوره اخیر مرگ و میر بیماران کرونایی‌مان کاهش یافت، به دلیل مراقبت بسیار مناسبی بود که در منازل از افراد مُسن انجام می‌شد. درصد افرادی که در مراکز نگهداری سالمندان‌مان نگهداری می‌شدند، از ۹.۵ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال از جمعیت  ۸۴ میلیون نفری کشور که حدود هشت میلیون نفر را تشکیل می‌دهند، می‌شود، حدود ۵۰ هزار نفر سالمند و معلول در مراکز نگهداری سالمندان داریم. یکی از علل اصلی مرگ و میر بالا در کشورهای اروپایی و آمریکا این بود که افراد سالمند عمدتا در مراکز نگهداری از سالمندان نگهداری می‌شوند. اکنون شما می‌بینید که یک فرد ۸۰ ساله تک فرزند است و فرزندش هم تک فرزند است و گاهی نمی‌توانند نگهداری کنند. بر همین اساس به نیروهای پرستاری و به خصوص نیروهای مراقبت سطح پایین‌تر برای مراقبت در منزل و... نیاز است. به عنوان مثال برای مراقبت در منزل نیاز به پرستار لیسانسه نداریم و افرادی با سطح سواد پایین‌تر، اما عملیاتی‌تر می‌توانند کمک کنند.

حریرچی گفت: تاکید می‌کنم که چه درباره پرستار و چه درباره پزشک، ‌وقتی می‌خواهیم ورودی را تعیین کنیم، افرادی که در آستانه ورود هستند، ‌می‌گویند باید ظرفیت‌ها را بالا برید، چرا انحصار ایجاد کردید، اما وقتی وارد می‌شوند، ‌می‌گویند چه خبر است، باید میزان پذیرش را کم کنید. صریحا می‌گویم که ما تا اطلاع ثانوی هنوز در پزشکی و پرستاری کمبود قابل توجه داریم و همه این‌ها هم قرار نیست در بخش دولتی اشتغال پیدا کنند، بلکه در بخش خصوصی، عمومی غیر دولتی و... فعالیت کنند. بر اساس میزان درآمدمان و رشد اقتصادی و تغییر سنی جمعیت‌مان، سند لازم برای این موضوع دیده شده است و به میزانی که نیاز است در سطح پزشکی عمومی، ‌ داروسازی، پرستاری و... باید نیرو جذب کنیم. هنوز باید در پذیرش‌مان افزایش دهیم.

معاون کل وزارت بهداشت درباره صادرات کیت‌های ایرانی کرونا اظهار کرد: برای صادرات کیت به آلمان و ترکیه اقداماتی انجام شده است و تا جایی که اطلاع دارم شرکت مربوطه با کشورهای دیگر هم در حال مذاکره است که خودشان اعلام می‌کنند.

وی با اشاره به تعطیلات عید فطر افزود: توصیه ما درباره تعطیلات پیش رو که طولانی هم هست و مردم هم مقداری خسته شدند و می‌دانیم که تمایل دارند که به سفر بروند، اما ما درخواست‌مان به حداقل رساندن سفرهاست. فعل سفر درباره انتقال ویروس کرونا خطرناک است و موجب افزایش تماس اجتماعی و کاهش فاصله‌گذاری می‌شود و مشخص است. افراد یا با وسایل عمومی مانند هواپیما، قطار و اتوبوس سفر می‌کنند یا با ماشین شخصی که در راه توقف دارند. در عین حال در سفر از اماکن عمومی مانند پمپ بنزین، ‌نمازخانه و دستشویی و ... استفاده می‌کنیم که همه این موارد احتمال انتقال ویروس را بالا می‌برد. در افراد مسن به یک نوع است و در افراد جوان به نوع دیگری احتمال ناقل شدن را بالا می‌برد. اگر در مقصد در جای عمومی می‌خواهید توقف کنید اعم از هتل‌ها، مراکز بوم‌گردی، خانه‌هایی که اجاره داده می‌شود و... خطر انتقال ویروس را بالا می‌برد و روش‌هایی مانند چادر زدن در فضاهای پارک و عمومی و ... رسما فاجعه است و مضر است.

حریرچی گفت: بعید می‌دانیم که استانداران و فرمانداران چنین امکاناتی را فراهم کنند. برخی افراد که ویلا یا باغی دارند، بین راه هم توقف نمی‌کنند و جای دیگری نمی‌روند و به سفر می‌روند که این اقدام هم دو خطر دارد؛ ‌ یکی اینکه ممکن است از جاهای کمتر آلوده به جاهای آلوده‌تر روند و یروس را برگردانند و هم اینکه ممکن است از مناطق آلوده به مناطق کمتر آلوده روند. در بازدیدهایی که داشتم مکرر دیدم که در ورودی روستاهای خوش آب و هوا و توریستی، برخی جاها طناب کشیدند، سنگ یا خاک ریختند، ‌نیوجرسی گذاشتند و اجازه ورود را نمی‌دهند.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: درخواست ما این است و به طور مشخص می‌گویم در ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده، یعنی تا پاییز ۱۴۰۱ باید بسیاری از مناسبات‌مان را تغییر دهیم. ان شاءالله بشر به این ویروس پیروز می‌شود، ‌ اما در دراز مدت. حال اینکه رفتار اجتماعی این ویروس در دراز مدت از نظر میزان درگیری، ‌ در دراز مدت شبیه به ویروس آنفلوآنزا می‌شود یا شبیه به ترکیبی از ویروس‌ها می‌شود، مشخص نیست. در حال حاضر دهه‌هاست که سرخک را می‌شناسیم و واکسن آن را هم در اختیار داریم، اما بسیاری از کشورهای اروپای غربی موفق به ریشه‌کن کردن آن نشده‌اند. بنابراین در خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها می‌گویند که این ویروس بعد از ۱۸ الی ۲۴ ماه در کشورها بومی شود. بنابراین در این مدت باید بسیاری از مناسبات‌مان را تغییر دهیم. یکی از این مناسبات رفتارهای اجتماعی‌مان مانند دست دادن، در آغوش گرفتن و... است. باید بسیاری از سفرها را هم کنار بگذاریم. البته ما متوجه صنعت گردشگری هستیم، اما فکر نمی‌کنیم در دو سه ماه آینده بسیاری از زیرساخت‌های ایمن دراین حوزه ایجاد شده باشد.

وی در خصوص عدم فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو گفت: نسبت به گذشته وضعیت‌مان بهتر است و مردم از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند، ‌ اما هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده‌ایم. البته قبلا هم اعلام شده که مترو وسیله انبوه‌بر است و هرچقدر هم که بازگشایی زیاد باشد، باید در این حوزه تصمیم بگیریم. نمی‌توان ۱۸ الی ۲۴ ماه رستوران‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها و... را تعطیل نگه داشت و هیچ اقتصادی حتی اروپای غربی، آمریکا و... کشش تعطیلات نسبی و حتی ۲۰ الی ۳۰ و الی ۴۰ درصدی را ندارند.

حریرچی ادامه داد: از تعطیلات حرف زدن ساده است و عمدتا از سوی دو گروه مطرح می‌شود؛ یکی دسته‌ای که درآمد ثابت دارند و حتی اگر کار هم نکنند، درآمدشان یا از دولت می‌آید و یا به مدت زیادی تامین است و یا افرادی که حساس هستند و احتیاط می‌کنند، اما در عالم واقع هیچ کشوری کشش ندارد که ۱۸ ماه درصدی از اقتصادش را تعطیل نگه دارد. باید حداکثر بازگشایی‌هایی که تاثیر اقتصادی دارند، برای حفظ معیشت و سلامت مردم انجام دهیم. اکنون در برخی کشورهای اروپای غربی پیش‌بینی می‌شود که تعطیلی‌ها، ‌ میزان مرگ‌ومیر ناشی از خودکشی از میزان مرگ و میر ناشی از کرونا بیشتر خواهد شد. بنابراین باید همه چیز را باهم سنجید، اما رفتارمان را هم باید تغییر دهیم و احتیاط لازم را داشته باشیم. برخی می‌پرسند دوره پسا کرونا چه خواهد شد، ‌ اما باید دید اصلا دوره پساکرونایی داریم یا خیر. مهم این است که ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده را به خوبی تعیین تکلیف کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت درباره تعیین و تکلیف لیگ‌های ورزشی و لیگ برتر فوتبال، گفت: درباره پروتکل‌های بهداشتی و درمانی لازم اظهارنظر کردیم و با وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون ورزشی هم به توافق رسیدیم و مراتب به فدراسیون فوتبال اعلام می‌شود و طبق تصمیم‌گیری خودشان تصمیم‌گیری و عمل می‌کنند. دیدیم که دیروز هم بوندسلیگا، سری آ و لالیگا و... و. هم شروع شد. این موضوعی نیست که خیلی درگیر آن باشیم. ما مسئولیت سلامت ۸۴ میلیون نفر را داریم و انجام می‌دهیم.

وی در خصوص راه‌اندازی کسب‌وکارهایی در تهران مانند مغازه‌ها با تصمیم مدیریت شهری افزود:‌ حداکثر هماهنگی با شهرداری تهران وجود دارد. شهرداری یکی از ارگان‌هایی است که حداکثر همکاری را با حوزه بهداشت و درمان داشته است و تصمیمات بازگشایی در ستاد ملی کرونا انجام می‌شود که شهردار تهران هم عضو آن هستند.

حریرچی درباره اجرای طرح ترافیک در تهران گفت: هیچ لذتی ندارد که به ویژه در دوران کرونا یکسری نقاط اختلاف پیدا کنیم. درباره طرح ترافیک یا هر موضوع دیگری، یک تصمیم‌گیری مشترک انجام می‌شود و تمام افراد و گروه‌هایی هم که مسئول بوده و اظهار نظر می‌کنند چه از وزارت بهداشت و چه از هر ارگان دیگری باشد، ‌ از روی دلسوزی اظهارنظر می‌کنند. به هر حال وقتی طرح ترافیک اجرا نمی‌شود، یکسری مشکلات در شهر ایجاد می‌شود و به عنوان مثال ترافیک زیاد می‌شود، ماشین‌های غیرمجاز از شهرهای اطراف به مرکز می‌آیند. در حال حاضر یکی از معضلات مرکز شهر تهران پارکینگ است. از لحاظ آلودگی هوا هم مطمئنا اگر رفت‌وآمدها زیاد شود، احتمال آلودگی هوا زیاد است. مطمئن باشید ما در نقطه تعادل تصمیم‌گیری می‌کنیم. البته اشکالی ندارد که جاهای مختلف نظرات‌شان را ارائه دهند، اما در مرجع قانونی مربوطه تصمیم‌گیری شود.

معاون کل وزارت بهداشت درباره ورود پرستاران به حوزه بهداشت، ادامه داد: ما دوست داریم درباره مسائل صنفی صحبت کنیم، اما مسائل صنفی که مبتنی بر نفی دیگری است، به هیچ چیز کمک نمی‌کند. اگر هر گروهی بخواهد نفع خود را در نفی دیگران جست‌وجو کند، به ضررش خواهد بود. ما با توجه به کریکولوم آموزشی که داریم، هر کسی را برای جایی تربیت می‌کنیم. فعلا یکی از مهم‌ترین سیستم‌های آموزشی ما، آموزش بهورزی است که برای روستا بهورز تامین می‌کند و یکی دیگر از مهم‌ترین سیستم‌های آموزشی ما سیستم آموزشی پرستاری است که برای بیمارستان پرستار تربیت می‌کند. مطمئن باشید با توجه به کمبودی که داریم، اگر تمام رشته‌ها سرجای خودشان بایستند، کار برایشان ایجاد می‌شود. به غیر از یکی دو رشته مانند مامایی که اضافه داریم، در اکثر رشته‌ها کمبود فارغ‌التحصیل داریم و ظرفیت‌مان را اضافه می‌کنیم. بر همین اساس به جای رقابت یا باز کردن خطوط جدید اشتغال، اگر هرکدام‌مان در جای خودمان بایستیم، بهتر می‌توانیم خدمت ارائه دهیم.

وی در خصوص اینکه آیا وزارت بهداشت عملکرد کشورهای مختلف در مقابله با کرونا را بررسی می کند یا خیر؟ گفت: ما بررسی‌های لازم را درباره کشورهای مختلف انجام داده و در کمیته اپیدمیلوژی ستاد ملی مقابله با کرونا مورد بحث قرار می‌گیرد. ما مطالعات اپیدمیولوژیکی را بررسی می کنیم و باید توجه داشت کشوری مانند سوئد و کره جنوبی روش دیگری برای مقابله با کرونا در نظر گرفته‌اند و سیاست‌های متفاوتی دارند.

حریرچی درباره تعجیل در بازگشایی‌ مدارس گفت: اینکه گفته می‌شود، آخرین بازگشایی‌ها مربوط به مدارس است، منظور شرایطی است که مدارس به شکل عادی بازگشته و حضور همه دانش‌آموزان در کلاس درس اجباری باشد، اما اکنون اجباری برای حضور نیست و در عین حال اقدامات مراقبتی و فاصله گذاری به راحتی در مدارس قابل انجام است و اکنون از بازگشایی مدارس به این شکل راضی هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: باید به این واقعیت توجه کرد که نمی‌توانیم بگوییم همه باید تبلت و موبایل هوشمند و به اینترنت دسترسی داشته باشند. حتی در آمریکا، اروپای غربی، ژاپن و کره جنوبی هم چنین وضعیتی نداریم. از طرفی دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی را نمی‌توان با تبلت آموزش داد، بلکه دانش‌آموز باید آزمایش کند. دانش‌آموزان باید مهارت‌های زندگی را بیاموزند و یادگیری این آموزه‌ها در محیط اجتماعی میسر خواهد شد.

وی با اشاره به معضل تعطیلی مهدهای کودک و مشکلات مادران شاغل افزود: راحت است که بگوییم مدهای کودک را تعطیل کنید، اما در این صورت زنان شاغل چه کنند؟. زنانی که شاغل هستند و خانواده‌هایشان هم در شهرستان هستند، ‌ فرزندشان را چه کنند؟. یا باید شغل خود را از دست دهند یا فرزندش را نزد پدر و مادر خود بگذارد که در این صورت رفت‌وآمد، فرد مسن را در معرض قرار می‌دهد. بنابراین نباید یک‌طرفه به موضوعات نگاه کرد. وقتی الزامات اجتماع را در نظر نمی‌گیریم، اظهار نظرهایی می‌کنیم که ممکن است در جای دیگری موجب اشکال شود. در عین حال در حوزه اقتصادی می‌بینیم که برادران و خواهران اهل کشور افغانستان با دستور مقام معظم رهبری در مدارس به صورت رایگان تحصیل می‌کنند. حال تعریف می‌کردند که یک کارگر افغانستانی به دنبال موبایل هوشمند دست دومی بوده که بتواند به اینترنت وصل شود و فرزندش بتواند درس بخواند. بنابراین خطر ترک تحصیل این دانش‌آموزان وجود دارد. ما باید مبتنی بر واقعیات اجتماع اظهارنظر و تصمیم‌گیری کنیم. بازگشایی‌های صورت گرفته، مناسب است.

حریرچی گفت: گاهی  شاهدیم که به عنوان مثال از کشوری که ۱۰۰ میلیون جمعیت دارد، گزارشی در فضای مجازی منتشر می‌شود که با ورود یک دانش آموز به مدرسه ۹ نفر خدمات کرونایی مانند توزیع ماسک، پاشیدن محلول ضدعفونی یا تمیزکردن کفش‌ها را انجام می‌دهند یا بیمارستان‌هایی را می‌بینیم که ربات‌های مختلف غذا سرو می‌کنند، دارو می‌دهند، زباله‌ها را جمع آوری می‌کنند و...، اما باید توجه کرد که این‌ها همه تبلیغاتی است و باید این سوالات را پاسخ بدهیم که آیا می‌توان ۱۸ ماه مهدکودک‌ها و مدارس را تعطیل نگه داشت؟ البته که جواب این سوالات مشخص است.

معاون کل وزارت بهداشت درباره احتمال موج دوم کرونا در کشور با توجه به روند افزایشی بیماری در چند استان‌ گفت: باید توجه کرد که ما سه معیار افراد بستری در بیمارستان، میزان مرگ و میر کرونا و میزان شناسایی افراد جدید را داریم. در زمینه بستری در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از کرونا حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نسبت به دو ماه گذشته کاهش داشته‌ایم. اگر موجی داشته باشیم آمارهایمان در همه معیارها افزایشی می‌شود، اما اکنون یک ماه است که در پلاتوی پایین هستیم. بنابراین میزان مرگ و میر و بستری در بیمارستان‌ها به طور واضحی کاهش داشته است، اما قدرت بیماریابی‌مان افزایش یافته است. به طوری که از ۱۵۰۰ تا ۲ هزار موردی که شناسایی می‌شود، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصدش ناشی از بیماریابی در افراد کم علامت و بی علامت و پیگیری افراد در تماس نزدیک با آنها است. این یک دستاورد و موفقیت بزرگ بوده و قابل تقدیر است. کشور ما توانسته بیماریابی و آزمایش‌ها را به درستی انجام دهد.

وی ضمن انتقاد نسبت به خود تخریبی در کشور گفت: اخیرا از آذربایجان شرقی تصاویری ارسال کرده‌اند که مغازه‌دار  در فروشگاه حضور ندارد و نوشته شده است که کالای خود را بردارید و هزینه را پرداخت کنید، اگر این تصاویر از اروپا و آمریکا منتشر شده بود، ما غبطه می‌خوردیم، اما اگر بگویند این تصاویر در ایران است بسیاری باور نمی‌کنند و می‌گویند دروغ است. در عین حال این کار که در خیابان بایستیم و از مردم تست بگیریم، غلط است. ممکن است فردی دو بار در هفته تست دهد. بنابراین آزمایش باید به صورت هدفمند انجام شود.

حریرچی وضعیت خوزستان گفت: خوزستان دیرتر وارد پیک کرونا شده است و به همین دلیل صعودی است. در عین حال این استان هنوز جزو استان‌های با شیوع کم تا متوسط ما نسبت به میلیون نفر جمعیت است و در حال نزدیک شدن به متوسط است. حال از آنجایی که روند بیماری در خوزستان صعودی است و در عین حال مناسبات خاص اجتماعی هم وجود دارد، ما ترجیح می‌دهیم به میزان متوسط شیوع کرونا هم نرسد. استان‌هایی که پیک را در اواخر اسفند و اوایل فروردین تجربه کردند، پیک را در ایام تعطیلات کشوری، تعطیلی مدارس، سفرها و کسب و کارها سپری کردند، اما اکنون پیک در چند استان همزمان با بازگشایی‌هاست و تحمل مردم کم شده است. در خوزستان کمی مشکل داریم، اما اوضاع تحت کنترل است و به روند عمومی کشور باز خواهد گشت.

معاون کل وزارت بهداشت درباره بازگشایی صحن‌های حرم‌ها و اماکن متبرکه نیز گفت: درباره حرم ها مصوبه‌ها مطابق موضوع  اعلام شده در ستاد ملی مقابله با کروناست. فعلا رواق‌ها و حرم بازگشایی نمی‌شوند. طبق پروتکل‌هایی که با توافق با تولیت‌ها تهیه شده‌اند، توقف زائران در صحن‌ها کم و حدود دو تا سه ساعت  است. حرم حضرت شاه عبدالعظیم (ع) و حرم احمد بن موسی (شاهچراغ) در شیراز با حرم رضوی از نظر میزان زائر تفاوت‌هایی دارند و فکر نمی‌کنیم که در این میزان خطر عمده‌ای وجود داشته باشد.

وی درباره برگزاری نماز عیدفطر گفت: روزه‌داران تمایل داشتند که در مصلی‌ها نماز عید فطر را ادا کنند، اما امسال شرایط برگزاری نماز عید فطر به این شکل وجود ندارد و نماز در مساجد و محلات به طور جداگانه و با رعایت پروتکل‌ها برگزار خواهد شد.

حریرچی درباره اثرات بازگشایی‌ها در افزایش ابتلا به کرونا در کشور گفت: تاثیر بازگشایی‌ها صفر نبوده و بالاخره اثرات اندکی بر شیوع کرونا داشتند، اما عمده بازگشایی‌ها ۲۳ فروردین در کل کشور و ۳۰ فروردین در تهران بوده است. باید توجه کرد که قبلا هم اعلام کردیم که معمولا موارد سرپایی ۵ روز تا یک هفته، بستری ۱۵ روز و مرگ ومیر یک ماه بعد از بازگشایی‌ها اثرات خود را نشان می‌دهند و ما علی‌رغم بازگشایی‌ها روند نزولی شدید داشتیم و حتی پلاتو نزدیم. در یک ماه اخیر در بستری و مرگ و میر روند نزولی داریم، ما نمی‌توانیم اصرار بر تعطیلی داشته باشیم و تصمیمات کشور مبتنی بر علم اپیدمیولوژی است. باید توجه داشت افزایش موارد ابتلا، موارد بستری و مرگ ومیر سه جز در سیر بیماری کرونا هستند و وقتی در دو جزء اصلی روند نزولی شدید داریم و تغییرات یک جزء هم ناشی از تغییرات تاکتیکی است، نمی‌توان فرضیه دیگری به جز بیماریابی فعال را درست دانست.

معاون کل وزارت بهداشت درباره بازگشایی دانشگاه‌ها نیز گفت: همانطور که وزیر علوم اعلام کردند، دانشگاه‌ها بر اساس پروتکل‌هایی که سیستم مرکزی اعلام کرده تصمیم‌گیری می‌کنند و بازگشایی در رده‌های مختلف  کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است. همچنین تصمیمات بر اساس درصد دانشجویان بومی و غیربومی متفاوت است. بنابراین پروتکل‌های متفاوتی برای بازگشایی غذاخوری، خوابگاه‌ها و... در نظر گرفته شده است. مطلع هستیم که در خوابگاه‌ها به دلیل تراکم افراد خطر ابتلا بالاست و بسیاری از دانشجویان تمام هفته و ماه در دانشگاه نیستند و آخر هفته یا فاصله پایان ترم تا امتحانات به شهر خود باز می‌گردند. بنابراین هر دانشگاه با توجه به پروتکل‌ها مستقل تصمیم‌گیری می‌کند.

وی اظهار کرد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی پروتکل‌های ویژه‌تری داریم. باید توجه کرد که ما در ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده مشکلاتی خواهیم داشت و توقف تربیت پرستار، پزشک، کارشناس آزمایشگاه و رادیولوژی، سیستم را از نیروهای مورد نیاز محروم می‌کند. همه این موارد به صورت توامان بررسی می‌شود. ازطرفی آموزش از راه دور در بسیاری از رشته‌های وزارت علوم و دانشگاه آزاد رشد خوبی داشته است.

حریرچی اضافه کرد: ما دوره ۱۸ تا ۲۴ ماهه با کرونا در گیر هستیم و توجه داشته باشید، موارد بستری ما روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ و مرگ ومیرمان کمتر از ۵۰ مورد است و هر یک نفر مبتلا به کرونا ۰.۶ نفر دیگر را آلوده می کند. اگر اکنون تعطیلی دانشگاه‌ها را ادامه دهیم، در پاییز که خدایی نکرده میزان بستری‌مان افزایش یابد، میزان سرایت به یک افزایش پیدا کند، باید باز هم دانشگاه‌ها را تعطیل کنیم. آیا هیچ کشوری چنین موضوعی را اعلام کرده که دانشگاهش را یکسال یا دو سال تعطیل کند. البته باید توجه کرد که ما با توجه به مقتضیات جامعه در مقاطع مختلف تصمیم‌گیری می‌کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت درباره استفاده از سامانه‌ها در وزارت بهداشت گفت: عمده کارهای ما در حوزه بیماریابی و غربالگری کرونا از طریق سامانه سیب، سپاس و ناب بوده و بسیاری از تحلیل‌هایمان با استفاده از سامانه ماسک و... است. همچنین قسمت عمده‌ای از مجوزهایی که به محل‌های کسب و کار داده‌ایم، از طریق سامانه‌ها بوده است. اگر می‌خواستیم همه اقدامات را حضوری و دستی انجام دهیم، خطر آلودگی افزایش پیدا می‌کرد. اکنون علاوه بر حوزه بهداشت و درمان، در دوران کرونا دریافتیم که بخش عمده اقدامات کشور را باید به کمک فضای مجازی انجام دهیم، برای ما دشوار بود که جلسه غیر حضوری برگزار کنیم، اما اکنون به دلیل شیوع کرونا بسیاری از جلسات غیرحضوری برگزار می‌شود. هر ساله چند هزار نفر برای اجلاس سالانه سازمان بهداشت جهانی به ژنو سفر می‌کردند، اما امسال این جلسه دوشنبه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی در خصوص گرفتن تست کرونا از ورزشکاران گفت: پروتکل‌هایی در نظر گرفته‌ایم. کیت تشخیصی به اندازه کافی موجود است و در این زمینه مشکلی نداریم.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص اعمال محدودیت‌های بیشتر در هشت استانی که روند صعودی داشته‌اند گفت: ما خودمان را محدود به سه روند صعود، نزول و ثبات نمی‌کنیم و روند صعودی را الزاما خیلی خطرناک نمی‌دانیم. روندهای صعودی که در برخی مناطق شاهدیم، روندهای صعودی کم رمق است و این روند صعودی حداکثر تا پنج روز ادامه دارد و با سیر صعودی اندک، نه قابل توجه مواجه هستیم. به همین دلیل است که روند کلی کشور روند نزولی قابل توجه خود را حفظ می‌کند. ما در اکثر استان‌هایی که روندهای صعودی اندک و کم رمق داریم، ضرورتی برای افزایش تعطیلی یا اقدامات خاص نمی‌بینیم، مگر در استان‌هایی مانند خوزستان. ممکن است یکی دو منطقه هم نزدیک به این روند باشند که با توجه به اختیارات استانداران موافقت با تعطیلی‌ها صورت می‌گیرد.

وی درباره وضعیت مناطق سفید گفت: روند مناطق سفید صعودی است و تعداد مناطق سفید از ۱۳۲ به ۲۱۸ مورد  رسیده است. در عین حال مناطق سبزی را هم تعریف کرده‌ایم که این مناطق سبز به تدریج  اعلام خواهند شد. مناطق زرد و قرمز هم روند نزولی دارند.

حریرچی درباره تغییر رفتار بیماری اظهار کرد: رفتار بیماری تغییر قابل توجهی نداشته است. البته از نظر تئوریک ویروس‌ها در میان‌مدت و دراز مدت، وقتی منتقل می‌شوند، به درجات متفاوتی تضعیف می‌شوند. منتها ممکن است این درجات بسیار اندک باشد و در طولانی مدت خود را نشان دهد. برخی ویروس ها دهه ها و صده ها هستند اما هنوز خصوصیات اولیه خود را دارند. برخی ویروس‌ها هم مانند ایدز طی چند دهه مقداری تضعیف شده‌اند. خواهرخوانده کرونا یعنی سارس هم در کمتر از یکسال از بین رفته است. حال درباره کرونا هنوز تضعیف قابل توجه مشاهده نمی‌شود. افرادی که مشاهده می‌شوند و بی‌علامت و کم علامت هستند، عمدتا ناشی از بیماریابی است. درباره تغییر علائم نیز نظر این است که قبلا این علائم بوده، اما کمتر به آن‌ها توجه می‌شده و تغییر شدیدی در بیماری رخ نداده است.

به گزارش ایسنا معاون کل وزارت بهداشت در پایان درباره هزینه آزمایشات کرونا در بیمارستان‌های دولتی گفت: بیماران در هر کجا که مشکل داشتند ابتدا به مددکاری بیمارستان مراجعه کنند و اگر مددکاری نتوانست مشکل را حل کند، با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند که در آنجا کمک لازم انجام می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه