در تولید ونتیلاتور از مرحله سخت عبور کردیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه عده‌ای ناامیدی و اضطراب و دلهره را در جامعه می‌دمند و مردم احساس می‌کنند دچار شرایط سختی‌ شده‌اند که به این زودی‌ها از آن نجات پیدا نخواهند کرد، گفت: این وضعیت آثار روانی سختی بر جای می‌گذارد؛ مسوولان امور پزشکی، اجتماعی و اقتصادی باید برای مردم به صورت واضح و شفاف شرایط را توضیح دهند و بگویند که دوران سختی ویروس هنوز تمام نشده اما در عین حال شرایط نسبت به قبل بهتر شده است.
 
رییس جمهور ادامه داد: در ابتدای این بیماری و از روز اول اسفند نگرانی و اضطراب به خاطر ناشناخته بودن این ویروس و مشخص نبودن آثار و ویژگیهای آن بالا بود، خوشبختانه امروز مهارت کادر درمان و پرستاران ما در مورد این ویروس ناشناخته نسبت به گذشته بیشتر و علائم، مشخصات و عوارض کرونا شناخته‌تر شده و مهارت‌ها در مورد این بیماری افزایش یافته است.
 
وی افزود: تجهیزات درمانی برای مقابله با این بیماری نسبت به روز نخست شیوع این ویروس بسیار بهتر است و در تولید ملزوماتی همچون ماسک ان.95 و دستگاه ونتیلاتور از مرحله سخت عبور کرده‌ایم، مردم باید بدانند شرایط فردا و آینده ما در زمینه مقابله با این ویروس حتی اگر شاهد جهشی در این ویروس یا پیک جدید باشیم بدتر از امروز نخواهد بود و لی باید ضمن احتیاط به آینده اطمینان داشته باشند که از پیک اصلی هم عبور کرده‌ایم.
 
روحانی تاکید کرد: شرایط امروز با روز اول متفاوت است، اما در عین حال همچنان باید احتیاط کنیم و فکر نکنیم همه چیز تمام شده است. برگزاری اجتماعات و رعایت نکردن اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری هوشمند به تعداد مبتلایان خواهد افزود و مشکلاتی برای ما ایجاد خواهد کرد، در مقابله با ویروس کرونا باید حد وسط را داشته باشیم به طوری که اضطراب و دلهره ایجاد نکنیم و بی تفاوت هم نباشیم، در کشور با اقدامات انجام شده دعوای جان و دین و دعوای نان و جان نداشتیم؛ خوشبختانه در شهرهای سفید مساجد باز شده، نمازهای جمعه برگزارمی می‌شود و فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کار هم از سر گرفته شده است.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: از روز اول مواجه شدن با این ویروس در کنار موضوع سلامت مردم متوجه خطر دیگری شدم، رسانه‌های بیگانه می‌خواستند به بهانه بیماری کرونا کشور را به تعطیلی بکشانند، اما تولید در کشور را برای یک روز هم تعطیل نکردیم و برای تامین کالاهای اساسی و نیازهای ضروری مردم بر روی تولید بیشتر متمرکز شدیم؛ بازگشایی‌ها و از سرگیری فعالیت‌ها به صورت مرحله به مرحله و به تدریج انجام شد و هر جایی که مردم مراعات کردند کارها به خوبی پیش رفته است.
 
وی اظهار کرد: در شرایط فعلی بهداشت فردی یک اصل مهم و اساسی است که باید رعایت شود، فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان باید در دستور کار باشد، باید برای مدتی برخی از عادت‌های گذشته را فراموش کنیم، دید و بازدیدها با مراعات فاصله اجتماعی باشد و زندگی خود را با کرونا تطبیق دهیم.
 
روحانی با تاکید بر ضرورت جدا کردن فرد مبتلا به کرونا از جامعه و ضرورت قرنطینه سازی گفت: فرد مبتلا بعد از شناسایی باید بلافاصله از جامعه جدا شود و در این رابطه در ستاد مصوبه‌ای تصویب شده که متاسفانه خوب اجرا نشده اطلاع‌رسانی در مورد فرد مبتلا به اطرافیانش به خوبی انجام نشده است و در اجرای این مصوبه ناهماهنگی‌هایی مشاهده می‌شود که باید برطرف شود.
 
رییس جمهور ادامه داد: دستورالعمل‌ها در این زمینه باید به صورت روشن و قاطع به همه مراکز درمانی و پزشکان ابلاغ شود و آموزش کافی به مردم داده شود. قرنطینه شدن افراد مبتلا یک اصل مهم است در غیر این صورت همه زحمات هدر می‌رود، بیماریابی هم به عنوان یک اقدام مهم علمی باید به صورت جدی پیگیری شود، برای پیروزی و موفقیت در مقابل این بیماری شرط اول اعتماد عمومی است، کار به دست مردم انجام می‌شود؛ مردم هم باید به دولت، نظام، متخصصین و مراجع ذیربط و رسانه‌ها اعتماد داشته باشند؛ برای جلب اعتماد نیز به شفافیت و صداقت نیاز داریم. 
 
وی اظهار کرد: هر چه همکاری عمومی ارگان‌ها و دستگاه‌ها بیشتر باشد، اعتماد مردم بیشتر جلب می‌شود، الان وقتِ اتحاد و همدلی است و باید اختلافات و دعواها را کنار بگذاریم؛ هماهنگی و همکاری ارگان‌ها به مردم اعتماد می‌دهد، ضمن اینکه باید صدای مردم، نظرات و نقدهای آنان هم به خوبی شنیده شود، باید مردم را برای حداقل چند ماه زندگی با کرونا آماده کنیم، اعلام وضعیت سفید در یک شهر به معنای پایان بیماری نیست؛ دوره کرونا تمام نشده و ما باید همچنان هوشیارانه و حساب شده عمل کنیم؛ مردم بدانند که باید برای مدتی با کرونا زندگی کنند تا یا این ویروس خود به خود از بین برود یا داروی قطعی آن ساخته شود و یا واکسن آن تولید گردد.
 
روحانی اضافه کرد: باید برای افرادی که در جامعه دچار مشکل هستند و وضعیت خوبی ندارند، بسته‌های حمایتی در نظر بگیریم، دولت در حد توان خود برای این اقشار کمک‌هایی در نظر گرفته و خواهد گرفت، اما به تنهایی قادر نیست؛ در این میان مردم، خیرین، بسیج، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و همه به یاری افراد بی بضاعت و ضعیف اقدام می‌کنند که کار بسیار ارزشمندی است. 
 
رئیس جمهور همچنین به اقدامات انجام شده از سوی شرکت‌های دانش بنیان در زمینه مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان بار بسیار سنگینی بر دوش دارند و کارهای بزرگی انجام دادند و برای تامین نیازها همه توان خود را به کار بستند، تلاش آنها برای رسیدن به درمان و واکسن نیز همچنان ادامه دارد.
 
وی به اهمیت موضوع تولید و صادرات در کشور اشاره کرد و افزود: در کشور نیاز به تولید کالا، صادرات آن و ارز ناشی از صادرات داریم و همه باید برای تحقق شعار جهش تولید که از سوی مقام معظم رهبری برای امسال مطرح شده است همه تلاش خود را انجام دهیم، اگر چشم‌مان به بشکه نفت باشد مشکل پیدا خواهیم کرد، اما اگر چشم ما به دست صادرکننده‌های وطن‌دوست و ملت‌دوست باشد مشکلات را حل خواهیم کرد.
 
روحانی در تشریح مصوبات جلسه امروز ستاد ملی کرونا گفت: امروز گزارش خوشحال کننده‌ای داشتیم که نشان می‌داد مرگ و میر سالمندان بر اثر بیماری کرونا در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها بسیار کم بوده است، 99 درصد سالمندان کل کشور در خانه‌ها نگهداری می‌شوند و این یکی از ویژگیهای بارز فرهنگی و دینی ماست و تنها یک درصد از سالمندان در خانه‌های سالمندان نگهداری می‌شوند.
 
وی تاکید کرد: بر اساس مصوبه امروز مراسم روز قدس در شهرهای سفید که امروز رقم آن 218 شهرستان اعلام شد با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی نه به صورت راهپیمایی بلکه به صورت اجتماع در نمازهای جمعه برگزار می‌شود، در مورد شهر تهران نیز به خاطر شرایط ویژه پایتخت قرار شد با مسوولیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک مبدأ تا یک انتها مراسم نمادینی به شکل حرکت خودروها بدون اجتماع مردم داشته باشیم، در مورد نماز عید سعید فطر هم بنا شد نماز عید فطر در سراسر کشور در مساجد و فضای باز با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اقامه شود، اما در مصلاهای بزرگ نماز عید فطر نخواهیم داشت.

روحانی گفت: در خصوص بازگشایی اماکن مقدسه و حرم‌ها تصمیم گرفته شد که بعد از ماه مبارک رمضان، صحن این اماکن به مدت 3 ساعت صبح و 3 ساعت بعدازظهر با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی به روی زائران گشوده شود.
 
به گزارش وب‌دا رییس جمهور در پایان اضافه کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا رستوران‌ها بعد از ماه مبارک رمضان باز می‌شود و هتل‌ها هم فعال‌تر می‌شوند؛ کنکور سراسری دانشگاه در زمان تعیین شده و بر اساس پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد؛ دانشگاهها از 17 خرداد فعالیت خود را آغاز می‌کنند و فعالیت‌های ورزشی در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی بدون حضور تماشاگر از سر گرفته می‌شود. مرخصی زندانیانی که آزادی آنها برای جامعه خطری نداشته باشد نیز تا پایان خرداد ماه تمدید شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه