تست‌های کرونا در منزل مورد تایید نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز در خصوص ابتلای همزمان یک فرد به کرونا و آنفولانزا، بیان کرد: این امکان وجود دارد که متاسفانه فردی به هر دو بیماری همزمان مبتلا شود؛ چون دو ویروس جدا از هم است و طبق آزمایشات مولکولی متفاوت و آزمایش کووید ۱۹، مى‌توان هر دو را مجرا تشخیص داد.

متخصص بیمار‌‌‌‌‌ی‌های عفونی و عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری کرونا در خصوص دقیق بودن تست‌های کرونا در منزل گفت: من اصلا این تست ها را تایید نکرده و درک نمى‌کنم که چرا این تست‌ها مد شده است، چراکه هر تستى تفسیر مى‌خواهد و حتى تست‌هاى مولکولى که از بینى و حلق گرفته مى‌شود تا ٣٠ درصد منفى کاذب دارد و حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و این تست‌های خانگی اعتباری ندارد.

وی در خصوص توئیت سخنگوى وزارت بهداشت مبنى بر موثر بودن داروی آزیترومایسین بر درمان بیماری کووید ١٩ اظهار کرد: بنده این موضوع را تایید نمى‌کنم، حتى برخی پزشکان به طور اشتباه همزمان ۲ داروى هیدروکلروکین و آزیترومایسین را براى بیماران سرپایی تجویز مى‌کنند که چون هر همزمان بر روی قلب اثر منفی مى‌گذارند تجویزش صحیح نیست.

محرز گفت: از طرفى هم آزیترومایسین  چون یک داروی آنتی بیوتیک است، مصرف آن باعث مقاومت مى‌شود و  بر روی قلب اثر گذار است و ما در گایدلاین کمیته کشورى به هیچ عنوان  این دارو را به تنهایى برای بیماران سرپایی تجویز و توصیه نکرده‌ایم اما برای بیمارانی که بستری هستند همراه با کلروکین تجویز کرده‌ایم؛ اما اینکه موثرین داروى درمان کروناست در هیچ جای دنیا مورد تایید نیست؛ البته مطالعه‌اى در بیمارستان‌هاى ارتش بر روى آزیترومایسین انجام گرفته است که مورد تایید ما نیست.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری کرونا در خصوص اینکه آیا ممکن است سی تی اسکن ریه فردی مثبت باشد و تستpcr منفی باشد گفت: بله، سى درصد از تست‌هاى pcr منفی است و چون تست سی تی اسکن به درصد خیلی بالا در حدود۸۰ درصد مى‌تواند اطمینان تشخیص تست کرونا را بدهد؛ بنابراین ما از آن استفاده مى‌کنیم، در صورتی که ممکن است تست تشخیصى کووید ١٩ منفی باشد‌. 

به گزارش فارس وس در پایان در رابطه با صحبت کردن از فاصله نزدیک و انتقال بیماری کووید ۱۹، خاطر نشان کرد: این احتمال وجود دارد؛ چراکه اگر کسی مبتلا به کووید ١٩ بوده و بدون ماسک باشد، مى‌تواند از طریق صحبت کردن این ویروس را به دیگران منتقل کند. یکی از بدترین مکان‌هایی که باعث انتقال بیماری مى‌شود رستورانهاست؛ چراکه حدود یک الی ۲ ساعت افراد بدون ماسک در کنار هم مى‌نشینند و صحبت مى‌کنند و با توجه به دستور رئیس جمهور مبنى بر بازگشایی رستوران‌ها، ما توصیه بر بازگشایى رستوران‌ها نداریم و بهتر است که آخرین مکان براى بازگشایى رستورانها باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه