غربالگری کرونا در ایران، یک مدل موفق جهانی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در هفتاد و سومین مجمع جهانی سلامت که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، گفت: از 30 بهمن سال گذشته که بیماری کرونا در کشور ما شیوع یافته تا کنون بیش از 120 هزار مورد تایید شده و 7 هزار مرگ از کووید19 گزارش شده است. به خاطر اقدامات گسترده بهداشت عمومی مبتنی بر رویکرد " همه حاکمیت و همه جامعه" توانستیم منحنی بیماری را کنترل کرده و میزان مرگ و میر را به شدت کاهش دهیم. 
 
وی افزود: بسیج ملی تحسین برانگیز را برای مهار ویروس کرونا در ایران آغاز کردیم که در مرحله اول 78 میلیون نفر به کمک زیر ساختهای قدرتمند مراقبتهای اولیه بهداشتی "PHC" غربالگری شدند و به صورت سطح بندی شده در صورت لزوم ارجاع شدند که این امر منجر به کاهش چشمگیر بار مراجعه به بیمارستان ها شد، در مرحله دوم نیز تا کنون بیش از 22 میلیون نفر از افراد پرخطر مورد غربالگری قرار گرفتند. ما ظرفیت های آزمایشگاهی خود را در کلینیک های سرپایی با تمرکز بر ردیابی بیمار، جداسازی و درمان به موقع گسترش دادیم و برای جلوگیری از صدمه بیشتر به اقتصاد کشور، تصمیم گرفتیم در چارچوب فاصله گذاری هوشمند مشاغل را گام به گام بازگشایی کنیم.
 
وزیر بهداشت ادامه داد: مایلم به اهمیت حیاتی همبستگی جهانی و همکاری بین المللی برای غلبه بر این پاندمی تاکید کرده و دسترسی به داروها و واکسن ها با قیمت مناسب و عادلانه و به موقع را مورد توجه قرار دهم، هر اقدام یا سیاستی که مانع از همکاری بین دولت ها در بخش سلامت شود غیرمسئولانه و غیرانسانی است. مطمئناً تحریم های یک جانبه، یک مانع و اقدام غیر انسانی است که باعث درد و رنج می شود. ایالات متحده بخاطر تحریم های شدیدی که باعث به خطر انداختن جان مردم ایران شده، باید پاسخگو باشد. 
 
نمکی همچنین در حاشیه برگزاری هفتاد و سومین مجمع جهانی سلامت گفت: بیانیه ایران در هفتاد و سومین مجمع جهانی سلامت که امروز به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، شامل چندین بند بود. اولا حمایت خودمان را از سازمان جهانی بهداشت به عنوان سازمانی که می تواند در شرایط کنونی، حلقه وصل بین کشورها برای مبارزه با کرونا باشد را اعلام کردیم، تضعیف سازمان جهانی بهداشت که برای اولین بار توسط آمریکا اتفاق افتاد را محکوم و حمایت قاطعانه خودمان را از اقدامات این سازمان اعلام کردیم.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: ایران در شرایط سخت تحریم در مورد مدیریت بیماری کووید19 موفق عمل کرده است، در این نشست، دستاوردهای بزرگی که در کاهش مرگ و میر و مدیریت، کنترل و مهار این بیماری داشتیم را بیان کردیم، اقدامات ایران شامل دو فاز بود؛ فاز اول مربوط به آمادگی کشور برای دفاع مقابل هجمه اولیه بیماری توسط مراکز و نیروهای بهداشتی و درمانی، مشارکت بین بخشی و مشارکت مردم و فاز دوم نیز مربوط به استفاده از ظرفیت های سیستم مراقبت های بهداشتی اولیه کشور، بهورزان، مراقبین سلامت، نیروهای بهداشتی و سایر نیروها در مقابله با کرونا ضمن بهره مندی از غربالگری، بود.
 
وی خاطرنشان کرد: غربالگری کرونا در ایران یکی از دستاوردهای بزرگ کشور بود که توانستیم در مرحله اول 78 میلیون و در مرحله دوم 22 میلیون نفر را به عنوان یک مدل موفق جهانی، غربالگری کنیم. در این مجمع، عدالت در خدمت رسانی به بیماران کووید19 در ایران را به اطلاع کشورهای دنیا رساندیم. ایران کشوری بود که پیر و جوان، فقیر و غنی و حتی اتباع بیگانه را به صورت رایگان درمان کرد، همچنین از سازمان جهانی بهداشت خواستیم که در بی اثر کردن تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران و سایر ملت هایی که بر اثر تحریم ها، تحت فشار اقتصادی شدید هستند، مداخله کند تا این کشورهای در تامین دارو و واکسن دچار مشکل نشوند. 
 
به گزارش وب‌دا نمکی در پایان اضافه کرد: سال 2020، سال "پرستارها و ماماها" نامیده شده است. مایلم از کارکنان بهداشت و درمان در خط مقدم مبارزه با بیماری ها خصوصاً همکاران نظام سلامت که برای نجات بیماران مبتلا به کرونا فداکاری می کنند، قدردانی کنم، امسال سال همه نیروهای حوزه سلامت به ویژه نیروهای خط مقدم مبارزه با کرونا از جمله بهورزان و سایر اعضای تیم درمانگر کووید19 است و باید از آنها با تامین لباس، ماسک و اقلام حفاظت فردی، محافظت کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه