ایران یکی از موفق‌ترین کشورهای منطقه در زمینه پیوند اعضا است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در پیام تصویری خود به هفدهمین مراسم بزرگداشت پیوند اعضا مصادف با روز ملی اهدای عضو گفت: پیوند اعضا در ایران به عنوان یک حرکت بزرگ در عرصه های بین المللی می درخشد. تا امروز بیش از 22 هزار و 500 پیوند اعضا شامل پیوند های کلیه، کبد، قلب، پانکراس، ریه و روده در کشور انجام شده که واقعا اتفاق و افتخار بزرگی است.
 
وزیر بهداشت یادآور شد: سال گذشته حدود دو هزار و 500 بیمار در کشور از خدمات پیوند اعضا بهره مند شدند که افتخاری برای جامعه پزشکی کشور است گرچه هنوز تعداد پیوند اعضا در ایران بالا نیست اما با پادرمیانی، عشق و پیگیری های مستمر برخی از بزرگان رشد قابل توجهی داشته و بیش از 60 درصد از پیوند ها را از افراد دچار مرگ مغزی شده، انجام می شود که این رقم، قبلا بسیار پایین بود. 
 
وی افزود: بنده به عنوان خدمتگزار کوچک همه در وزارت بهداشت، از یکایک افرادی که در این راه پر خیر با علاقه وافر و عاشقانه در این راه گام نهادند و کار را پیش بردند تشکر می کنم و امروز شاهد شکوفایی پیوند اعضا در کشوری هستیم که مردم آن بخاطر کوچک ترین اعمال جراحی، باید به خارج از کشور اعزام می شدند و امروز با ارزان ترین قیمت، با حمایت دولت و پوشش بیمه ای، گرانبها ترین خدمات بهداشتی و درمانی به مردم در حوزه پیوند اعضا انجام می شود. 
 
نمکی گفت: در سالهای پر فراز و نشیب به در کنار برخی از بنیانگذاران این حرکت بزرگ و ملی از جمله دکتر نوبخت و دکتر فاضل و خانم دکتر نجفی زاده، خیرین و هیات امنای سازمان های مردم نهاد حضور داشتم و آنها این حرکت بسیار بزرگ و ستودنی را بناد نهادند و امروز خیرات و برکات این حرکات بزرگ را می بینیم.
 
به گزارش وب‌دا وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: بیماری کرونا با همت، غیرت، شجاعت و همدلی همگانی و مشارکت مردم مدیریت شد و در این زمینه به نقاط بسیار خوبی می رسیم و از فاز مدیریت به فاز کنترل رسیدیم و در بیش از 90 درصد از استانهای کشور به فاز مهار این بیماری رسیده ایم که این هم نمودی از حرکت بزرگ ملتی است که همواره در روزهای سخت در کنار همدیگر، حماسه آفریدند.

پایان پیام/

مطالب مشابه