ابتلای ۶۰ نفر از پرسنل بیمارستان بزرگ دزفول به کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالناصر میرشکاک گفت: اهتمام مردم دزفول نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تردد غیر ضرور در سطح جامعه پس از ایام نوروز و روز طبیعت کاهش چشمگیری یافته که این امر موجب ۱۰ برابر شدن آمار مبتلایان به کرونا در این شهرستان نسبت به یک ماه قبل شده است.

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ درصد از تخت‌های بیمارستان بزرگ دزفول به بیماران کرونایی اختصاص یافته است، ۷۰ درصد از ظرفیت تخت‌های Icu بیمارستان نیز به بیماران کرونایی اختصاص یافته لذا پر شدن ظرفیت بیمارستان با بیماران کرونایی موجب شده تا برای بستری سایر بیماران از قبیل بیماران دیابتی، قلب و عروق و مغز و اعصاب دچار کمبود تخت باشیم.

وی از ابتلای ۶۰ نفر از پرسنل بیمارستان بزرگ دزفول از جمله مدیر و مدیر مالی بیمارستان به کرونا خبر داد و افزود: کادر درمان به شدت تحت فشار هستند. در این هوای گرم تحمل لباس‌های مخصوص درمان به مدت چند ساعت نفسگیر است؛ بنابراین عاجزانه از مردم تقاضا داریم نهایت همکاری را برای کاهش زنجیره انتقال بیماری با ما داشته باشند، بسیاری از مردم کرونا را جدی نگرفته‌اند، در حال حاضر تمام مردم با کرونا آشنا شده‌اند و مسائل مربوط به این بیماری را از طریق رسانه‌ها، فضای مجازی و مسئولان دریافت کرده‌اند اما به رغم اینکه دانش کافی در خصوص کرونا وجود دارد متأسفانه بینش وجود ندارد.

میرشکاک با اشاره به ابتلاء و فوت بسیاری از مردم در ایران و جهان بر اثر این بیماری تصریح کرد: آمار همچنان در حال افزایش است اما مردم شهرستان بی توجه به وضعیت بحرانی در خیابان، بازار و پارک‌ها حاضر می‌شوند در حالی که اگر اینگونه پیش برود آینده بسیار تلخی در انتظار دزفول خواهد بود، برگزاری مجالس عروسی و عزا و دورهمی های خانوادگی و فامیلی توسط مردم دزفول باعث بروز فاجعه شده در حالی که عمده این مجالس هیچ‌گونه ضرورتی ندارند. از سویی اگر بانیان مجالس با تعداد محدودی اقدام به برگزاری جشن‌ها و مجالس عزای خود کنند هیچ خللی در برنامه آنها وارد نمی‌شود.

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول خواستار توجه جدی مردم در راستای استفاده از ماسک و دستکش شد و گفت: شست و شوی دست‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم جدی گرفته شود؛ ضمن اینکه مسئولان نیز به این نکات اهتمام داشته باشند چرا که کرونا همچون یک آتش سوزی است که به سرعت سرایت می‌کند، هر چند شاید به طور کامل مهار نشود اما با رعایت اصول بهداشتی می‌توانیم آتش را کم و محدود کنیم، مهار کرونا صرفاً وظیفه دولت و نیروهای مسلح نیست، درمان بیماران و محدودیت‌های کرونایی موجب بروز مشکلات اقتصادی زیادی برای دولت و مردم شده است لذا مردم برای اینکه هر چه زودتر این شرایط بحرانی کنترل شود به جای مهمانی و حضور در جامعه، در خانه بمانند و با روش‌های مختلف خود را سرگرم کنند.

وی اظهار کرد: ۸۰ درصد از افراد مبتلا به کرونا هیچ‌گونه علائمی ندارند، ممکن است یک هم صحبتی ساده با این افراد، یک دست زدن معمولی به سطوح در خارج از منزل و یا یک تردد غیرضرور هرچند کوتاه در جامعه، باعث ابتلای افراد به ویروس شود بنابراین در خانه ماندن موجب در امان ماندن مردم از ابتلاء به این ویروس خواهد شد.

میرشکاک با اشاره به فعالیت مستمر مراکز ۱۶ ساعته و آزمایشگاه تشخیص کرونا در دزفول اظهار کرد: به منظور شناسایی افراد مبتلا و کنترل وضعیت، بیماریابی در دزفول افزایش داشته است، بیماران سرپایی تا اتمام دوره ۱۴ روزه درمان در خانه بمانند، افراد مبتلا که باید در خانه قرنطینه شوند با اعضای خانواده تماس نزدیک نداشته باشد و به هیچ عنوان از منزل خارج نشود. متأسفانه برخی از این افراد بی توجه به این امر در جامعه تردد می‌کنند و سبب انتقال بیماری می‌شوند.

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به وجود نقاهتگاه در دزفول گفت: بیماران سرپایی که تست کرونای آنها مثبت می‌شود در صورتی که شرایط مناسب ایزوله برای قرنطینه خانگی را ندارند می‌توانند در نقاهتگاه این دوره درمان و قرنطینه خود را سپری کنند هر چند متأسفانه بسیاری از مردم نسبت به این موضوع مقاومت می‌کنند، مردم از ترددهای غیرضرور پرهیز کنند و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و درک شرایط سخت کادر درمان زنجیره انتقال ویروس را کاهش دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه