اهمیت وجود میکروبیوم در بدن چیست؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جمعیتی از باکتری‌ها و میکروب ها که در روده ما زندگی می‌کنند، تحت عنوان میکروبیوم روده نامیده می‌شوند. در روده دو دسته باکتری‌های مفید "غیر بیماری‌زا" و مضر "بیماری‌زا" زندگی می‌کنند. هرگاه نسبت باکتری‌های مضر به مفید زیاد شود، خطر بروز بیماری‌ها افزایش می‌یابد.

روزهای دوم تا نهم خرداد ماه به عنوان هفته سلامت گوارش نامگذاری شده و امسال به موضوع "میکروبیوم و دستگاه گوارش" پرداخته می شود. انجمن متخصصان گوارش و کبد برنامه های علمی به این مناسبت در مناطقی مانند تهران، قم، مازندران، گیلان، گلستان، کرمان، فارس، اصفهان، کردستان و خوزستان برگزار می کند.

شهرام آگاه، فوق تخصص گوارش و کبد و رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه عمده میکروبیوم‌ها شامل باکتری ها و میکروب ها در دستگاه گوارش به ویژه در روده بزرگ زندگی می کنند، افزود: مشخص شده که این میکروب ها در بدن انسان ها روی سیستم های مختلف از جمله سیستم ایمنی، آلرژی ها، التهاب در بدن و سرطان نقش دارند.

وی در خصوص اینکه این میکروب ها از کجا می آیند، توضیح داد: بدن نوزادان فاقد میکروب است، به دنبال تولد و نوشیدن شیر مادر و تماس با محیط پیرامون، میکروب ها وارد بدن نوزاد می شوند.

آگاه در خصوص اینکه اهمیت وجود میکروبیوم در بدن چیست افزود: وجود این میکروب در بدن برای سلامتی مفید است، این میکروب ها بعضی از مواد غذایی از جمله مواد حاوی فیبر را که در سبزیحات، میوه ها و حبوبات قرار دارد، تخمیر می کنند. این مواد تخمیری روی سلامت روده بزرگ تاثیر مثبت و مهمی دارد و به بقای سلول های روده کمک می کند، از طرفی این تخمیر روی جذب عناصری مانند کلسیم، منیزیوم و روی تاثیر مثبت دارد. همچنین میکروبیوم به دفع فلزات سنگین مانند جیوه، سرب و آرسنیک کمک می کند، متابولیسم بدن تحت تاثیر این میکروب ها قرار دارد، به نحوی که میکروبیوم افراد چاق با افراد لاغر تفاوت دارد و مصرف بعضی از میکروب های مفید"پروبیوتیک" می تواند در درمان چاقی موثر باشد.

رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: سرطان گوارش به ویژه سرطان کولون، بیماری سندرم روده تحریک پذیر، بیماری التهاب روده ای، سوء‌هاضمه و اسهال به دنبال مصرف آنتی بیوتیک از جمله بیماری هایی هستند که تحت تاثیر این میکروب قرار دارند، افراد مبتلا به سرطان کولون در برابر افراد سالم، میکروبیوم متفاوتی دارند، مطالعه نشان می دهد که هم در حیوانات آزمایشگاهی و هم در انسان ها مصرف بعضی پروبیوتیک ها حاوی میکروب های مفید هستند و احتمال ابتلا به سرطان کولون را کاهش دهند.

وی اظهار کرد: نقش میکروبیوم در علائم بیماری سندرم روده تحریک پذیر و تاثیر پروبیوتیک ها در کاهش علایم این بیماری، مورد علاقه و توجه بوده است. مطالعات فراوانی نشان می دهد که اثر رژیم غذایی در کاهش علایم این بیماری و اثر مثبت محصولات پروبیوتیک ها ناشی از اثر میکروبیوم ها است، بیماری التهاب روده ای شامل بیماری کولیت اولسروز و کرونز تحت تاثیر میکروب های روده هستند، اثر رژیم غذایی، داروها و پروبیوتیک ها به دلیل تاثیر روی این میکروب ها می تواند در کاهش علائم بیماری موثر باشند، مطالعات جدید نشان می دهد که  بعضی از سویه های باکتری در پروبیوتیک ها می توانند در کاهش علایم سوء‌هاضمه هم موثر باشند.

آگاه در خصوص اینکه چگونه میکروب های مفید را در دستگاه گوارش افزایش دهیم گفت: رژیم غذایی مناسب حاوی فیبر فراوان مانند سبزیجات، میوه ها، مواد طبیعی و ارگانیک و پرهیز از فست فودها و چربی حیوانی زیاد، میکروب های مفید را افزایش می دهد، خواب کافی یکی دیگر از موارد افزیش دهنده میکروبیوم است؛ خواب مناسب و کافی "۶ تا ۸ ساعت در شبانه روز" و همچنین پرهیز از شب بیداری و روز خوابی در رشد طبیعی میکروبیوم تاثیر بسیار مناسبی دارد.

به گزارش ایرنا رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان اضافه کرد: ورزش و تحرک بدنی کافی، میکروبیوم روده و سوخت و ساز بدن را بهتر می کند. ورزش مجموعه ای از ورزش های هوازی، قدرتی و استقامتی را شامل می شود، پرهیز از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها سبب تکثیر میکروبیوم می شود، مصرف رژیم غذایی حاوی میکروب های مفید مانند لبنیات، ماست و دوغ پروبیوتیک در این موضوع موثر است، نتیجه کلی آنکه میکروبیوم به ویژه میکروب های دستگاه گوارش نقش اساسی در حیات و سلامت انسان ها دارند و باید به بهبود این مجموعه مهم با عوامل گفته شده، کمک کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه