کاهش شرایط سنی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی در مراکز سپاس
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، آناهیتا حیدری گفت: پیش تر سن اهدا کنندگان سلولهای بنیادی محدوده 18 تا 50 سال در نظر گرفته می شد، اما از آنجا که پس از پذیره نویسی احتمال دارد سال ها موردی برای تطابق و اهدا یافت نشود، سن اهداکنندگان افزایش می یابد و ممکن از از حیطه اهدای خون خارج شوند، به همین دلیل این سن کاهش یافت و اکنون تنها اهداکنندگان بین 18 تا 35 سال پذیره نویسی می شوند.

رییس مركز پذيرش اهداكنندگان سلول هاي بنيادي خون ساز تاکید کرد: طبق استانداردهای جهانی هرچه اهدا کننده جوانتر باشد، برای اهدا مناسب تر است، طرح سپاس وارد دهمین سالگرد تاسیس می شود، گفت: در سال 1389 اولین مرکز در ستاد مرکزی سازمان فعال شد و خیلی زود مراکز دیگری در استان تهران شروع به کار کردند و تا سال 98 تمامی ادارات کل استانی دارای مرکز سپاس شدند، در سال 1398 تعداد 11 هزار و 478 نفر پذیره نویسی شدند که این جهش یک موفقیت به شمار می رود و دلیل این افزایش آمار داوطلبان، فعال شدن تمامی مراکز استانی سپاس است.

وی از انجام 18 پیوند موفق خبر داد و افزود: طبق استانداردهای جهانی، اگر بانک داوطلبان اهدای سلول های بنیادی دست کم 100 هزار عضو داشته باشد، برای هر بیماری می توان نمونه مناسبی یافت، آزمایشات HLA با کیفیت بالا هزینه بر است، امیدوارم که در آینده بتوان بیشتر از این نوع آزمایش ها بهره برد. مرکز سپاس یکی از سه مرکزی هستند که در کشور پذیره نویسی سلولهای بنیادی خونساز غیر خویشاوند را به عهده دارد. بیمارستان شریعتی و محک نیز در این امر مهم مشارکت می کنند و این مراکز تحت نظارت وزارت بهداشت در شبکه ملی سلول های بنیادی خونساز غیر خویشاوند فعالیت می کنند.

به گزارش وب‌دا حیدری در پایان، از اهداکنندگان جوان خون دعوت کرد تا در مراکز سپاس نیز نام نویسی کنند و اضافه کرد: اکنون به ندرت از مغز استخوان سلول بنیادی برداشت می شود و اغلب داوطلبان از طریق دریافت خون و جدا سازی سلولهای بنیادی خونساز اقدام به اهدا می کنند و ویژگی های سلولی و بافتی"HLA" هر فرد ممکن است بعد از سالها تنها یک بار با یک بیمار تطابق یابد. اما این سلولها تنها راه نجات بیماران از مرگ است و برای اهدا کننده نیز ضرری ندارد و خیلی زود سلولهای وی جایگزین می شود و بعدها به کمبود دچار نمی شود.

پایان پیام/