هیچ بیمار مبتلا به کرونا به لحاظ سنی، جنسی و تابعیتی پشت در بیمارستان‌ها نماند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، انوشیروان محسنی بندپی در مراسم جشنواره فرشته مهر که برای پاسداشت ۱۱۰ شهید سلامت در بیمارستان شهدای تجریش برگزار شد، گفت: در مساله کرونا برای اولین بار بود که دنیا در مقابل یک مشکل عمومی قرار گرفت که آن هم بحث بیماری و ویروس منحوس کرونا بود که کارآمدی، برنامه‌ریزی و توان نیروهای علمی و متخصص کشورها در مقابل این بیماری می توانست ملاکی برای ارزیابی باشد. از ابتدای وقوع این بیماری در استان تهران ستاد مقابله با کرونا با فرماندهی دکتر زالی شروع به کار کرد. اقدامات همه جانبه شرایطی را فراهم کرد که امروز آمار و ارقام استان تهران در بعد جهانی و ملی ویژگی های خاص خود را داشته باشد.

وی افزود: ما داریم از استانی صحبت می‌کنیم که از نظر تراکم جمعیت، پر تراکم‌ترین جمعیت کشور را داراست. به طوری که اگر میانگین کشوری ۵۰ نفر در کیلومتر مربع است، این عدد در استان تهران ۱۰۰۰ نفر در هر کیلومتر مربع است. یکی از ویژگی‌های این ویروس هم علاقه‌مندی و تکثیر آن در محیط های شلوغ است. همچنین ۲۹۰ هزار کارمند استانی در تهران شاغلند، ۱۹۰ هزار کارمندان ملی نیز در استان تهرانند. ۱.۵ میلیون نفر اتباع به صورت رسمی و غیررسمی در تهران زندگی می‌کنند.

استاندار تهران ادامه داد: باید توجه کرد که قبل از بروز بیماری کووید-۱۹ در کشور، در سامانه سیب وزارت بهداشت زیر ۱۰ درصد ثبت نام شدگان و پایین ترین میزان ثبت نام مربوط به استان تهران بوده که اکنون به بالای ۸۱ درصد رسیده است. در عین حال به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در استان تهران، یک تخت بیمارستانی دولتی داریم. بنابراین با این تراکم جمعیت و امکانات بهداشتی، کارآمدی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی کارنامه بسیار درخشانی را ارائه داده است. همچنین در استان تهران یک همکاری و همفکری شکل گرفته بود.

محسنی ‌بندپی گفت: بر همین اساس عزیزان در سپاه پاسداران در کمتر از ۴۸ ساعت بیمارستانی ۵۰۰ تخت خوابی را راه اندازی کردند. ارتش در کمتر از ۴۸ ساعت مرکز نقاهتگاهی ۲۰۰۰ تخت خوابی را احداث کردند. وقتی چین اعلام کرده بود که ظرف ۹ روز یک بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی را راه اندازی کردیم، ما متعجب می شدیم، اما با ظرفیت و توانایی خودمان این اقدامات را انجام دادیم. همه بروکراسی های اداری که وجود داشت قوه قضاییه از مسیر ارائه دهندگان برداشتند.

وی اظهار کرد: ما در آسایشگاه کهریزک ۱۴۷۰ سالمند و معلول ذهنی داشتیم که تا امروز ۲۷ نفر آنها بر اثر کرونا از دنیا رفته اند. این درحالیست که انگلیسی که همواره می گفت من بهترین ارائه دهنده خدمات سلامت هستم، سالمندان را در مرکز نگهداری سالمندان رها کرد و بالای ۳۰ تا ۳۵ درصدشان بر اثر کرونا فوت کردند و در آمریکا و ایتالیا و سایر کشورها هم همین اتفاق افتاده است. ارزشمندی ارائه خدمات در استان تهران عدالت در سلامت بوده است. هیچ بیماری به لحاظ سنی، جنسی و تابعیتی پشت در بیمارستان‌ها نماند. در تهران در روزهای اول اسفند ۲۵۰۰ تخت ویژه را برای کرونا از سوی دانشگاه های علوم پزشکی در تهران راه اندازی شد.

به گزارش ایسنا استاندار تهران در پایان تاکید کرد: در استان تهران یک استراتژی ما افزایش حساسیت ها و جلوگیری از عادی سازی بود و بر همین اساس توانستیم مدیریت بیماری را در استان تهران از نظر آمار و ارقام داشته باشیم. امیدوارم این بیماری را ریشه کن کنیم. در عین حال این آمادگی در استان تهران وجود دارد که اگر دوباره شاهد بروز این بیماری بودیم بتوانیم با آن مقابله کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه