سلسپت برای بیماران پیوندی حکم بنز دارد، اما بیماران اگر پراید هم پیدا کردند، سوار شوند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش گفت: با پیگیری های انجام شده از سوی سازمان غذا و دارو و مرکز مدیریت پیوند در مورد داروی سلسپت با توجه به ارز اختصاص یافته به این دارو برای شرکت وارد کننده از ورود مواد اولیه این دارو در اواخر خرداد و تحویل همزمان دارو به مراکز پخش اطلاع داد، این تاخیر به علت نبود پرواز چارتر تا آن زمان است که شرکت دارویی برای رفع این مشکل در حال پیگیری است.

غلامحسین مهر علیان مدیرکل دارو و فرآورده های تحت نظارت سازمان غذا و دارو نیز در این باره گفت: در شرایط سختی هستیم، انتقال پول به خارج مشکل است و برای واردات دارو پرواز نیست، در این شرایط بیماران پیوند کلیه هر داروی دیگری به جز سلسپت در بازار بود مصرف کنند چون فعلا زمان دقیق تامین این دارو معلوم نیست.

وی افزود: در شرایط سختی هستیم، داروی سلسپت برای بیماران پیوندی حکم بنز را دارد. ما در شرایطی هستیم که نمی توانیم حرف از بنز بزنیم، بیماران پیوندی اگر پراید هم پیدا کردند سوار شوند و هر داروی دیگری بود مصرف کنند. نمی توانیم بگوییم چون داروی سلسپت نیست، پس دارو نیست. اگر داروهای مشابه مثل مایفورتیک بود استفاده کنند و اگر نبود داروهای دیگر ایرانی هم در بازار هست، تلاش می کنیم داروی سلسپت هم وارد شود اما لزوما تلاش سازمان غذا و دارو به نتیجه نمی رسد. البته برای واردات سلسپت اقدامات لازم انجام شده، حجم خوبی هم قرار است وارد شود اما اگر نشد، فعلا بیماران پیوندی از داروهای جایگزین استفاده کنند.

 مدیرکل دارو و فرآورده های تحت نظارت سازمان غذا و دارو در خصوص اینکه بیماران پیوند کلیه از ترس پس زدن پیوند تمایلی به مصرف داروهای جایگزین سلسپت ندارند و پزشکان آنها نیز به این بیماران مصرف داروهای دیگر را توصیه نمی کنند، گفت: طبیعی است که پزشکان توصیه نمی کنند ولی ما در وزارت بهداشت هم شرایط خودمان را داریم و توصیه می کنیم بیماران پیوند کلیه از داروهای جایگزین استفاده کنند، شرکت وارد کننده، پول واردات داروی سلسپت را داده است و این مبلغ به بخش بازرگانی برای واردات منتقل شده است اما مشکل انتقال پول به خارج وجود دارد. مشکل حمل و انتقال دارو به کشور هم هست. مشکلات امسال زیاد است. فقط یک پرواز به ایران وجود دارد و فقط شرکت قطر ایرویز به ایران پرواز دارد، دیگر هیچ پروازی به ایران وجود ندارد، طبیعی است که در این شرایط همه چیز عقب می افتد.

به گزارش ایرنا مهرعلیان در پایان اضافه کرد: نبود پرواز برای واردات دارو یکی از مشکلات است، مجموعه ای از مشکلات وجود دارد. ارز برای واردات دارو را دیر می دهند و ارز مورد نیاز دیر تامین می شود. پرواز نیست، انتقال پول مشکل است، همه این مشکلات را کنار هم بگذارید بنابراین اکنون هیچ زمانی را نمی توانیم برای واردات داروی سلسپت اعلام کنیم. در این شرایط سخت از ما (سازمان غذا و دارو) زمان نخواهید. تعیین زمان تامین دارو در اختیار وزارت بهداشت نیست. ممکن است اعلام کنیم دو هفته دیگر این دارو وارد کشور می شود اما در عمل یک ماه شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه