۳۰۰ میلیارد ریال سرانه به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی تخصیص داده می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رحمان خدابنده لو گفت: دانشجویان بر اساس فراخوانی که دانشگاه‌های خود از قبل اعلام کردند، از روز شنبه ۱۷ خردادماه بر سر کلاس‌های آموزشی خود حاضر شدند و نیم سال دوم تحصیلی سال ۹۸-۹۹ خود را آغاز می‌کنند. البته برخی از دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی  به تناسب وضعیت آمار ابتلا شهرها، فعالیت آموزشی خود را با یک هفته تاخیر آغاز خواهند کرد تا انشالله مشکلی برای دانشجویان و اساتید ایجاد نشود.

مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس برنامه‌ای که از قبل گذاشته شد و پیرو جلسات متعددی که برگزار شد، خوابگاه‌های دانشجویی شهرهای مختلف با ظرفیت بسیار کمتری از ظرفیت استاندارد خود، دانشجویان را اسکان می‌دهند تا شرایط فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود و دانشجویان بتوانند با درنظرگرفته شدن پروتکل‌های بهداشتی و ایمنی‌های لازم، در کلاس‌های درس حاضر شوند.

وی به اجرای پروتکل‌های بهداشتی در همه دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین همه خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه طی روزهای گذشته اکثر دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به ضدعفونی کردن خوابگاه‌ها و اماکن دانشجویی و همچنیتن کلاس‌های درسی اقدام کردند. استقرار مواد ضدعفونی کننده در خوابگاه‌های دانشجویی و همچنین کلاس‌های درسی و همچنین تهیه و توزیع لوازم حفاظتی و بهداشتی از جمله ماسک، شیلد محافظتی صورت، مواد شوینده و ضدعفونی کننده در اماکن دانشجویی از جمله اقداماتی است که با جدیت از سوی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در اختیار دانشجویان و اساتید قرار می‌گیرد.

خدابنده لو گفت: همچنین بحث غربالگری دانشجویان علوم پزشکی و انجام معاینات پزشکی اولیه و صحت سلامت دانشجویان از جمله مواردی است که همه دانشگاه‌ها نسبت به آن مبادرت می‌کنند تا دانشجویان در مسیر پروتکل‌های بهداشتی، زندگی دانشجویی خود را در خوابگاه‌ها و کلاس‌های درسی سپری کنند، اکثر دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالیت آموزشی خود را از ۱۷ خرداد ماه آغاز کرده‌اند، در حال حاضر آمار دقیقی مبنی بر تعداد دانشکده‌ها و دانشگاه‌هایی که از امروز فعالیت آموزشی خود را شروع کرده‌اند ندارم، اما تا آنجا که اطلاع دارم، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اهواز، دانشکده علوم پزشکی آبادان و برخی دانشگاه‌ها که به لحاظ شیوع بیماری کرونا در شهرها، در وضعیت سفید قرار ندارند، مقرر شد فعالیت آموزشی خود را با تأخیر و تا یک هفته آینده آغاز کنند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت تصریح کرد: اداره کل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی از زمان اعلام بازگشایی دانشگاه‌ها در تاریخ ۱۷ خرداد، جلسات متعددی با مسئولان حوزه‌های مختلف از جمله معاونت آموزشی وزارت بهداشت برگزار کرده است، خوشبختانه پروتکل‌های بهداشتی مربوط به بازگشایی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی از قبل تدوین و از طریق معاونت بهداشتی وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها ارسال شده است، با پیگیری‌هایی که حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی انجام داده است، منابع مالی لازم جهت تامین و توزیع لوازم بهداشتی و حفاظتی برای دانشگاه‌ها، فراهم شده است که قرار است به دانشگاه‌ها ابلاغ شود که بر این اساس، مقرر شده است در مجموع مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به صورت سرانه برای همه دانشگاه‌های علوم پزشکی تخصیص داده شود.

وی اظهار کرد: معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در مسیر کمک به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی در مبارزه با شیوع بیماری کرونا و موضوع بازگشایی خوابگاه‌ها و کلاس‌های درسی ازهیچ تلاشی دریغ نمی‌کند، جا دارد از زحمات و پیگیری‌های معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی و ادارات تابعه که طی هفته‌های گذشته زحمات زیادی در جهت آماده‌سازی خوابگاه‌ها، کلاس‌ها و فضاهای دانشجویی داشته‌اند تشکر کنم.

خدابنده لو با اشاره به تعامل سازنده و دوسویه معاونت "آموزشی" و همچنین "معاونت فرهنگی و دانشجویی" وزارت بهداشت در برگزاری جلسات متعدد با موضوع بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی و بحث و تبادل نظر در خصوص اجرای پروتکل‌های بهداشتی در اماکن دانشجویی در ایام شیوع بیماری کرونا خاطرنشان کرد: به دنبال برگزاری جلسات مختلف طی ماه‌های اخیر، در خصوص بازگشایی دانشگاه‌ها و نحوه حضور دانشجویان در کلاس‌های درسی به نتایج مطلوبی دست یافتیم که جا دارد از دکتر علی اکبر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت و دیگر مسئولان معاونت آموزش و بهداشت وزارت بهداشت تشکر کنم.

مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص پرداخت هزینه خوابگاه‌های دانشجویی گفت: در این مدت که دانشجویان در خوابگاه نبودند، مبلغی به عنوان اجاره بها پرداخت نخواهند کرد، به عبارتی هزینه‌ای بابت نبودن در خوابگاه‌ها دریافت نمی‌شود. ضمن آنکه تعدادی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در روزهای گذشته در خوابگاه‌ها حضور داشتند به این معنی که خوابگاه‌ها به طور کامل خالی از سکنه نشده بود. همچنین دانشجویانی که کارآموزی و کارورزی یا در بخش‌های بالینی حضور دارند در روزهای گذشته در خوابگاه ها حضور داشتند.

به گزارش وب‌دا وی در پایان با اشاره به ضرورت حفظ فاصله گذاری فیزیکی در خوابگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی گفت: مقرر شده است که دانشگاه‌ها با ظرفیت کمتر کلاس‌های آموزشی ضروری خود را برگزار کنند و درصورت امکان کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار شود. البته بسیاری از کلاس‌های درسی در ماه‌های گذشته به صورت مجازی برگزار شد و دانشجویان فقط برای رفع اشکال در دانشگاه حاضر می‌شدند، در خصوص تعداد دانشجویان علوم پزشکی مبتلا به کرونا آماری از میزان ابتلای این دانشجویان به کرونا نداریم اما تاکنون هیچ دانشجوی علوم پزشکی در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست نداده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه