افزایش بیماران کرونا به دلیل افزایش تست‌هاست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات وزیران گفت: در چهارمین ماه مقابله همزمان با ویروس کرونا و تحریم هستیم، مردم بزرگ و فهمیم ما در مدت این ۴ ماه فشار زیادی از لحاظ اقتصادی بر زندگی آنها بوده است. اما در عین حال در مقایسه با همه کشورهایی که فشار تحریم را نداشتند و صرفا با مساله کرونا مواجه بودند تاب آوری ملت ایران امروز زبانزد است و در تاریخ ما ثبت خواهد شد.

رییس جمهوری ادامه داد: البته همچنان "سلامت مردم" مساله اول ماست و در زمینه ویروس کرونا به دلیل بازگشایی‌هایی که انجام گرفته در طول ۲ماه گذشته به‌شکل طبیعی باید با احتیاطات و خودمراقبتی بیشتر بتوانیم برابر خطرات احتمالی این ویروس مقابله کنیم، ما از آغاز این مبارزه تا هفته‌های پیش به استثنای چند استان کشور به مهار کرونا رسیدیم که البته در این چند استان تلاش مضاعف صورت گرفته تا از وضعیت قرمز خارج شود و شرایط مناسبی برای مردم به وجود بیاید. 

وی با قدردانی ازتلاش شبانه روزی وزارت بهداشت و درمان و همه کارکنان سلامت افزود: روشن است که نه کرونا پایان یافته است و نه تابستان و گرمای هوا می‌تواند نسبت به این ویروس تاثیرگذار باشد. بنابراین ضرورت دارد دستگاه‌های نظارتی از جمله وزارت کشور، بهداشت، صمت، دادگستری و اصناف ، نظارت کنند و دقت خود را به عمل آورند چرا که بازگشایی‌ها در کشور از آغاز مشروط به این بود که همه مردم به دستورالعمل‌ها توجه کنند.

روحانی به افزایش بیماران اشاره کرد و گفت: البته این افزایش را که در هفته‌های اخیر شاهد هستیم مربوط به اضافه کردن تست‌های آزمایشگاهی است یعنی امروز تست زیادی انجام می‌گیرد که به طور طبیعی شناسایی بیمار هم بیشتر می‌شود که  این جنبه منفی ندارد و مردم نگران نباشند چرا که وقتی زودتر تشخیص می‌دهیم به مرحله بستری نمی‌رسد. 

رییس جمهوری توانمندی وزارت بهداشت و درمان را بسیار بالاتر از فشار این ویروس ارزیابی کرد و گفت: در شرایط فعلی به غیر از بخش تحول سلامت کارهای دیگری هم انجام می‌دهیم یعنی برای یافتن درمان و واکسن برای این ویروس و همچنین برای نیازمندی‌هایی که کشور از لحاظ بهداشت و درمان، بخش‌های تولیدی به خصوص بخش‌های دانش بنیان تلاش خوبی انجام دادند که در این زمینه حتی در بعضی بخش‌ها صادرکننده هستیم، در تماس با سران کشورها، برخی از آنها متقاضی هستند که صادرکننده امکانات ضدعفونی و بهداشتی در این زمینه باشیم که البته این کار را داریم انجام می‌دهیم. 

وی با تاکید به اهمیت حمل و نقل شهری افزود: همه شهرداری‌ها به‌ویژه شهرداری تهران مراقبت‌های زیادی در زمینه حمل و نقل داشته باشند چرا که  یکی از جاهایی که می تواند مشکل آفرین باشد مترو و اتوبوس است جایی که در بعضی ساعت ها تجمع زیاد است، اگر مردم از وسایل حفاظتی مثل ماسک استفاده نکنند حتما با مشکلات مواجه می شویم، چرا که از همان روزهای اول با کمک و وحدت مردم توانستیم جلوی پیشرفت این ویروس را بگیریم بنابراین باز هم از مردم می‌خواهیم که در این زمینه ما را یاری کنند و مطمئن هستم که با یاری مردم در آن چند استانی هم  باقی مانده به مهار خواهیم رسید. اما در عین حال مراقبت ها همچنان باید تا ماه‌های آینده ادامه پیدا کند.

روحانی خطاب به وزارت آموزش و پرورش گفت: از آموزش و پروش می‌خواهم در ایام تابستانی که دانش‌آموزان فراغت دارند، از این فرصت و امکانات استفاده کنند؛ هم برای تکمیل آموزش‌های سال گذشته، هم پر کردن ساعات فراغت آنها و هم اینکه خودمراقبتی آنها را در شرایط فعلی افزایش دهند. بنابراین از این فرصت و امکانات باید استفاده و بهره‌برداری درستی انجام شود. 

رییس جمهوری تغییر سبک زندگی در دوران شیوع کرونا را ضروری دانست و تصریح کرد: ما راهی نداریم جز آنکه سبک زندگی را عوض کنیم یعنی تا زمانی که این ویروس وجود دارد و تا وقتی که به واکسن مطمئنی برسیم، راه دومی نداریم. بازگشایی‌ها باید به تدریج انجام شود. این هفته و هفته دیگر بازگشایی‌ها داریم که باید قدم به قدم انجام شود اما راه‌حل نهایی تغییر سبک زندگی است، در معاشرت‌های خانوادگی و مناسبات‌هایی که داریم، باید مراعات کرده و سبک زندگی را برای مدتی تغییر دهیم. 

وی اظهار کرد: مردم آگاه هستند کشور از آغاز سال ۹۷ با یک تحریم شدید بی‌نظیر از طرف حاکمان کاخ سفید مواجه شد، متاسفانه با رعب و وحشت کشورهای دیگر هم وادار کردند در برخی موارد همکاری‌هایشان را با ما کم یا قطع کنند لذا در شرایط ویژه‌ای نسبت به ۹۷ و ۹۸ هستیم. با اضافه شدن این ویروس در اواخر سال ۹۸ هم شرایط ما دشوارتر شده است، همه باید به این مساله توجه کنند که در چه شرایطی کشور را مدیریت می‌کنیم، دولت در حاشیه‌سازی‌ها وارد نشده است. دولت ۱۴ ماه فرصت دارد و در این مدت باید همه توان برای حل مشکلات مردم، رفاه مردم و تکمیل طرح‌های نیمه تمام بگذاریم. 

روحانی با تشکر از کارگران، مهندسان، کارگزاران، مسئولان و مقامات دولتی گفت: هر هفته یک رقم بسیار بالایی را افتتاح می‌کنیم مثلا همین هفته چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه صنعتی و معدنی افتتاح می‌شود. افتتاح پنج‌شنبه‌ها، همه افتتاح‌ها نیست و هر روز شاهد افتتاحی توسط استانداران و مقامات مختلف هستیم اما در همین پنج‌شنبه‌ها چهار، پنج هزار میلیارد پروژه افتتاح می‌شود و این نشان می‌دهد نشاط در کشور وجود دارد. 

رییس جمهوری ادامه داد: درآمد کشور در شرایط فوق‌العاده تحریم‌ ۵۰ هزار میلیارد دلار کمتر شده است، کل بودجه امسال ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است و در سال گذشته، کل بودجه ۴۷۸ هزار میلیارد تومان بود. ۵۰ هزار میلیارد یعنی دو برابر بودجه پارسال و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه امسال بیشتر. هر دولتی در دنیا در این شرایط به زانو درمی‌آمد اما اینکه مردم ایستادگی کرده، قوای دیگر همکاری کردند، دولت در میدان بوده، رهبری حمایت و کمک کردند، شرایط زندگی هرچند سخت قابل تحمل است، مردم می‌بینند هم در مبارزه با این ویروس و هم در تولید، همه توان خود را به کار خواهیم گرفت و تا پایان سال پرژوه‌های زیادی را افتتاح خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: ما باید دولت الکترونیک را با سرعت جلو ببریم و چاره‌ای نداریم. این سبک زندگی که بیان کرد مقصودم فقط دست ندادن به یکدیگر و ماسک نیست. یک سبک زندگی این است که ما در شرایط فعلی کارها و خدمات را از طریق فضای مجازی در اختیار مردم انجام دهیم، امروز به من گزارش داده شد که در زمینه بیمه شخص ثالث نسخه‌های کاغذی حذف شده است و مردم می‌توانند کار بیمه و خسارت را از طریق فضای مجازی انجام بدهند. همین یک تصمیم، یعنی ۵۰ میلیون اقدام نسبت به موضوع بیمه شخص ثالث که در فضای مجازی انجام می‌گیرد.

روحانی گفت: بنابراین در زمینه دولت الکترونیک تمام دولت بسیج خواهد شد که روز به روز خدمات مردم توسط فضای مجازی در اختیارشان قرار بگیرد این برای مبارزه با کرونا و برای سبک زندگی جدید یک اصل بسیار مهم است، البته شرکت‌های دانش‌بنیان هم کارشان را توسعه می‌دهند اینکه ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان، ۱۲۰ هزار میلیارد درآمد آنها در یکسال بوده به معنای یک تحول بزرگ در علم و فناوری جدید در کشور است.

به گزارش ایرنا رییس جمهوری در پایان درباره جنایات آمریکا گفت: دولت‌های آمریکا، بی اعتبار بودند، اما این دولت جدید بی‌اعتبارتر شد؛ این دولت همه مقررات بین المللی از جمله مساله محیط زیست و یونسکو را زیر پا گذاشت، همچنین حقوق مظلومان عالم و ملت مظلوم فلسطین و بسیار از قرار دادها که با دوستان خود داشت را هم زیر پا گذاشت، در زمینه مبارزه با ویروس کرونا بدترین کشور جهان تا امروز ایالات متحده آمریکا بوده است، دولتی که بدترین شیوه را انتخاب کرده و بیشترین تلفات را داده و مردم خود را گرفتار کرده و نشان داده است مدیریت لازم برای اداره این کشور بزرگ را  ندارد، این نوع مدیریت کرونا در آمریکا در هفته‌های اخیر با یک خشونت شدید بر ضد ملت خودشان همراه شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه