مصرف چه مواد غذایی سبب تشدید ریفلاکس می‌شود؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، میترا زراتی در خصوص اینکه مصرف چه مواد غذایی سبب تشدید ریفلاکس می‌شوند گفت: افزایش ترشح اسید معده باعث آسیب به مخاط معده می‌شود و در بسیاری مواقع، بیماران حتی درد معده را گزارش می‌دهند. این مشکل به ویژه در افراد چاق، به هنگام استرس، پوشیدن لباس تنگ یا حتی مصرف برخی داروها و همچنین حین شیمی درمانی اتفاق می‌افتد، سیگار، قهوه، نسکافه، شکلات به ویژه تلخ، ادویه‌جات، الکل و نعناع می‌توانند سبب تشدید ریفلاکس معده شوند، ضمن این که آب‌میوه‌ها هم به دلیل نفاخ بودن می‌توانند این مشکل را بیشتر کنند.

وی افزود: برخی مواقع برای کنترل ترشح اسید معده به دریافت داروهای ضد اسید نیاز است. ولی از آنجا که اسید معده برای جذب آهن، کلسیم و روی بسیار ضروری است باید در مصرف این نوع داروها زیاده‌روی نشود، اسید معده برای جذب آهن، کلسیم و روی بسیار ضروری است و دریافت طولانی مدت این داروها می‌تواند فرد را در خطر کم‌خونی فقر آهن، پوکی استخوان و حتی خستگی به دنبال اختلال در جذب منیزیم قرار دهد. از این رو تاکید می‌شود کسانی که چنین مشکلی دارند خودسرانه به مصرف داروهای ضداسید معده روی نیاورند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: در صورتی که فرد در معرض یا دچار پوکی استخوان، کم‌خونی فقر آهن و خستگی ناشی از اختلال در جذب منیزیم شده باشد، بررسی سطح این موادمغذی در خون ضروری است تا مکمل لازم را دریافت کند، افرادی که معده‌ آنها ترش می‌کند یا ریفلاکس معده دارند، روزانه مقادیر کافی سبزیجات "البته میوه و سبزیجاتی که باعث تشدید علایم نشود" مصرف کنند و در رژیم غذایی‌شان ماست و گوشت‌های سفید را بگنجانند.

به گزارش ایرنا زراتی در پایان از دیگر توصیه‌های موثر در کنترل این مشکل را دراز نکشیدن تا یک‌ ساعت بعد از خوردن غذا دانست و گفت: نباید این مساله مهم را فراموش کرد که بسیاری از مشکلات دستگاه گوارش نظیر ریفلاکس، زخم معده و اثنی عشر، سنگ صفرا، IBS، کرون، دیورتیکولیت، یبوست، همورویید و شقاق، کبدچرب، التهاب لوزالمعده و... همگی نیاز به تغییر عادات غذایی دارند. پس بیماران توصیه‌های ذکر شده را جدی بگیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه