از ۱۵ تیر استفاده ماسک در مکان‌های سرپوشیده الزامی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با گرامی‌داشت یاد شهید بهشتی و تبریک هفته قوه قضاییه گفت: همه می دانیم این ویروس از دی ماه در چین شیوع پیدا کرد و از بهمن ماه وارد کشور ما شد. این ویروس قدم به قدم همه جهان را فرا گرفت و هیچ کشوری را استثنا نکرد. تمام کشورهایی که دچار این گرفتاری شدند به ناچار محدودیت‌هایی را اعمال کردند سپس بعد از مدتی محدودیت‌ها را کاهش داده و یا به کلی آن را برداشتند. در کشور ما نیز این ویروس وارد شد در ابتدا در گیلان و قم شاهد آن بودیم و پس از آن در کشور شیوع پیدا کرد. اکنون نیز شاهد آن هستیم که در هر استانی که پیشتر بارانداز این ویروس نبوده اکنون شیوع پیدا کرده است. وزارت بهداشت می‌گوید ۵ یا ۶ استان در این باب دچار مشکل است و برخی هم در شرایط هشدار قرار دارند.

رئیس جمهور ادامه داد: شش ماه از این بیماری گذشته تا به امروز نه واکسنی برای آن یافت شده و نه دارویی؛ ممکن است این وضعیت سه یا شش ماه یا یک سال دیگر ادامه پیدا کند پس باید خودمان را برای بلندمدت آماده کنیم من از ابتدا گفتم باید با این ویروس مدت‌ها مواجه بوده و با آن سازگاری داشته باشیم. اما برخی فکر می‌کردند اگر ۱۵ روز در خانه بمانیم مشکل رفع می‌شود البته که این موضوع کمک بزرگی کرد، همه ما باید مراقب سالمندان و بیماران زمینه‌ای باشیم. هنگامی که افراد دچار این بیماری می‌شوند به احتمال ۸۰ یا ۸۸ درصد نجات پیدا می‌کنند اما اگر فرد سالمند باشد یا یک بیماری زمینه‌ای داشته باشد با مشکل رو به رو می‌شود.

وی افزود: هنگامی این ویروس وارد هر استانی شد نباید بگذاریم  پیک تند پیدا کند، این ویروس یا به صورت کله قندی شیوع می‌کند یا که حرکت ویروس به صورت ملایم است. باید که موضوع دوم را در نظر داشته باشیم چرا که اگر شیوع آن ناگهانی و به یکباره باشد بیمارستان‌ها پر از بیمار خواهد شد. اینکه مرتبا می‌گویند مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند به این دلیل است که ما با کمترین خسارت از این شرایط عبور کنیم. هنگامی که از آن شرایط عبور کنیم کار سخت می‌شود، ولی همچنان باید موارد بهداشتی را مورد توجه قرار دهیم.

روحانی تصریح کرد: همه مشاغل و همه مردم باید اصول بهداشتی را رعایت کنند و راه دومی نداریم. راهش فقط مراقبت و رعایت اصول بهداشتی است. برای مثال فاصله‌ها رعایت شود از ماسک استفاده کنیم و دستمان را مرتبا بشوییم. باید توجه کنیم که محل تجمع محل خطر است محلی که تجمع در آن باشد دارای وضعیت قرمز می‌شود. ممکن است شهر سفید باشد ولی در آن مراسم عروسی، عزا یا یک مهمانی برگزار شود، ممکن است فکر شود آن مراسم به خوبی تمام شده ولی مدتی بعد مهمانان با مشکل روبه رو می‌شوند. به همین دلیل باید محل تجمع را منطقه قرمز بدانیم. مرتبا بر این موضوع تاکید می‌شود که ماسک ارزان و ساده در اختیار قرار دهند. ولی از سوی دیگر مردم نیز می‌توانند به راحتی در خانه ماسک تهیه کنند.

رئیس جمهور با اشاره به مصوبات این جلسه گفت: امروز در ستاد ملی چندین مصوبه داشتیم. یکی از این مصوبات بسیار مهم در خصوص استان‌های بود که برخی شهرستان‌های آن وضعیت قرمزی دارند. اگر هر شهرستانی وضعیت قرمز داشت ستاد استان می‌تواند محدودیت‌های یک هفته‌ای پیشنهاد دهد با هماهنگی‌هایی که صورت خواهد گرفت و با اطلاع و تایید رئیس جمهور محدودیت برای یک هفته اجرا شده و یا قابل تمدید خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: مصوبه مهم دیگر این بود که در هر مکانی که محل تجمع است استفاده از ماسک را اجباری کنیم، از هفته آینده ترتیباتی در نظر خواهد بود که از ۱۵ تیر ماه تا پایان این ماه ماسک را در این مکان‌ها الزامی کنیم و اگر لازم بود این موضوع را تا مرداد ماه تمدید کنیم؛ چرا که هر محل تجمعی محلی قرمز است همه باید در این امر نظارت کنند و دستور العمل‌ها را اجرا کنند. اگر در این باره در حوزه قانون نیاز به ماده قانونی است این موضوع نیز مورد توجه قرار گیرد. قوه قضاییه نیز کمک کنند تا ماده‌ای در این باب تهیه شود تا بتوانیم در برخی مکان‌های قرمز و مکان‌های سرپوشیده و دارای اجتماع یا شهرستان‌های قرمز ماسک را الزامی کنیم.

روحانی با اشاره به تلاش دولت برای ساخت مسکن‌های ارزان قیمت گفت: امروز گفتیم وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح هایی برای مسئله مسکن بیاورند. تصویب کنیم تا زمین ارزان‌تر و مصالح ارزان در اختیار سازنده قرار بگیرد و تشریفات شهرداری کم شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی رئیس جمهور در پایان در ارتباط با تصمیم دولت دوازدهم درباره افزایش اجاره‌ بها نیز گفت: اجاره‌بهای مسکن خیلی از مستاجرین را تحت فشار قرار داده است. مقرراتی گذاشتیم که اضافه اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع باشد، این میزان اجاره‌بها تا زمانی که وزرات بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند ادامه خواهد داشت. از آن تاریخ تا سه ماه بعد می‌توانند با توافق جدید با هم زندگی کنند. یعنی سه ماه هم بعد از پایان کرونا زمان دادیم.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه