دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان با زرشک و فناوری نانو
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهشید گیوریان در خصوص طرح خود با عنوان "سنتز و مشخصه‌یابی نانوذرات حساس به اولتراسوند با ساختار هسته پوسته به منظور دارو رسانی کنترل شده" گفت: این طرح ادامه یک پروژه دکتری بوده و در راستای دارورسانی هوشمند برای درمان سرطان اجرایی شده است.

کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مهندسی پزشکی تاکید کرد: در این پروژه از داروی طبیعی که از عصاره زرشک با خاصیت ضد سرطانی، آنتی باکتریایی، ضد آلزایمر و ... است بهره بردیم، در این پروژه از داروی "بربرین کلراید" استفاده کردیم، دارورسانی هدفمند در دنیا با داروهای مختلف مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته، اما تاکنون از این داروی طبیعی که از عصاره زرشک بوده، در دارورسانی هوشمند استفاده نشده است.

وی افزود: درمان هدفمند سرطان از اهمیت بالایی برخوردار است، به دلیل اینکه این بیماران در درمان‌های دارویی با عوارض زیادی مواجه می‌شوند، از این رو لازم است که میزان دارو کم شود تا میزان عوارض جانبی ناشی از مصرف آنها به حداقل ممکن برسد، وقتی دارو به صورت هدفمند استفاده شود و از طریق ورید وارد بدن شود، میزان مصرف دارو کم خواهد شد که هدف ما در این پروژه بوده است، این پروژه هم با هدف هوشمندسازی پیش رفته است، در این پروژه از فناوری نانو بهره بردیم.

به گزارش ایسنا گیوریان در پایان با اشاره به این تحقیقات و نتایج آن گفت: این سامانه زیست‌تخریب‌پذیر است، حساسیت بالایی نسبت به امواج اولتراسوند دارد و به دلیل سایز نانومتری می‌تواند با کمک اولتراسوند به راحتی به بافت هدف نزدیک شود و در آن اثرگذار باشد، پس از اتمام تست‌های حیوانی سامانه که نتایج قابل انتظاری تاکنون از آن دریافت شده است، وارد مرحله تجاری‌سازی خواهد شد که در دسترس قرارگیرد. امید است که با کمک این سامانه هوشمند و کنترل شده، درمان موثرتر با عوارض خیلی کمتر برای سرطان فراهم شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه