برخورد جدی با متخلفان از راهکارهای کاهش کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلیل کوهپایه زاده افزود: با گذشت حدود هفت ماه از شیوع کرونا و اطلاع رسانی بسیار در این زمینه مواردی همچون " من نمی دانستم"، "من متوجه نبودم" یا "نشنیدیم" از کسی پذیرفتنی نیست.

وی ادامه داد: با گذشت چند ماه از بروز این بیماری در کشور، عده ای بیان می کنند که به این مسایل اعتقادی نداریم و حتی برای حفظ سلامت خودشان و دیگران احترام قائل نیستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران این رفتار را بسیار نادرست و پرخطر دانست و گفت: این افراد نمی توانند نسبت به حفظ سلامت همشهریان خود بی توجه باشند.

کوهپایه زاده یادآور شد: در کنار نظام سلامت به عنوان ارایه دهنده خدمات درمانی، نیاز است دستگاه های نظارتی و قضایی به کمک بیایند تا با متخلفان این حوزه برخوردهای جدی شود، به طور مثال در کشوری مانند انگلیس استفاده نکردن از ماسک در فضاهای بسته بیش از سه هزار پوند جریمه دارد.

وی ادامه داد: این رقم حتی برای کشوری مانند انگلیس رقم کوچکی نیست اما آنها با این کار می خواهند سلامتی مردم را به صورت جدی حفظ کنند و به همین دلیل با متخلفان برخورد قاطع می کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، اطلاع رسانی صحیح و به موقع را از راهکار دیگر برای کاهش کرونا اعلام کرد و گفت: اطلاع رسانی صحیح در رسانه ها و فضای مجازی در دستور کار قرار گرفته و این موضوع در ارتقای آگاهی مردم نقش موثری داشته است.

کوهپایه زاده افزود: هرچه سیستم های علمی کشور با اتکا به منایع قابل اعتماد، اطلاع رسانی بیشتری کنند زمینه کاهش بستری و فوت ناشی از این بیماری فراهم می شود.

وی بر لزوم برخورد جدی با تالارها و رستوران های متخلف تاکید کرد و گفت: تلاش می کنیم با همکاری سایر سازمان ها، نظارت در این حوزه را بیشتر کنیم تا شاهد تخلفات در این زمینه نباشیم.

وی تاکید کرد: در بسیاری از تالارها و رستوران ها پروتکل های بهداشتی رعایت می شود  اما عده ای هستند که منافع فردی را به منافع جمعی ترجیح می دهند و به هر شکلی سعی می کنند تا به منافع شخصی خود برسند که با آنها باید برخورد جدی انجام شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: این رفتارها اصلا قابل تحمل نیست و با نظارت بیشتر باید سعی می کنیم جلوی اقداماتی که برخلاف پروتکل های بهداشتی است، گرفته شود.

گردش ویروس را کاهش دهیم

کوهپایه زاده همچنین گفت: با اجرای اقداماتی مانند دورکاری کارمندان یا به عبارتی کاهش حدود یک سوم آنان، می توان گردش ویروس کرونا را در جامعه کاهش داد.

وی با یادآوری این که حداقل تا پایان امسال درگیر این ویروس هستیم به مردم توصیه کرد موارد بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی مرتب دست ها را رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد که حساسیت مردم و مدیران، اصلا نباید نسبت به کرونا کاهش پیدا کند و حتی ابتلای یک نفر به کرونا یا فوت آن فرد برای نظام سلامت بسیار مهم است و برای پیشگیری و درمان آن یک نفر هم اقدام خواهند کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه