جهان به شروع رویای پایان پاندمی نزدیک میشود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، تدروس آدهانوم گبرسیوس گفت: نتایج مثبت آزمایش‌های واکسن کرونا به معنای این است که اکنون افراد می‌توانند به پایان همه‌گیری فکر کنند، بااین‌حال، وی به کشورهای ثروتمند هشدار داد که از کشورهای فقیر و حاشیه‌ای در این مورد سوءاستفاده نکنند.

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در سخنرانی خود در جلسه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: " در هفته‌های اخیر از با نتایج مثبت آزمایش‌های واکسن، امیدواری افزایش‌یافته است، اما صریح بگویم: ما به‌سادگی نمی‌توانیم جهانی را بپذیریم که در آن حقوق فقیران و حاشیه‌نشینان توسط ثروتمندان و قدرتمندان در لشکرکشی واکسن‌ها لگدمال شود. "

وی خواستار تقسیم عادلانه کالاهای عمومی جهانی شد تا هیچ کشوری از دیگر کشورها عقب نماند و افزود: "کاهش نابرابری‌ها پس از همه‌گیری آغاز نمی‌شود و این مورد باید بخشی از مقابله با کرونا باشد. "

تدروس آدهانوم بدون نام بردن از کشوری گفت: برخی پاسخ مساوی به بحران جهانی بهداشت نداده‌اند و برخی هم به‌طور مساوی تحت تاثیر آن قرار نگرفته‌اند. موفقیت کشورهایی که از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کردند، به دلیل جغرافیای آن کشور نیست، این کشورها ثابت کرده‌اند که با علم، همبستگی و فداکاری می‌توان این ویروس را مهار کرد و افزود که در مکان‌هایی که علم تحت تاثیر تئوری‌های توطئه‌آمیز قرار گیرد، این عفونت نیز گسترش می‌یابد.

وی همچنین چهار زمینه اصلی را در نظر گرفت که در آن سازمان ملل برای پایان دادن به همه‌گیری و ایجاد جهان پس از کرونا باید انجام دهد. 

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی خواستار سرمایه‌گذاری در واکسن‌ها، برداشتن گام‌هایی برای آماده بودن برای جلوگیری از بیماری همه‌گیر بعدی و ارتقاء سلامت به‌عنوان پایه‌ای برای صلح و رفاه و حفاظت از آینده مشترک شد و اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی دسترسی به برنامه کووید-۱۹ Tools Accelerator یا ACT Accelerator را برای تولید واکسن ایجاد کرده و آن‌ها را به‌طور عادلانه تخصیص و تحویل می‌دهد.

رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت: "اما اگر شتاب‌دهنده ACT به‌طور کامل بودجه نگیرد، درخطر قرار می‌گیرد. شتاب‌دهنده ACT برای ایجاد بسترهای لازم برای تهیه و تحویل گسترده واکسن‌ها، تشخیص‌ها و روش‌های درمانی، با شکاف بودجه ۴.۳ میلیارد دلاری فوری روبرو است و ۲۳.۹ میلیارد دلار بیشتر در سال آینده موردنیاز است.

به گزارش ایسنا در مورد آمادگی برای واکسن بعدی تدروس خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها نتوانسته‌اند به شیوع سندرم تنفسی حاد شدید، سندرم تنفسی خاورمیانه مرتبط با ویروس کرونا، بیماری آنفلوآنزای خوکی و سایر بیماری‌های عفونی پاسخ مثبت دهند. وی گفت: "اکنون همه کشورها باید تدابیری اندیشیده و در پیش‌بینی، جلوگیری، کنترل و تخفیف بحران بعدی سرمایه‌گذاری کنند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.