در حال حاضر ۲۵ درصد نسخه‌ها در کشور الکترونیک است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی رضایی در یک اتاق کلاب هاوس با موضوع نسخه نویسی الکترونیک گفت: دو تعریف تمام الکترونیک و نیمه الکترونیک وجود دارد. در تمام الکترونیک پزشک نسخه را به صورت الکترونیک نوشته و داروخانه هم نسخه پیچی الکترونیک انجام می‌دهد. در نیمه الکترونیک، پزشک نسخه را کاغذی نوشته و داروخانه نسخه پیچی الکترونیک انجام می‌دهد.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: در شهرهایی مثل تهران پیش رفت کار کند است، اما در برخی استان‌ها نسخه‌ها به صورت صد درصد الکترونیک نوشته می‌شوند، بر اساس تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ تعرفه‌ای برای داروخانه‌هایی تعریف شده که نسخه را از نیمه الکترونیک به صورت الکترونیک می‌پیچند که به میزان ۵ هزار و ۱۵۰ تومان است. این ابلاغ توسط وزیر بهداشت انجام شده است و داروخانه‌ها این تعرفه  پس از تصویب هیأت وزیران به عنوان ارائه خدمات الکترونیک بابت هر نسخه  در تعهد سازمان‌های بیمه گر است.

وی افزود: عمده خدمات الکترونیک در سازمان بیمه سلامت در سه محور دنبال می‌شود. محور اول توسعه خدمات شهروند محور است که در زمینه صدور و تمدید بیمه نامه‌ها به صورت الکترونیک انجام می‌شود. همچنین دسترسی به خدمات ارائه شده به بیمه شده از دیگر خدمات شهروند آن می باشد موضوع دیگر، خرید خدمات به صورت الکترونیک است که نسخه الکترونیکی در این محور قرار می‌گیرد، این مقطع زمانی را می‌توان یک مقطع بی نظیر تعریف کرد که در حوزه سلامت بین وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و سازمان‌های بیمه گر تفاهم‌های خوبی انجام شده و پیش رفت‌های برنامه نسخه نویسی الکترونیک با توجه به شرایط کشور را امیدوارکننده نموده است.
** اجرای صد درصد نسخه الکترونیک در چهار استان

رضایی گفت: در حال حاضر در چند استان نسخه‌ها به صورت صد درصد الکترونیکی تولید می‌شود. همچنین در بیش از یک سوم استان‌های کشور، بیش از ۵۰ درصد نسخه‌ها الکترونیکی تولید می‌شود. مشکلاتی در بخش دولتی به دلایل کرونا و گسترده بودن دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم. به هر حال بخش دولتی چابکی بخش خصوصی را ندارد و امیدواریم با حمایت‌های وزارت بهداشت، این مشکلات در بخش دولتی برطرف شود. با تاکیدهای برنامه توسعه کشور و الزامات قانون بودجه ۱۴۰۰ در این زمینه که سازمان‌های بیمه گر باید تبادل اسناد را به صورت الکترونیکی انجام بدهند و حمایت پزشکان از برنامه‌های الکترونیکی، امیدواریم پیش رفت‌های خوبی در سال جاری در بخش دولتی شاهد باشیم .با توجه به فرهیختگی و پیش رو بودن جامعه پزشکی، دل گرمی ما برای اجرای برنامه‌های الکترونیک پزشکان عزیز هستند

به گزارش روابط عمومی سازمان بیمه سلامت معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت در پایان اضافه کرد: بیمه‌های تکمیلی می‌توانند از سامانه‌های سازمان‌های بیمه گر استفاده کنند. علاوه بر این، برای بیمه شدگان هم دسترسی ایجاد شده تا اطلاعات خدمات الکترونیک را رویت کرده و قادرند پرینت بگیرند تا اگر بیمه‌های تکمیلی نتوانستند از سامانه‌ها استفاده کرده یا همچنان از کاغذ استفاده می‌کنند، خود بیمه شده هم بتواند پرینت گرفته و اسناد را به بیمه‌های تکمیلی ارائه بدهد، الکترونیکی شدن خدمات سلامت فواید زیادی برای ارائه دهندگان خدمات سلامت خواهد داشت و یکی از حسن‌های آن، پرداخت‌های به موقع است که در حال حاضر پرداخت اسناد الکترونیک به موقع انجام می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه