حذف ارز ترجیحی دارو بدون در نظر گرفتن راهکارهای جایگزین موفق نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته به حذف ارز ترجیحی رأی ثبت دادند و همین موضوع باعث شده تا وضعیت قیمت دارو در سال آینده دچار تردیدهایی شود. اینکه اگر قیمت دارو افزایش یابد، تکلیف مردم برای تأمین هزینه داروهای گران قیمت چه خواهد شد و اگر شرکت‌هایی دارویی که ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گرفتند، بخواهند با ارز آزاد دارو تولید کنند، وضعیت به چه شکل خواهد شد.

مهدی پیرصالحی رئیس اسبق سازمان غذا و دارو و عضو هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در واکنش به حذف ارز ترجیحی از سبد دارویی کشور گفت: اگر دولت راهکاری برای ادامه مسیر صنعت دارو بدون ارز ترجیحی در نظر نگیرد، قطعاً چنین کاری موجب افزایش قیمت دارو و زیان مصرف کننده خواهد بود.

وی افزود: تاکید ما همواره این بوده که حذف ارز ترجیحی دارو نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن راهکارهای جایگزین موفق باشد. در عین حال بر این باور هستیم که اگر عزمی برای این کار وجود داشته باشد به طور قطع راهکارهایی نیز برای جبران آن وجود خواهد داشت، اینکه همواره به دلیل ترس از افزایش قیمت دارو برای مصرف کننده، با حذف ارز ترجیحی مخالفت کنیم، هیچ نتیجه‌ای به جز نفع عده‌ای که از ارز ۴۲۰۰ تومانی سود می‌برند، در بر نخواهد داشت.

به گزارش مهر عضو هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در پایان اضافه کرد: دارو در سیستم بیمه‌ای قرار دارد و به راحتی با محاسبات انجام شده در این زمینه می‌توان افزایش قیمت دارو را برای مصرف کنندگان جبران کرد. بنابراین، اصلی‌ترین وظیفه در این مورد به عهده دولت و مجلس است که باید اصلاح رویه کنونی را از طریق مطالبه گری دنبال کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه