قرائت بیانیه ضد صهیونیستی ایران در سازمان جهانی بهداشت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت "وضعیت سلامت در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، از جمله بلندی‌های اشغالی جولان" از جمله مباحثی بود که در مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت مطرح شد.  

پس از اظهارات موافقین و مخالفین، این قطعنامه به رغم تلاش رژیم صهیونیستی، ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی با اکثریت آراء به تصویب رسید.  

در همین خصوص بیانیه کشور ما توسط محمد حسین نیکنام دستیار ویژه وزیر و مدیرکل روابط بین‌الملل  به شرح ذیل اعلام شد:

جناب آقای رئیس

از طرف هیئت شرکت کننده از مدیرکل محترم و دبیرخانه به خاطر تداوم تلاش‌شان در بهبود شرایط بهداشتی سرزمین‌های اشغالی فلسطین تشکر می‌کنم.

بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت "سند شماره A۷۵/۲۶" انجام اقدامات بهداشتی و پزشکی در سرزمین‌های اشغالی تحت فشار زیاد و با زیرساخت‌های صدمه دیده از جمله بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و آمبولانس‌ها مواجه است.

واقعیت موجود آن است که یک رژیم نظامی نژادپرست نزدیک به هشت دهه تمامی یک ملت را به اسارت در آورده و به ظلم و کشتار آنان ادامه می‌دهد.

آقای رئیس

همانگونه که در منشور سازمان جهانی بهداشت بیان شده است، برخورداری از بالاترین استاندارد قابل حصول سلامت، یکی از حقوق اساسی هر انسان است که باید بدون تبعیض صورت گیرد، این در حالی است که مردم فلسطین خصوصا در نوارغزه، دهه‌هاست که تحت محاصره غیر انسانی  و حملات نظامی مکرر با شرایط بسیار دشوار بهداشتی و سلامتی مواجهند.  

کارکنان سلامت و مراکز بهداشتی درمانی از این شرایط مستثنی نیستند. حملات هوایی باعث مرگ تعدادی از نیروی انسانی و کارکنان حوزه سلامت شده و به مراکز بهداشتی درمانی که به علل مختلف ناشی از اشغال و همه‌گیری کووید-۱۹ با مشکلات و تنگناهای بی‌شماری روبرو است، صدمات زیادی را وارد کرده است.

همانطور که گزارش سازمان جهانی بهداشت به روشنی نشان می‌دهد، شرایط بسیار هشدار دهنده است؛ محدودیت رفت و آمد، از جمله وجود ایستگاه‌های بازرسی و موانع ترددی در کرانه باختری و وجود سامانه مجوز سفر، همگی بر خلاف اهداف و اصول سازمان جهانی بهداشت در مورد حق سلامت انسان‌ها است. مسئولیت اخلاقی و قانونی جامعه بین‌الملل ایجاب می‌کند که  از تامین سلامت مردم مظلوم فلسطین در سرزمین‌های اشغالی و ارتفاعات جولان اطمینان حاصل نمایند.

سازمان جهانی بهداشت می‌بایستی بگونه‌ای نظام مند اوضاع زندانیان در بند رژیم صهیونیستی را زیر نظر داشته و بطور منظم گزارش آن را به مجمع عمومی سازمان ارائه نماید.

ما همچون گذشته نگرانی عمیق خود را از دسترسی نداشتن سازمان جهانی بهداشت به بلندی‌های جولان که به عدم گزارش از وضعیت سلامت در این بخش از سرزمینهای اشغالی می انجامد، اعلام می داریم.

در پایان در راستای مواضع همیشگی‌مان، جمهوری اسلامی ایران تحفظ خود را در رابطه با بخش‌هایی از پیش نویس متن قطعنامه و گزارش مندرج در سند A۷۵/۲۶ که ممکن است به شناسایی رژیم اشغالگر قدس تعبیر شود، اعلام می‌داریم. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه