تعلل وزارت بهداشت در اجرای مصوبه افزایش ظرفیت دندانپزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی خضریان به تعلل وزارت بهداشت در اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش ظرفیت دندانپزشکی اشاره کرد و گفت: کشور مشکلات جدی‌تری دارد. وزارت بهداشت با تعلل در اجرای یک مصوبه بار اضافی بر دوش نمایندگان تحمیل نکند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ادامه داد: بارها در جلسات کمیسیون اصل ۹۰ موضوع به بحث گذاشته شده که نیاز به افزایش ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی برای کشور مبرهن است اما گویا برخی تعارض منافع‌ها امکان به گردش افتادن کار را نمی‌دهد. عمده دلایل مخالفت برخی دوستان، توزیع پزشک و کمبود امکانات است.

وی با بیان اینکه چند سال است به خاطر عدم امکانات و توزیع نامناسب، از افزایش ظرفیت جلوگیری شده است افزود: در سال ۹۳ معاون آموزشی وقت وزارت بهداشت گفته بود تا سه سال آینده میزان پوسیدگی دندان در کودکان زیر ۱۳ سال به صفر می‌رسد. سن استفاده از دندان مصنوعی در ایران را بالا می‌بریم و سرانه تعداد پزشک و دندانپزشک به استاندارد منطقه می‌رسد. اما حالا  ۶ سال از آن سه سال گذشته است و در بر همان پاشنه غلبه نگاه صنفی بر منافع عمومی و وعده‌های بدون عمل می‌چرخد.

خضریان با اشاره به آمار منتشر شده در خصوص میزان پوسیدگی دندان در ایران گفت:‌ طبق آمار در بین افراد ۳۰ تا ۴۰ سال،  ۱۳ دندان هر فرد از بین رفته است. ۵۵ درصد از افراد بالای ۶۵ سال دندان ندارند و هر نوجوان ایرانی از سن ۱۲ سالگی به بعد دارای ۵- ۲ دندان پوسیده است. ‌راهکار این مشکلات چیست؟ اینکه سال به سال به بهانه‌های نادرست ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی را ثابت نگه ‌می‌داریم، آیا مشکلات مردم را حل کرده است؟ حرف ما این است بر اساس امکانات فعلی، امکان افزایش ظرفیت وجود دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: جای تاسف دارد که برخی مدیران در لایه سیاست‌گذاری دچار تعارض منافع هستند و اصناف مختلف هم مانع اجرای نظرات کارشناسی شده شورای عالی انقلاب فرهنگی شده‌اند. آیا ما می‌توانیم کشور را معطل بگذاریم تا یک عده دست از انحصار طلبی خود بردارند؟

وی در خصوص باقی بودن مشکلات سلامت با وجود تعداد زیاد دندانپزشک در تهران افزود: یکی از دروغ‌هایی که گفته می‌شود این ادعای نادرست پیرامون تعداد زیاد دندانپزشکان در شهرهایی چون تهران است. وضعیت تعرفه‌ها به گونه‌ای است که بسیاری از مردم سلامت دندان‌های خود را اولویت آخرشان می‌گذارند و همین وضعیت باعث شده، در سال بیش از ۲ میلیون دندان کشیده شود و ۳۰۰ میلیون دندان پوسیده نیز در دهان هموطنان باشد. از طرف دیگر ۸۰ درصد از دندانپزشکان هم در کلینیک‌ها و مطب‌های خصوصی مشغول هستند.

خضریان گفت: برخی تناقض گویی‌ها در کلام مسئولین اظهر من الشمس است. سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه طی ۱۰ سال اخیر تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی از ۱۸ به ۶۳ دانشکده افزایش یافته اما ظرفیت پذیرش دندانپزشکی از مجموع ۱۹۰۵ نفر در سال ۱۳۹۴ به ۱۴۸۶ نفر در سال ۱۴۰۰ کاهش‌یافته است‌؟ در حال حاضر سرانه دندانپزشک در کشور ایران ۳۵ دندانپزشک به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است، اما میانگین سرانه کشورهای پیشرو در حوزه سلامت ۸۰ دندانپزشک به‌ازای ۱۰۰ هزار نفر است و سرانه دندانپزشک در کشورهای منطقه بیش از ۴۲ به‌ازای ۱۰۰ هزار نفر است. همین امر نشان می‌دهد با وضع مطلوب فاصله زیادی داریم.

به گزارش ایسنا سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در پایان با اشاره به پیگیری‌های مجلس درخصوص افزایش ظرفیت دندانپزشکی گفت:‌ ما اعلام کردیم از وزارت بهداشت پیگیر نظام‌مند کردن تربیت پزشک تا حصول نتیجه هستیم و اکنون اعلام می‌کنیم اگر وزارت بهداشت زیر بار افزایش ظرفیت دندانپزشکی نرود، از پتانسیل قانونی خود در مجلس استفاده می‌کنیم. البته این هماهنگی در بین ارکان مختلف تصمیم‌گیر وجود دارد که در آینده نظام سلامت به جایگاه خود در منطقه دست یابد و خود وزیر نیز در جلسات کمیسیون همراهی لازم را داشته است و لازم است مجموعه وزارتخانه را برای عمل به تعهدات به خط کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه