نظام ثبت پوکی استخوان در کشور ایجاد می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کوروش اعتماد در نشست کارشناسان برنامه‌های عضلانی، اسکلتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران گفت: افزایش وزن اولین عامل خطر، بیماری‌های شغلی دومین عامل و مصرف دخانیات، اضافه وزن و بیماری های کلیوی عوامل خطر بعدی بیماری های اسکلتی، عضلانی هستند‌.
 
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: پیشگیری و کنترل بیماری‌های عضلانی، اسکلتی "استئوپروز" هم اکنون یکی از سه برنامه‌ی پایلوت دفتر بیماری‌های غیرواگیر در کشور است، این بیماری از نظر کمیت درگیر کردن افراد جامعه، قبل از بیماری دیابت قرار دارد و هرچه سن فرد بالاتر می‌رود درصد ابتلا به بیماری های اسکلتی، عضلانی بیشتر می‌شود.

وی اظهار کرد: از نظر سال‌های از دست رفته عمر و معلولیت‌ها این بیماری در کشوری مثل استرالیا که دریافت‌های علمی آنجا به نوعی قابل تعمیم یه سایر کشورهاست، رتبه اول را داراست. بانوان بیشتر از آقایان در معرض خطر این بیماری قرار دارند، بنابراین در برنامه پایلوت ما خانم‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.
 
اعتماد تصریح کرد: در آمریکا بار مالی سالانه افتادگی بر اثر بیماری های عضلانی، اسکلتی ۱۷.۹ میلیارد دلار است، بیش از دو سوم بیماران از فواید تشخیص استئوپروز بی اطلاع اند. در کشورهای پردرآمد ۴۴۰ میلیون نفر درگیر عوارض این بیماری بوده و ۱.۷۱ میلیارد نفر در جهان به بیماری‌های اسکلتی، عضلانی مبتلا هستند.

به گزارش وبدا مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت در پایان گفت: نتایج یک مطالعه علمی در سال ۲۰۱۹ نشان داد از هر سه نفر یک نفر نیاز به بازتوانی و ناتوانی دارد و ۵۷۰ میلیون نفر در دنیا به کمر درد مبتلا هستند، با توجه به اهمیت اجرای اسناد دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر توجه به این اسناد در برنامه هفتم توسعه کشور ضروری است.

پایان پیام/

مطالب مشابه