ما درگیر جنگ جمعیتی هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، صابر جباری در همایش کشوری "تبیین نقش ماما در دستیابی به اهداف قانونی جوانی جمعیت" در هتل قلب تهران گفت: برای رهایی از این سیاهچاله میزان موالید در کشور باید از یک میلیون به 2.5 میلیون نفر در سال برسد، کشورهایی مثل فنلاند، سوئد، ژاپن و آلمان در این ساهچاله افتادند و نتوانستند از آن دربیایند، با ادامه روند فعلی جمعیتی، شاهد مرگ تدریجی کشور خواهیم بود زیرا در سال 1430 یک سوم جمعیت ایران نیز پیر و بالای 60 سال سن خواهند داشت. روسیه از معدود کشورهایی بود که با تغییر سیاست ها خود را از وضعیت بغرنج جمعیتی و سالمندی نجات داد.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت ادامه داد: ما درگیر جنگ جمعیتی هستیم، برژینسکی به سیاستمداران آمریکایی توصیه کرد مذاکرات هسته ای را 20 سال طول دهید تا پیری جمعیت ایران کار این کشور را تمام کند. سال 1974 میلادی نیز کیسینجر اصلی ترین تهدیدات آمریکا را افزایش جمعیت کشورهای جهان سوم اعلام کرد. بنابراین از طریق اِعمال سیاست هایی مانند اعطای وام به این کشورها توسط بانک جهانی یا رنگِ علمی دادن به برنامه هایی نظیر تنظیم خانواده، به کاهش نرخ باروری کشور ما نیز پرداختند.

وی افزود: سال 1370 بانک جهانی به شرط اجرای برنامه تنظیم خانواده وام 140 میلیون دلاری به ایران داد. ایران در آن زمان به بازسازی و این وام ها نیاز داشت. شرط بانک جهانی اجرای ده ساله برنامه تنظیم خانواده بود ولی ایران آنقدر این برنامه را ادامه داد که جزو سه کشور برتر در زمینه تنظیم خانواده در دنیا شناخته شد و با این که این برنامه در بسیاری از کشورهای دیگر اجرا شد ولی فقط ایران در این زمینه جایزه بین المللی کسب کرد، برنامه Family Planing برای کاهش جمعیت اجرا شد.

جباری اضافه کرد: با اجرای این برنامه نرخ باروری در ایران از 3.91 در سال 65  به 1.6 رسیده است و با ادامه همین روند در سال 1450 نرخ باروری در کشور به منفی 1.56 می رسد، اجرای سیاست های منفی جمعیتی آمریکا در سایر کشورها موجب عقیم شدن 90 درصدی زنان اصیل آفریقایی شده است. با ادامه روند فعلی ایران نیز طی سال های آینده از بسیاری از قومیت ها مانند اقوامی که به مازنی و گیلکی شناخته شده اند و بیشتر در معرض خطر انقراض هستند، محروم می شود.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت گفت: جمعیت ایران در 45 سال گذشته 10 سال پیرتر شده و میانگین سنی افراد جامعه به 34 سال رسیده است، کشورهای زیادی هستند که نرخ باروری شان کاهش یافته است ولی ایران تنها کشور جهان است که نرخ باروری اش نسبت به قبل کاهش نداشته بلکه سقوط کرده است، با توجه به اظهار نگرانی اخیر دبیرکل سازمان ملل از سیاست های افزایش جمعیت در ایران، متاسفانه برخی اظهار نظرهایی در داخل نیز می شنویم که پایه و اساس ندارد.

وی افزود: به عنوان مثال هنوز قانون جوانی جمعیت اجرا نشده و نرخ باروری رشدی نداشته است بر چه مبنایی می گویند موالید تالاسمی، سندروم داون و غیره در ایران افزایش داشته است؟، متاسفانه این تلقی غلط بین بعضی از افراد جامعه وجود دارد که سقط جنین از چهار ماهگی جنین به بعد ممنوع است. در حالی که مطابق فتاوای علما سقط جنین در هر زمان و سنی اتفاق بیفتد قتل محسوب می شود و باید بابت آن دیه پرداخت کرد. حتی آمریکا هم ناچار شد قانون آزادی سقط جنین را بردارد و دو ماه است که در این کشور هرگونه سقط جنین ممنوع اعلام شده است.
 
جباری ادامه داد: متاسفانه آمار سقط جنین در کشور بالاست، گفت: نگاه به جنین باید مانند نگاه ما به افراد سالم باشد. مگر کسی بر اثر تصادف دچار معلولیت شد او را می کشند که درباره جنین چنین تصمیمی بگیریم؟ اگر این روند ادامه یابد در آینده باید مثل بعضی از کشورهای اروپایی و کانادا برای جبران کاهش جمعیت بومی تبدیل به کشور مهاجرپذیر شویم.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت از چالش های جمعیتی کشور را کاهش میل به ازدواج، افزایش طلاق، مهاجرت ها، کاهش امکان فرزندآوری، از بین رفتن جنین ها و فاصله زیاد بین موالید ذکر کرد و اضافه کرد: ماماها در آموزش و مشاوره ازدواج، تحکیم خانواده با تاکید بر سلامت جنسی، کمک به ارتقای سلامت مادر و کودک، کاهش سقط عمدی جنین، تشخیص به هنگام و پیشگیری از ناباروری و ترویج زایمان طبیعی نقش بی بدیلی دارند.

وی تصریح کرد: در مواد مختلف قانون جوانی جمعیت  ظرفیت های زیادی در حوزه مامایی وجود دارد. جایزه ملی جمعیت در ماده 19، تبلیغ و ترویج وجوه مثبت ازدواج، تعدد فرزندآوری، فواید بارداری و شیردهی در ماده 28، اقدامات آموزشی در ماده 35، آموزش های حین ازدواج در ماده 38، اقدامات پژوهشی در ماده 39، پیش بینی دروس مرتبط با درمان ناباروری در ماده 41، راهنمای خدمات بالینی سلامت مادران و زنان در ماده 45 و کاهش سالانه پنج درصدی سزارین در ماده 49 بخشی از این ظرفیت است.

به گزارش وبدا جباری در پایان گفت: مطابق آخرین سرشماری 13.5 درصد جمعیت کشور بدون فرزند، 20 درصد تک فرزند، 26 درصد دو فرزند، 14.3 درصد سه فرزند، 8.4 درصد چهار فرزند و 18.3 درصد پنج فرزند و بیشتر دارند، باید پنج درصد بودجه پژوهش ها صرف حوزه فرزندآوری شود. متاسفانه ایران در جهان رتبه اول سزارین را داراست که مداخله ماماها در اصلاح این روند بسیار موثر است، یک سوم فرزندآوری ها در کشور توسط بانوان بالای 35 سال اتفاق می افتد. اگر نسل دهه 60 را از دست بدهیم بخش زیادی از امید به ترمیم جمعیتی از دست می رود.

پایان پیام/

مطالب مشابه