پرداختی به گمرک، علت عمده کمبودهای دارویی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد عبده‌زاده در مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه ایران‌فارما گفت: از اقدام هماهنگ، بجا و تلاش زیادی که برای طرح دارویاری انجام شد و اصلاح قیمت داروها که کار بسیار سنگینی انجام شد و ارز دارو تک نرخی شد، تقدیر و تشکر داریم؛ زیرا گرفتاری‌های ارز ترجیحی تا حد زیادی مرتفع شد.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران ادامه داد: البته بخشی از این کارها علی‌رغم پیگیری‌های متعدد هنوز مغفول مانده است. بعد از هفت ماه دارویی که کالای استراتژیک است، هنوز صنعتش استراتژیک دیده نمی‌شود. بحث ارز نیمایی در حوزه دارو، یعنی کاهش قیمت مصرف کننده به نفع بیمار. برای همه ارزهایی که از ترجیحی به نیمایی بدل شد، ارزش افزوده در ابتدای سال یک درصد شد، اما بعد از هفت ماه ما درگیر مکاتبات درباره ارزش افزوده ۹ درصدی دارو هستیم و تا این لحظه به جایی نرسیدیم.

وی افزود: یک بخش عمده از کمبود داروها به دلیل نبود نقدینگی شرکت ها و پرداختی‌شان در گمرک است، زیرا این بحث تغییر نکرده است. ریشه بسیاری از کمبودها، در صنعت دارو نیست بلکه در قوانین و مقرراتی است که در دولت و مجلس تعیین می‌شود. در هیچ‌کجای دنیا صنعتی را نمی‌بینید که التماس کند تا برای دریافت تسهیلات در جهت تامین دارو و بانک‌های عاملش تسهیلات و حد اعتباری قبلی را تامین نکنند. ما هنوز در بحث بانک مرکزی به شدت مشکل داریم. درخواستمان از بانک مرکزی این است که همان دستورالعمل‌های قدیم را تمدید کند.

عبده‌زاده گفت: شرکت های ما نمی‌توانند حد اعتباری قبل را دریافت کنند. انتظار داریم هم در بحث ارزش افزوده، هم تامین نقدینگی و هم در تعرفه ماشین آلات خطوط تولید کمک شود، در بحث دارویاری داروخانه‌ها گلایه‌مندی‌های زیادی به ویژه در زمینه بیمه تامین اجتماعی و بیمه دی دارند. سازمان تامین اجتماعی علی رغم وصول مطالبات ماهیانه‌اش، به تعهدش در خصوص داروخانه ها به موقع عمل نمی‌کند. بیمه دی که متولی بیمه ایثارگران است، بالای هفت ماه است که مطالباتش را پرداخت نکرده است.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در پایان اضافه کرد: البته از بیمه سلامت و بیمه نیروهای مسلح تشکر می‌کنیم که به موقع تعهداتشان را پرداخت می‌کنند، انتظار ما این است که داروی به موقع و با قیمت مناسب برای مردم تامین کنیم. صنعت داروسازی کشور خواسته مشخصش توسعه، بازسازی و نوسازی صنعت با هدف توسعه صادرات، تراز تجاری مثبت، ارتقاء کیفیت و تامین داخل است. برای این کار حداقل بودجه و چارچوبی نیاز دارد که در بودجه ۱۴۰۲ دیده شود. در بحث بیمه‌ها هم انتظار داریم که بحث چرخه دارویی کشور به سرانجام برسد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از آمارنامه دارویی هم رونمایی شد و گزارش شد که مطابق آمارنامه فروش داروی شرکت‌های پخش سراسری در سال ۱۴۰۰، مبلغ کل فروش دارو در این سال معادل ۶۳.۵ هزار میلیارد تومان بوده است. این عدد در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است. بر این اساس بازار دارویی در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با ۱۳۹۹ رشدی ۸۱درصدی تجربه کرده است. همچنین مطابق آمارنامه دارویی سال ۱۳۹۹ سهم ریالی داروهای تولید داخل از کل بازار ۸۵ درصد بوده است که این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۸۷ درصد افزایش یافته است. در عین حال سهم داروهای بیولوژیک در بازار دارویی ۱۳ درصد از کل آمارنامه بوده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه