برای رسیدگی به مداخلات غیرمجاز پزشکی قانونی وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رئیس‌زاده در خصوص تبلیغات فضای مجازی و دلیل تعداد بالای مداخله‌گران حوزه پزشکی و زیبایی گفت: مردم نباید به تبلیغات در فضای مجازی اعتماد کنند. مردم حتما باید به مراکزی مراجعه کنند که معتبر است و مجوز و تخصص لازم را دارد. مردم نباید برای پرداخت هزینه پایین‌تر، سلامتی خود را در اختیار کسی قرار دهند که برای انجام آن کار آموزش ندیده است.  باید یک عزم ملی برای کنترل سونامی مطالبه عمل‌های زیبایی در کشور ایجاد شود. 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: زمانی که برای یک امری تقاضای بیش از اندازه وجود دارد و تقاضا بیمارگونه است، پاسخ به آن هم بیمارگونه می‌شود. مدام نمی‌‌توانیم پزشکان را مخاطب قرار دهیم. تقاضای عمل‌های زیبایی در کشور ما بیمارگونه است. مردم نه تنها نباید به تبلیغات فضای مجازی اعتماد کنند، بلکه باید به مراکز دارای مجوز و افراد دارای صلاحیت مراجعه کنند. مردم قبل از مراجعه باید تخصص و کدنظام پزشکی پزشک را بررسی کنند. 

مداخلات غیرمجاز پزشکی، قابل شناسایی نیست

وی در خصوص چرایی عدم رسیدگی به فعالیت‌های مداخله‌گران پزشکی افزود: در حال حاضر بیشتر از آنکه جامعه پزشکی به مردم آسیب بزند، مداخلات غیرمجاز به مردم آسیب می‌رساند. این مداخلات قابل احساس، برخورد، کشف و شناسایی نیست. در حوزه پزشکی مراکزی مانند پزشکی قانونی و نظام پزشکی وجود دارد که  فرد می‌تواند از پزشک شکایت کند و با آن پزشک برخورد و مسئله بررسی می‌شود. اما در حوزه مداخلات غیرمجاز و زیرزمینی هیچکسی نمی‌تواند برخورد و نظارت کند. این مداخلات چندین برابر آسیب رسانی بیشتری نسبت به جامعه پزشکی دارد.

۷۰ نیرو برای رسیدگی به ۳۶ هزار مطب 

رئیس زاده در پاسخ به این سؤال که آیا راهی برای جلوگیری و رسیدگی به پیج‌های تبلیغاتی غیرمجاز در فضای مجازی وجود دارد یا خیر گفت: بله معاونت‌های درمان دانشگا‌ه‌ها، اداره نظارت بر درمان دارند و وظیفه‌شان پیگیری همین دسته از مسائل است. اما به قدری تعداد این کلینیک‌ها و آگهی‌ها زیاد است که واقعاً توان لجستیکی و نیروی انسانی دانشگاه‌های علوم پزشکی کفاف این کار را نمی‌دهد، یک نظارت درمان با ۷۰ نیرو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وجود دارد که باید ۳۶ هزار مرکز و مطب را بررسی کند این مسئله امکان‌پذیر نیست. بنابراین قانون و وظیفه وجود دارد اما تناسبی میان واحدی که باید این کار را انجام دهد و حجم وسیع این تبلیغات وجود ندارد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در خصوص اینکه چه ارگان و سازمانی‌هایی ‌می‌توانند برای رسیدگی به مراکز پزشکی و زیبایی غیر مجاز به این بخش از دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک رسانی کنند گفت: پلیس فتا و تمام کسانی که وظیفه مدیریت کردن فضای مجازی را دارند باید به کمک این معاونت بیایند. 

برای رسیدگی به مداخلات غیرمجاز قانونی وجود ندارد

به گزارش فارس وی در پایان در پاسخ به ادعای بسیاری از افرادی که در اثر عمل‌های زیبایی توسط افراد غیرمتخصص دچار عارضه شده‌اند گفت: ما از کلینک شکایت کردیم اما فرد متخلف به دادگاه می‌آید، ۱۰-۵ میلیون جریمه می‌شود و بعد ولش می‌کنند، قوانین مشخص است و ما براساس قانون با این افراد برخورد می‌کنیم، قانون به ما اجازه نمی‌دهد که سر فرد متخلف را ببریم. قانون در حوزه مداخلات غیرمجاز به مراتب از حوزه پزشکی ضعیف‌تر است. اگر در قوانین ضعف‌هایی وجود دارد باید اصلاح شود زیرا در زمینه مداخلات غیرمجاز قانونی وجود ندارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه