دخانیات و الکل مهمترین عامل ابتلا به سرطان پستان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، حمیدرضا میرزایی در نشستی خبری اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین  و شناخته‌شده‌ترین عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان مصرف دخانیات و مشروبات الکلی است؛ موضوعی که متأسفانه همه می‌دانند و به آن کمتر توجه می‌کنند.    

وی افزود: توجه به اخلاق در زندگی مشترک و استحکام خانواده یکی از مهم‌ترین عوامل بازدارنده در ابتلا به سرطان سینه است، تحقیقات بیانگر این مهم است که برخی از ویروس‌های بیماری‌های مقاربتی نظیر ویروس اچ پی وی ازجمله عوامل اصلی ابتلا به سرطان سینه هستند.  بنابراین اصلاح سبک زندگی باید از دوران کودکی درون خانواده و آموزش در دوران مدارس آغاز شود.

این متخصص رادیوآنکولوژی در ادامه گفت: تغییراتی که در زندگی منجر به ابتلا به سرطان می‌شود، به‌صورت ناگهانی بروز نمی‌کند، بلکه ممکن است پس از سال‌ها این علائم آشکار شود.  آموزش و اصلاح سبک زندگی در رویارویی با سومین عامل مرگ‌ومیر در دنیا باید ضمن ایجاد سازوکار، از دوران کودکی آغاز شود.

میرزایی هزینه‌های درمان سرطان، تشخیص و توان‌بخشی را مهم‌ترین عوامل مرتبط با سرطان دانست.

دبیر علمی چهاردهمین کنگره سرطان پستان، ایجاد گایدلاین‌های عملیاتی را راه‌حل مناسبی برای درمان انواع سرطان‌ها دانست و افزود: فقدان گایدلاین‌های مناسب موجبات صرف هزینه‌های بی‌دلیل در درمان این بیماری را فراهم می‌آورد. صرف هزینه برای تأمین  ۷۰ درصد داروهای درمان سرطان باعث طول عمر نمی‌شود و نوعی صرف بی‌دلیل و ضایع کردن منابع مالی است که موضوعی بسیار خطرناک و مهم است.

وی در ادامه سخنان خود ضمن انتقاد از آنچه که "تصمیمات غیر کارشناسانه وزارت بهداشت" خواند، گفت: این چنین تصمیم‌هایی ممکن است منجر به از بین رفتن رشته کاربردی رادیولوژی آنکولوژی شود.  تخصص رادیوتراپی و آنکولوژی یکی از قدیمی‌ترین تخصص‌هایی است که  بسیاری از نیازهای بیماران سرطانی را مرتفع می‌کند.  وزارت بهداشت در نظر دارد با اضافه کردن دوره‌های جدید، تغییراتی در این رشته ایجاد کند.

میرزایی اضافه کرد: با توجه به این که هیچ رشته‌ای نمی‌تواند در درمان سرطان‌ها جایگزین رشته رادیولوژی آنکولوژی شود، امیدواریم که با تغییرات مدیریتی اعمال شده در وزارت بهداشت این مهم مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

این متخصص رادیوآنکلوژی در پایانخ از برگزاری چهاردهمین کنگره بین‌المللی سرطان پستان خبر داد و گفت: این کنگره اول تا سوم اسفند در سالن همایش دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی برگزار خواهد شد و مباحث جدید علمی و مولکولی در این کنگره مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

شایان ذکر است در ادامه افشین مرادی متخصص پاتولوژی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر علمی چهارمین کنگره سرطان دستگاه‌های گوارش با اشاره به ۱۰ سرطان کشنده در دنیا، به سرطان‌های مری، روده بزرگ، کبد، پانکراس و لوزالمعده اشاره کرد.

مرادی با اشاره به ۶۳ مقاله علمی و پژوهشی ارسال شده به چهارمین کنگره سرطان دستگاه‌های گوارش از حضور مهمانان داخلی و خارجی، ۲ نفر جراح برجسته دستگاه گوارش از کشورهای فرانسه و سوئیس و متخصص تشخیص تومورهای سرطانی از دانشگاه کانادا و برگزاری کارگاه در این کنگره خبر داد.

این متخخصص پاتولوژی موضوع اقتصاد سلامت و توجه به بحث‌های اجتماعی و اقتصادی سرطان را مورد تاکید قرار داد و در خصوص سرطان کبد به عنوان محور اصلی این کنگره گفت: در تشخیص سرطان کبد با مشکلات  فراوانی روبرو هستیم  که این موضوع با انجام برخی مداخلات قابل کنترل است.  

وی با بیان این موضوع که شیوع و پیشرفت بار بیماری سرطان به شکل واضحی طی دوسال گذشته کاهش یافته است، گفت: پرهیز از فاکتورهای خطر، پرهیز از استعمال سیگار، مراجعه به موقع و  تشخیص زودرس سرطان عامل مهمی در کنترل و درمان این بیماری و همچنین کاهش هزینه‌ها است. بطور مثال در ابتلا به سرطان معده فاکتورهای محیطی عامل بسیار مهمی هستند یا در کاهش سرطان روده بزرگ بنظر می‌رسد که الگوهای غذایی گذشته موثرتر است؛ به این معنی که به هر میزان زمان هضم مواد غذایی کوتاه‌تر شود، نتیجه بهتری در بدن خواهد داشت.

مرادی خاطرنشان کرد: با یک آزمایش ساده می‌توان سرطان روده بزرگ را پیشگیری و درمان کرد، چرا که علائم این بیماری ۱۰ تا ۱۵ سال قبل از ابتلا، فرد را نشانه‌دار می‌کند.  

این متخصص پاتولوژی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سه سال پیش طرح تحقیقاتی بیماریابی سرطان روده بزرگ را آغاز کرده است، از فعالیت این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه کشور در این حوزه خبر داد و گفت: باید ساختارهای تشخیصی در بخش‌های دولتی تعریف شود و بیمار با مراجعه به بخش دولتی از مراجعات بعدی به بخش خصوصی بی‌نیاز شود.

گفتنی است محمد هادی‌زاده  فوق تخصص جراحی پستان نیز اظهار داشت: چهاردهمین کنگره بین‌المللی سرطان سینه و چهارمین کنگره بین‌المللی سرطان دستگاه گوارش اول تا سوم اسفند در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می‌شود.

هادی زاد ادامه داد: هدف از برگزاری کنگره مذکور افزایش آگاهی متخصصان رشته‌های جراحی، انکولوژی، رادیوتراپی، پاتولوژی و تمامی رشته‌های مرتبط با تشخیص و درمان سرطان پستان است. امسال نیز همچون سالیان گذشته در این کنگره با حضور متخصصان  و صاحبنظران داخلی و خارجی از کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و آمریکا آخرین دستاوردهای علمی در حوزه تشخیص و درمان سرطان پستان ارایه خواهد شد و شرکت کنندگان به بحث و تبادل اطلاعات می‌پردازند.  

وی با بیان این مطلب که امروزه در این زمینه کاملا منطبق بر آخرین اطلاعات علمی روز هستیم، خاطرنشان کرد: محورهای موردبحث در این کنگره شامل اپیدمیولوژی، عوامل خطر، تشخیص، رادیولوژی، پاتولوژی و درمان‌های مختلف شامل رادیوتراپی و کموتراپی و جراحی است.  

به گزارش ایسنا چهاردهمین کنگره بین‌المللی سرطان سینه و چهارمین کنگره بین‌المللی سرطان دستگاه گوارش از یکم تا سوم اسنفدماه سالجاری در دانشکده پرستاری و داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه