هر ۵ دقیقه یک نفر به سکته مغزی مبتلا می  شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، بابک زمانی در نشست خبری یازدهمین کنگره سکته مغزی ایران، اظهار داشت: سکته مغزی امروزه قابل درمان است و روش‌های مختلفی در این زمینه در جهان استفاده می‌شود البته اقدام به موقع و تشخیص به هنگام در نجات جان بیمار و کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه گفت: درمان از طریق دارو یا ترومبولیز وریدی (آرتی‌پی) و روش مکانیکال یا ترومبوکتومی مکانیکال از دو جمله روش‌های درمان امروزه سکته مغزی بوده که خوشبختانه در کشور ما این امکان محقق شده است. 

زمانی افزود: در حال حاضر روش مکانیکال درمان سکته مغزی با برخی از چالش‌ها مواجه شده و به دلیل افزایش قیمت ارز تهیه این دستگاه برای بیمارستان‌ها مشکل است. از طرفی این دستگاه‌ها بسیار پیشرفته بوده و به دلیل تحریم‌های دشمنان واردات آنها به سختی انجام می‌گیرد.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران تصریح کرد :‌در حال حاضر 60 بیمارستان در کشور مجهز به روش آر‌تی‌پی بوده و روشمکانیکال درمان سکته مغزی اکنون فقط در 5 بیمارستان تهران و مراکز استان‌های تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز و همدان محقق شده است. 

زمانی با بیان اینکه ارتقاء آگاهی مردم، مسئولان و پزشکان در زمینه درمان سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است، گفت: از طریق برگزاری کنگره سکته مغزی تلاش کرده‌ایم جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه تشخیص و درمان این بیماری را ارائه دهیم.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران در ادامه به زمان طلایی درمان بیماران سکته مغزی اشاره کرد و گفت:‌ متوسط هر 5 دقیقه یک مورد ابتلا به سکته مغزی در کشور داریم و سالانه حدود 100 هزار نفر دچار این مشکل می‌شوند که کم‌تحرکی و سبک زندگی ناسالم از جمله عوامل بروز این بیماری است. 

 به گزارش فارس وی در پایان گفت:‌ در زمینه داروی آر تی پی خوشبختانه در حال حاضر مشکلی نداریم و بسیاری از بیمارستان‌های از قبل این دارو را خریداری و تهیه کرده‌اند و امیدواریم در آینده با چالشی در این زمینه مواجه نشویم.

پایان پیام/

مطالب مشابه