شایع‌ترین علل ناتوانی در مردان چه چیزهایی هستند؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد سلیمانی با اشاره به اهمیت توجه به سلامت مردان برای داشتن جامعه ای سالم، اظهار کرد: شایع ترین علت بیماری و ناتوانی در مردان بیماری‌های قلبی عروقی و علل بعدی به ترتیب حوادث و سوانح غیرعمد، سرطان ها و تومورها، بیماری های دستگاه تنفسی، حوادث عمدی، بیماری های متابولیک، بیماری های دستگاه گوارش، اختلالات تناسلی و ادراری و بیماری های اعصاب و روان است.

سلیمانی ادامه داد: از منظر بیماری ها، دو دسته بیماری واگیر و غیرواگیر در کمین مردان است، بیماری های واگیر مانند ایدز، مالاریا و سل در مردان شیوع بیشتری دارد؛ چرا که مردان بیشتر در فضای خارج از منزل به سر می برند و کنش های اجتماعی و رفتارهای پرخطر آنها بیشتر است و همچنین بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری های روانی، تنفسی، شغلی، بیماری عضلانی - اسکلتی و سوانح و حوادث در مردان شایع تر است.

وی افزود: مردان کمتر از زنان به علائم و نشانه های خطر و بیماری‌زا توجه می‌کنند. به همین دلیل بیماری در آنها پیشرفت می کند و مرگ و میر بیشتری را به همراه دارد و همچنین برخی فاکتورهای سبک زندگی از جمله رژیم غذایی مناسب، فعالیت فیزیکی کافی، مدیریت استرس و کاهش رفتارهای پرخطر بر طول عمر مردان می‌افزاید.

دبیر علمی سومین کنگره سلامت مردان با اشاره به آمار شایع ترین سرطان ها در مردان، اظهار کرد: به ترتیب سرطان پوست با شیوع ١٤ درصد، سرطان معده با شیوع ١٢ درصد، سرطان مثانه با شیوع ٩ درصد، سرطان پروستات با شیوع ٨ درصد، سرطان روده بزرگ با شیوع ٨ درصد و سرطان ریه و مری با شیوع ٦ درصد از شایع ترین سرطان ها در مردان است.

سلیمانی تاکید کرد: ناباروری همواره یک مشکل اساسی در جوامع بشری بوده است، اظهار کرد: نرخ ناباروری در جهان حدود ١٥ درصد بوده؛ یعنی حدود ۱۵درصد زوج ها در جهان دچار مشکل ناباروری هستند که در این میان متاسفانه نقش مردان در اغلب موارد اندک فرض می‌شود؛ درحالیکه 50 درصد مشکل ناباروری در زوج ها مربوط به مردان است.

وی تصریح کرد: البته بسیاری از مشکلات ناباروری در مردان قابل رفع بوده و جهان در درمان ناباروری بسیار موفق عمل کرده است. این موضوع باعث شده تا یکی از محورهای مهم کنگره سلامت مردان به غفلت در موضوع ناباروری مردان اختصاص داده شود و به عبارتی به نقد نظریه‌ای پرداخته شود که معتقد است ناباروری مقوله‌ای مربوط به زنان بوده و ارزیابی مردان در این نگرش مغفول مانده است.

دبیر علمی سومین کنگره سلامت مردان و یازدهمین کنگره مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری دید جامعه‌نگر و سلامت محور را از خصوصیات منحصر بفرد این کنگره عنوان کرد و گفت:  امیدوارم ماحصل این مباحث بتواند مورد استفاده مسئولین محترم در حیطه ارائه خدمات نظام سلامت قرار گیرد و به نوعی تجربه و تخصص دانشمندان حوزه‌های مختلف علمی کشور برای اتخاذ تصمیم‌های درست در اختیار مسئولان قرار گیرد.

سلیمانی از برگزاری این کنگره در روزهای چهارشنبه اول اسفند تا جمعه سوم اسفند در مرکز همایش های بین المللی شهید بهشتی خبر داد و گفت: در این کنگره هر ساله سعی می شود یکی از ابعاد مهم تاثیر گذار بر سلامت مردان با تفصیل بیشتر مورد توجه قرار گیرد و دو محور اصلی کنگره سال جاری، نقش سرطان ها و ناباروری و مشکلات جنسی در سلامت مردان است.

گفتنی است محورهای مورد بحث «سومین کنگره سلامت مردان»، سلامت جنسی، رفتارهای جنسی، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت مردان و سلامت در همه سنین است.

 شایان ذکر است همچنین محورهای کنگره ناباروری مردان نیز اپیدمیولوژی وضعیت ناباروری در ایران، تبعات روانی، اجتماعی و خانوادگی، ناباروری ناشی از سرطان و درمان‌های آن و محورهای کنگره سرطان‌های شایع مردان (پروستات، ریه، مثانه، کبد) نیز پیشگیری، تشخیص (غربالگری)، درمان، بازتوانی و حمایت از بیماران است.

به گزارش ایسنا  سومین کنگره «سلامت مردان» و یازدهمین کنگره «مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری» با تلاش مرکز تحقیقات بهداشت باروری- سلامت مردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه