باید به مقوله آزمایشگاه پیوند و استاندارد‌سازی خدمات آن توجه کرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، نادر تاجیک در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره بین المللی و هفدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات ازمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران اظهارداشت: امروزه پیوند اعضاء و مغز استخوان سلول های بنیادی خون ساز به فراوانی در کشور انجام می‌شود بنابراین باید به مقوله آزمایشگاه پیوند و استاندارد سازی خدمات آن توجه ویژه ای داشت.

تاجیک ادامه داد: خدمات آزمایشگاهی قبل از پیوند شرایطی را فراهم می‌کند که حداکثر سازگاری بافتی بین دهنده و گیرنده برقرار باشد و بهترین گیرنده برای فرد نیازمند پیوند انتخاب شود. با این حال این خدمات کافی نبوده و باید پس از پیوند نیز کیفیت پاسخ دهی سیستم ایمنی گیرنده علیه پیوند بررسی و ارزیابی شود تا پزشکان بتوانند بهترین شرایط سرکوب ایمنی را برای فرد شخصی سازی کنند

وی افزود: بنابراین مجموع این اقدامات می تواند بقای بیشتر پیوند را در بدن میزبان تضمین کند و مشکلات این افراد از قبیل بدخیمی ها و عفونت ها را کاهش دهد

مسئول محور آزمایشگاه و پیوند در دوازدهمین کنگره بین المللی و هفدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات ازمایشگاهی تشخیص پزشکی ایرانگفت: انتخاب دهنده مناسب اولین قدم درستی است که باید در زمینه پیوند صورت گیرد و این امر محقق نمی شود مگر با ایجاد مراکز ساماندهی پیوند که افراد نیازمند و دهندگان بالقوه به آنجا مراجعه کرده و بعد از انجام آزمون های سازگاری بافتی و تایید آزمایشگاه انجام عملیات انتقال عضو یا بافت صورت پذیرد.

تاجیک تاکید کرد: آزمایشگاه نقش اصلی را در انتخاب زوج های دهنده و گیرنده مناسب عهده دار است. در حیطه پس از پیوند نیز آزمایشگاه با کنترل سطح خونی داروهای سرکوب کننده ایمنی و کیفیت پاسخ دهی میزبان علیه پیوند، افراد در معرض خطر رد پیوند، عفونت ها، بدخیمی ها و سمیت های دارویی را تشخیص داده و راهنمایی های لازم را برای تغییر پروتکل درمانی به تیم پزشکی ارائه می‌کند. در نتیجه نقش آزمایشگاه در موفقیت پیوند بسیار با ارزش است.

وی اضافه کرد: با توجه به فرهنگ اهدای عضو، آزمایشگاه‌ها با چالش هایی در این رابطه مواجه هستند، در ایران طی سال های گذشته تبلیغات و فرهنگ سازی بسیار خوبی در مقوله اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی صورت گرفته و ما شاهد افزایش فراوانی این نوع پیوند نسبت به پیوند از دهندگان زنده غیر خویشاوند بوده ایم.

این دکتری علوم آزمایشگاهی خاطرنشان کرد: آمارها حکایت از این دارد که برخلاف دهه 70 که بیش از 90 درصد پیوند کلیه از منشاء دهندگان زنده غیرخویشاوند بود، امروزه اهدای اعضای افراد مغزی به بیش از 40 درصد پیوندهای کلیه افزایش پیدا کرده است. 

به گزارش فارس تاجیک در پایان گفت: در مورد دهندگان مرگ مغزی به علت شرایط التهابی فرد، اعضای پیوندی نیز ایمنی زایی بیشتری داشته و مدیریت رد پیوند در این موارد به مراتب دشوارتر است. بنابراین ایجاد سازگاری بافتی بیشتر بین دهنده و گیرنده می تواند نقش به سزایی در عاقبت بهتر این نوع پیوندها داشته باشد. در نتیجه نقش آزمایشگاه برجسته تر خواهد بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه