اشعه مورد استفاده در روش‌های پرتونگاری و سی تی اسکن مطابق با استاندارد جهانی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مازیار مهدوی در آستانه برگزاری این کنگره اظهار کرد: این کنگره همزمان با سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران سوم تا ششم اریبهشت ماه در برج میلاد با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود.

مهدوی ادامه داد: حفاظت در برابر تشعشعات یونیزان و کیفیت تصویر گرفته شده از محور‌های مورد بحث در این کنگره است و به طور کلی علاوه بر کارشناسان رادیولوژی متخصصان رادیولوژی، فیزیک پزشکی و سایر رشته‌های مرتبط با تصویربرداری و حفاظت می‌توانند در این کنگره شرکت کنند و از مباحث مطرح شده در این کنگره به صورت مقاله، پوستر و سخنرانی بهره‌مند شوند.

وی افزود: از ۵۶ مقاله ارسال شده به کنگره پس از داوری ۲۶ مقاله به صورت سخنرانی و پوستر ارائه خواهد شد و همچنین ۲۳ سخنرانی و کارگاه مجزا غیر از ارائه مقالات خواهیم داشت و موضوعاتی همچون، حفاظت و کیفیت تصویر در سی تی اسکن، رادیوگرافی دیجیتال، ماموگرافی تصویربرداری‌های هیبرید مانند پت / سی تی و ام آر آی مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

دبیر علمی دهمین کنگره پرتونگاری ایران گفت: با افزایش تعداد دستگاه‌های سی تی اسکن از ۰.۲ دستگاه به ۷.۷ دستگاه به ازای یک میلیون نفر از سال ۸۲ تا سال ۹۳ اهمیت امر حفاظت از بیمار در برابر پرتو‌های یون ساز و کاهش دز تجمعی جامعه را نشان می‌دهد؛ دوز اشعه یونیزان مرجع وارده به بیماران حین تصویربرداری در کشور ما در بیشتر روش‌های پرتونگاری و سی تی اسکن مطابق با استاندارد جهانی و حتی کمتر است. ولی باید کیفیت تصویر نیز همزمان در نظر گرفته شود.

مهدوی یاد آور شد: حدود ۲۵ هزار کارشناس رادیولوژی در کشور فعالیت دارند.

وی تصریح کرد: دو پانل به صورت گفتگو و بحث در مورد حفاظت کارشناسان و پرسنل در برابر اشعه یونیزان و یک پانل نیز در مورد موارد قانونی در تکنولوژی رادیولوژی برگزار خواهد شد.

دبیر علمی دهمین کنگره پرتونگاری ایران با اشاره به اهمیت کیفیت تصویر رادیولوژی گفت: استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، بروز رسانی دستگاه‌های قدیمی و انجام کنترل کیفی استاندارد در حفاظت بیمار و ارائه کیفیت بهتر تصویر اهمیت دارد.

 سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران و هفدهمین کنگره علوم پرتو نگاری ایران با محور‌های حفاظت در برابر اشعه، تصویربرداری در زنان و مامایی، تصویربرداری آنکولوژی، تصویربرداری دستگاه عصبی، تصویربرداری هیبرید ۳ تا ۶ اردیبهشت ۹۸ در مرکز همایش‌های بین المللی برج میلا برگزار می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه