اولین نتیجه نمونه‌گیری از بیماری ویروسی در قروه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد مهدی گویا در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار داشت: از 20 اسفند ماه نوعی بیماری گوارشی خفیف در شهرستان قروه شایع شده که با تهوع و استفراغ همراه بوده است .

گویا ادامه داد: حدود 700 نفر به این بیماری مبتلا شده بودند که همگی با درمان های ابتدایی بهبود پیدا کرده و حال آنان کاملا خوب و کسی هم بیمارستان بستری نشده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت: اقدامات کنترلی کامل انجام و تمامی منابعی که احتمال می رفت موجب گسترش این بیماری شوند به طور کامل کنترل شده است و این بیماری در سطح قروه و سریش آباد کنترل شده تا جایی که شاهد کاهش 90 درصدی بیماری بوده ایم. 

وی افزود: روند بیماری تا صبح امروز کاهش چشمگیری داشته و همکاران شبکه بهداشت و درمان شهرستان تلاش خود را انجام داده اند تا بیماری را کاملا کنترل کنند.

گویا تصریح کرد: برای پی بردن به منبع بیماری اقدامات گسترده ای صورت گرفته نمونه های مواد غذایی و مدفوع بیماران به آزمایشگاه فرستاده شده و تاکنون نتیجه یک مورد نمونه گیری از مدفوع بیمار آماده شده که حاکی از نوعی عفونت ویروسی با طبیعت خفیف است و امیدواریم ظرف روزهای آینده این بیماری کاملا کنترل شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: تمام اقدامات کنترل منابع بیماری انجام شده که شاهد آن سیر کاهشی بیماری است و به شهروندان اطمینان خاطر می‌دهیم که جای نگرانی نیست و تنها باید اقدامات بهداشتی پیشگیرانه انجام شود.

وی تاکید کرد: به محض مشخص شدن نمونه‌ها که به صورت تخصصی در آزمایشگاه های کشور انجام می شود و زمانبر است، نتایج اطلاع رسانی می شود.

گویا خاطرنشان کرد: مسائل همچنان در حال بررسی است و از اوایل شروع و اعلام گزارش اولیه تیم های شبکه بهداشت و درمان استان کردستان در قروه مستقر شده اند و منابع همچون آب، مواد خوراکی، سبزیجات، میوه جات مورد بررسی دقیق قرار گرفتند که بررسی این موارد نیاز به زمان کافی دارد و مشخص شد که آب آشامیدنی از سلامت برخوردار است و هیچ گونه آلودگی میکروبی ندارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه موارد به صورت علمی و دقیق انجام گرفته است عنوان کرد : جای نگرانی برای مردم وجود ندارد و تنها رعایت نکات بهداشتی را در مصرف مواد غذایی و بهداشت فردی جدی بگیرند.

به گزارش ایرنا وی در پایان افزود: این بیماری به داروی خاصی نیاز ندارد و یک عفونت ویروسی است که خود به خود کنترل می شود و جای هیچ گونه نگرانی نیست، سوابق ابتلای به این نوع بیماری ها در سالهای گذشته وجود داشته است که با اقدامات انجام شده سریع کنترل شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه