بیش از ۱۰ درصد مراجعین به مراکز پزشکی مبتلایان به آلرژی هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد مهدی محمدی، در آستانه دوازدهمین کنگره بین المللی و هفدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران که ۲۹ فروردین تا یکم اردیبهشت ۹۸ برگزار می‌شود، در ارتباط با محور آزمایشگاه بالینی و بیماری‌های آلرژیک، اظهارداشت: بیماری حساسیت یا همان آلرژی با سبک زندگی و با حضور مواد شیمیایی و آلاینده‌های محیطی مرتبط است و متأسفانه با تغییر نحوه زیست در مردم، آمار آلرژی‌ها هم بالاتر می‌رود.

محمدی ادامه داد: حدود ۱۰ درصد مراجعین به مراکز پزشکی را، مبتلایان به آلرژی تشکیل می‌دهند و چه بسا قسمت بزرگی از پرداخت‌های بیمه، به درمان، اقدامات پیشگیرانه، استراحت و از کار افتادگی این بیماران اختصاص دارد.

وی افزود: در کشور ما، آمار دقیقی از تعداد مبتلایان، موجود نیست ولی برخی مولفین، ارقامی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از مراجعین پزشکی را در رابطه با بیماری‌های آلرژیک ذکر کرده‌اند.

این دکتری علوم آزمایشگاهی گفت: متأسفانه شیوع بیماری‌های آلرژیک طی سالیان گذشته در جامعه رو به افزایش بوده که می‌توان آن را ناشی از تغییراتی در شیوه زندگی افراد و تغییراتی در پیدایش آلاینده‌های محیطی و حتی کاهش برخورد کودکان با میکروب‌های محیطی دانست.

محمدی تصریح کرد: عقیده بر آن است که برخورد مداوم و مناسب با میکروب‌های بی آزار محیطی از دوران کودکی و زندگی عادی داشتن و لوکس زندگی نکردن و نشست و برخاست با مردم عادی کوچه و بازار و وسواس بی مورد در پرهیز از گرد و غبار ساده اطراف به خرج ندادن و استفاده نکردن از صابون‌های آنتی باکتریال برای شستشوی روزمره کودکان، می‌تواند به تقویت بخشی از سیستم ایمنی بدن ما منجر شود که عملاً جلوی انحراف و افراط آن را می‌گیرد و بروز آلرژی‌ها را از کودکی کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد: آلرژی یعنی دگرکاری یا انحراف از عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن، آلرژی عبارت است از واکنش بیش از اندازه دستگاه مصونیتی در برابر تعدادی از مواد محیطی، غذایی و دارویی که افراد عادی معمولاً به آنها واکنش نشان نمی‌دهند.

این متخصص ایمنی شناسی گفت: چنانچه فرد مبتلا به آلرژی دارای سابقه خانوادگی آلرژی باشد و علاوه بر زمینه ژنتیکی، حتی دچار افزایش غلظت IgE و ائوزینوفیلی بوده و دیگر تست‌های آلرژی وی نیز مثبت باشند، ترجیحاً از اصطلاحات آتوپی و آتوپیک نیز برای بیان این مقاصد استفاده می‌شود.

محمدی در مورد علائم بیماری‌های آلرژیک، گفت: آلرژی‌ها متنوع هستند و لذا علائم آلرژی‌ها نیزمتنوعند و از یک طرف بستگی به عضو درگیر "مثلاً بینی و ریه یا پوست و روده" دارد و همچنین از طرفی به عامل حساسیت زا، یعنی نوع آلرژن و راه ورود آن نیز بستگی دارد.

وی تصریح کرد: تظاهرات بالینی آلرژی به صور گوناگون بروز می‌کنند و از یک عطسه و خارش گلوی ساده تا آبریزش چشم و بینی و از کهیر گرفته تا اگزما و ناراحتی‌های گوارشی و آسم و حتی آنافیلاکسی و مرگ متغیر است. تقریباً در تمامی این واکنش‌ها، می‌توان آثار عملکرد یاخته های ویژه ای در بدن بنام ماست سل‌ها و تأثیر محتویات داخل آنها مثل هیستامین و دیگر مواد تولیدی توسط آنها مثل لوکوترین ها را بر روی بافت‌های بدن به وضوح دید.

این متخصص مصونیت شناسی افزود: بسیاری از آبریزش های کلافه کننده و سرما خوردگی‌های بی موقع، چیزی جز آلرژی نیستند. در این مواقع، یا فرد نسبت به بیماری خود بی توجهی می‌کند و یا متأسفانه برخی پزشکان، آن را به حساب سرما خوردگی و سینوزیت و امثال آن می‌گذارند و معجونی از داروهای ضد سرماخوردگی و آنتی بیوتیکی را به خورد بیمار می‌دهند. آن جاستکه تا رسیدن به تشخیص درست و واقعی، سال‌ها طول می‌کشد. 

محمدی ادامه داد: مشکلاتی که بیماران مبتلا به زکام بهاره، با آن دست به گریبانند، کم نیست و این در حالی است که رینیت آلرژیک، تنها یک نوع از آلرژی هاست. پس عوارض روانی اجتماعی بیماری‌های آلرژیک، به مراتب بیش از اینها می‌باشند. بسیاری از افرادی که به نیش زنبور حساسیت دارند و دچار شوک‌هایآنا فیلاکسی می‌شوند، حتی هنگام خواب هم از ترس زنبور در امان نیستند و بویژه در فضای باز، کابوس نیش مرگبار زنبور، آنها را می‌آزارد.

به گزارش مهر وی در پایان اضافه کرد: با توجه به این نکات، می‌توان آلرژی را یک بیماری مزمن، ناراحت کننده، پر هزینه و دارای عوارض متعدد روانی، اجتماعی و اقتصادی دانست.

پایان پیام/

مطالب مشابه