بررسی پیامدهای تحریم‌ها و آثار آن بر سلامت، بهداشت و درمان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد میر به مباحث چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران اشاره کرد و گفت: کنگره جامعه جراحان بزرگ‌ترین و با سابقه ترین کنگره علمی کشور است که اعضای انجمن‌های مختلف و مرتبط با جراحی با مشارکت علمی خود به موضوعات متنوع و جدید طی برگزاری آن خواهند پرداخت.

عضو هیئت مدیره جامعه جراحان ایران با اشاره به اینکه جراحان جوان و رزیدنت‌های مشغول تحصیل با مشکلات مختلف حرفه‌ای، معیشتی و اقتصادی روبرو هستند، افزود: مدت دوران تحصیل، کیفیت آموزش بالینی، تعداد بالای رزیدنت‌های جراحی که در سال‌های آینده وارد بازار کار خواهند شد، دوران آموزش فوق تخصصی، همپوشانی‌های حرفه‌ای، تعرفه‌های نابرابر و غیر منطقی جراحی و بالاخره مسئله الزام انجام طرح که وقت و سرمایه زیادی را می‌طلبد و باید به شکلی کارآمد برنامه ریزی و بازبینی شود، حائز اهمیت ومطرح شدن است.

وی افزود: در کمیته برنامه ریزی و هیئت مدیره جامعه جراحان ایران، توجه خاصی به این مشکلات شده و در میزگردی توسط علی جعفریان رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران به بحث و گفتگو گذاشته خواهد شد.

میر با تاکید بر اینکه چالش‌های جراحان جوان و رزیدنت‌های جراحی که آینده جراحی در ایران را رقم خواهند زد از موضوعات اصلی در این کنگره خواهد بود، گفت: دومین محوری که در کنگره امسال مورد توجه قرار گرفته است درباره پیامدهای تحریم‌ها و آثار آن بر سلامت، بهداشت و درمان هموطنان است. تحریم‌ها مشکلاتی غیر قابل انکار ایجاد کرده است. این تحریم‌ها بر کار و زندگی همه ما تأثیر خواهد گذاشت و جامعه پزشکی نیز همانند سایرین از پیامدهای ناگوار آن مصون نخواهد ماند.

دبیر اجرایی چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران ادامه داد: کمبود دارو و تجهیزات و افزایش هزینه‌ها به دلیل تحریم‌های ناعادلانه آثار خود را بر وضع سلامت جامعه و اقدامات پزشکی نشان خواهد داد. بنابراین طی نشستی به موضوع چالش‌ها و نقش تحریم‌ها در حوزه سلامت توسط علیرضا زالی رئیس اسبق سازمان نظام پزشکی پرداخته خواهد شد.

وی با بیان اینکه سومین محور اصلی برنامه ما درباره سرطان‌های شایع در جامعه است، افزود: در میزگردهای متعدد به این مقوله خواهیم پرداخت و امسال در خصوص سرطان پستان، دستگاه گوارش و…، بحث خواهد شد. یافتن اقدامات پیشگیرانه، درمان مقتضی و مؤثر طبق دستورالعمل‌های بین المللی با کمترین عارضه و هزینه از اهداف اصلی این میزگردها خواهد بود.

به گزارش مهر میر در پایان اضافه کرد: چهارمین موضوع اصلی تروما و تصادفات است که مانند هر سال در این کنگره نیز مورد توجه قرار گرفته است و در میزگردهای متعدد درباره پیشگیری و درمان آسیب‌های سوانح و تصادفات صحبت خواهد شد.

چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران، از ۱۸ تا ۲۲ خرداد ۹۸ در مرکز همایش های رازی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه