درمان سوختگی بستگی به عمق جراحات دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا وقردوست در چهل و سومین کنگره جامعه جراحان اظهار کرد: مباحث مختلفی در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو توسط اساتید و صاحب‌نظران برجسته مطرح و ارائه می‌شود که از جمله این موضوعات در مورد بازسازی بافت سینه پس از ابتلا به سرطان، نواقص مادرزادی سر و صورت و اندام‌ها، اعمال جراحی زیبایی صورت و بدن و تکنیک‌های نوین در درمان سوختگی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ارتباط با موضوع سوختگی صورت اظهار کرد: زمانی که فرد دچار سوختگی جنرال می‌شود ممکن است به طور متوسط حدود ۷ تا ۸ درصد از موارد همراه سوختگی صورت باشد.درمان سوختگی بستگی به عمق جراحات دارد؛ به طور کلی در کشور ما تجربیات بسیاری در زمینه درمان سوختگی وجود داشته و تکنیک‌های بسیاری در این زمینه استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سوختگی اگر از نوع یک و دو سطحی باشد با پانسمان معمولی می‌توان آن را مداوا کرد و نیاز چندانی به جراحی ندارند، گفت: زمانی که سوختگی درجه ۲ عمقی  یا از نوع درجه ۳ باشد باید جراحی‌های لازم صورت گیرد و از جایگزین پوستی در درمان استفاده می‌شود.

وقردوست با اشاره به تأثیر انجام جراحی‌های پلاستیک و زیبایی برای کمک به بیماران دچار سوختگی گفت: خوشبختانه در کشور ما با استفاده از امکانات جدید توسط پزشکان حاذق می‌توان کمک موثری را جهت درمان این بیماران انجام داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص درمان نشدن کامل دختران شین آبادی که دچار سوختگی شده اند، اظهار کرد: این افراد در یک اتاق محبوس شده و دچار سوختگی شده اند که از نوع بدترین نوع ممکن سوختگی است و ۸۰ درصد سوختگی آن‌ها از نوع درجه ۲ عمقی و درجه ۳ بوده است. از طرفی نیز پوست این افراد به صورت ژنتیکی به اصطلاح بد زخم است و سبب می‌شود که پس از درمان به نتیجه دلخواه نرسیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: باید توجه داشت که استفاده از لباس سوختگی در درمان کامل و به موقع بیماران دچار سوختگی بسیار حائز اهمیت بوده و به اصطلاح آب روی آتش است و گاهی تا مدت‌های طولانی بیماران دچار سوختگی باید از این لباس‌ها استفاده کنند این در حالی است که خانواده دختران شین آبادی چندان به این موضوع باور نداشته و در شش ماهه اولی که دچار سوختگی بوده‌اند استفاده از این لباس ها را چندان مد نظر قرار ندادند البته اين افراد به دليل استعداد ژنتیکی، کلویید ساز بوده و نتیجه درمان در این موارد از سوختگی چندان رضایت بخش نیست.

پایان پیام/

مطالب مشابه