انجام موفقیت آمیز عمل تعویض دریچه میترال با روش کم تهاجمی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ضرغام حسین احمدی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، عمل تعویض دریچه میترال خانم ۶۰ ساله ای با استفاده از روش کم تهاجمی "Minimal Invasive " و تکنیک VATS (Video Assisted ThoracoScopy" با موفقیت در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری انجام شد.

فوق تخصص جراحی قلب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری ادامه داد: این روش جراحی تنها در چند مرکز انگشت شمار در کشور انجام می پذیرد. در روش استاندارد تعویض دریچه برشی در طول جناغ سینه ایجاد می شود؛ در حالی که در این روش برش کوچکی به طول پنج سانتی‌متر در زیر شیار سینه ایجاد می شود و تمامی مراحل جراحی نظیر استفاده از دستگاه قلب و ریه مصنوعی و تعویض دریچه و... از طریق همان برش کوچک با ظرافت و دقت بیشتری انجام می شود.

وی افزود: در روش VATSبا استفاده از دوربینی که وارد قفسه سینه شده، محل جراحی با وضوح  ۲,۵ برابر بزرگنمایی شده و هر بخیه با دقت بسیار بیشتری زده می شود.

حسین‌احمدی گفت: این تکنیک جراحی به صورت vision eye صورت می گیرد؛ یعنی هر بخیه با نگاه به مانیتور زده می شود و  میزان برش جراحی به حدی کوچک است که حتی امکان داخل کردن انگشتان برای گره زدن بخیه ها نیست و گره زدن نخها نیز با استفاده از وسایل مخصوص صورت می گیرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه این شیوه را مشابه لاپاراسکوپی در اعمال جراحی شکم برشمرد و تاکید کرد: البته این عمل پیچیده تر بوده و learning curve طولانی‌تری نیاز دارد؛ زیرا در طول عمل جراحی به بای پس قلب و ریه و همچنین ایست قلب بیمار نیاز داریم.

وی اظهار کرد: این تکنیک جدید برای درمان بیمار ۶۰ ساله مبتلا به تنگی شدید دریچه میترال که با ادم شدید ریوی مراجعه کرده بود، انجام شد. در این جراحی با همکاری تیم بیهوشی قلب بیمارستان با استفاده از تکینک Double Lumen Intubation و اکوی داخل مری در طول عمل جراحی بستر مناسبی برای انجام کار فراهم شد. سپس تیم جراحی قلب بیمارستان مراحل مختلف آماده سازی بیمار برای این عمل جراحی را انجام داد.

به گزارش ایسنا حسین‌احمدی در پایان اضافه کرد: حال عمومی بیمار هم اکنون رضایت بخش است و دوران نقاهت را طی می‌کند، خاطرنشان کرد:  گرچه استفاده از این شیوه جراحی مشکل‌تر از مدل جراحی استاندارد تعویض دریچه میترال است، اما با توجه به ایجاد برش کوچک‌تر، میزان درد بیمار کمتر شده، احتمال ایجاد عوارض مختلف پس از عمل نیز بسیار کاهش می‌یابد و دوران نقاهت و بستری بیمار در بیمارستان نیز کوتاه‌تر خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه