خط قرمز سازمان نظام پزشکی، تعدی و بی حرمتی به حرفه پزشکی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا ظفرقندی، صبح چهارشنبه در سومین کنگره بین المللی و سی امین کنگره انجمن فیزیوتراپی ایران، در مرکز همایش‌های برج میلاد، گفت: نگاه ما به جایگاه فیزیوتراپی از آنچه هست، باید تغییر کند. زیرا، بازتوانی بیماران بعد از عمل جراحی، باعث می‌شود آنها به زندگی و کار باز گردند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با عنوان این مطلب که نگاه درستی به فیزیوتراپی نداریم، افزود: هدف همه ما در نظام سلامت، مردم هستند و ما باید بتوانیم خدماتی ارائه بدهیم که باعث ارتقای سلامت مردم و جامعه شود.

وی با اشاره به وجود ۷ هزار فیزیوتراپیست در کشور، گفت: زمانی، ایده آل ما این بود که PHD فیزیوتراپی تربیت کنیم. اما، امروز باید از این مرحله عبور کنیم همان طور که دنیا گذر کرده است. کشورهای همسایه ما نگاه دیگری به رشته فیزیوتراپی دارند.

ظفرقندی با تاکید بر ضرورت تربیت دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در کشور، افزود: متأسفانه در این زمینه عقب مانده ایم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران تصریح کرد: سازمان نظام پزشکی، شورای عالی و کمیسیون‌های مربوطه باید وارد عرصه شوند و از طریق تعامل با وزارت بهداشت، بتوان به جایگاه واقعی فیزیوتراپی در نظام سلامت کشور دست یافت.

وی با تاکید بر پیگیری امور از طریق راه‌های قانونی، تصریح کرد: خط قرمز سازمان نظام پزشکی، تعدی و بی حرمتی به حرفه پزشکی است و ما مقابل توهین و بی احترامی به طبیب می‌ایستیم.

ظفرقندی با عنوان این مطلب که جامعه پزشکی به انسجام خوبی در مقابل بی حرمتی به حرفه پزشکی رسیده است، افزود: این آسیب‌ها، حرفه پزشکی را از اعتماد مردم ساقط می‌کند و طبیعتاً اثربخشی خدمات کاهش پیدا کرده و همه درمان‌ها دچار تردید می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران همچنین بر پالایش درونی و مقابله با حرکت‌های بی اساس در حرفه پزشکی تاکید کرد و گفت: انجام این کار بر عهده انجمن هاست.

وی به موضوع اقتصاد سلامت و تعرفه‌ها اشاره کرد و افزود: طبیعتاً یکی از موانع پیش رو برای حفظ جایگاه حرفه طبابت، موضوع اقتصاد سلامت است. ما انتظار داریم با افزایش هزینه‌ها و تورم، رشد تعرفه‌ها نیز واقعی و قانونی دیده شود.

ظفرقندی گفت: روز به روز دچار عقب افتادگی از اقتصاد سلامت هستیم، ادامه این روند، باعث نزول خدمات به مردم و بیماران خواهد شد. در حالی که جامعه پزشکی با تمام توان مشغول خدمت است، اما کمبود امکانات باعث کاهش کیفیت در ارائه خدمات خواهد شد.

به گزارش مهر رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در پایان اضافه کرد: وقتی بیمه تأمین اجتماعی یک سال است مطالبات فیزیوتراپیست ها و همکاران ما نداده است و اکثر بیماران نیز تحت پوشش بیمه هستند، چگونه می‌توان انتظار داشت که خدمات پزشکی دچار مشکل نشود، عدم توازن در اقتصاد سلامت، مردم را دچار آسیب می‌کند.

سومین کنگره بین المللی و سی امین کنگره انجمن فیزیوتراپی ایران، در روزهای ۲۲ تا ۲۴ خرداد ۹۸ در محل مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه