ضرورت استفاده از تجهیزات پیشرفته برای بازتوانی بیماران ضایعه نخاعی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، داریوش نسبی طهرانی، در کارگاه آموزش و آشنایی فیزیوتراپیست هابا دستگاه رباتیک دست که در حاشیه کنگره فیزیوتراپی ایران در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد، افزود: توانبخشی موضوع بسیار مهمی در حوادث تروما، سکته‌های مغزی،ام اس و آسیب‌هایی است که سیستم اعصاب را مختل می‌کند.

رئیس هیئت مدیره شبکه ملی توانبخشی با عنوان این مطلب که امروزه توانبخشی از مسیر سنتی خارج شده است، ادامه داد: امروز دیگر نمی‌توان بیماران و افراد ضایعه نخاعی را با حرکت‌های ورزشی، توانمند ساخت.با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته توانبخشی می‌توان مسیر درمان بیماری‌ها را آسان‌تر کرد.

وی بر ضرورت استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته در مسیر باز توانی بیماران ضایعه نخاعی و…، تاکید کرد و افزود: این تجهیزات پیشرفته، مسیر درمان را بهبود می بخشد. دستگاه‌های رباتیک در حوزه توانبخشی امروزه در کشور تهیه شده که سیستم‌های مغزی و ذهنی بیمارانی که دچار سکته مغزی، صرع و غیره می‌شوند را درمان می‌کند.

نسبی طهرانی گفت: استاندارد خدمات توانبخشی به خصوص در منازل که توسط برخی افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود، وجود ندارد، نیازمند استانداردسازی توانبخشی در کشور هستیم و باید این خدمات گسترش یابد.

رئیس هیئت مدیره شبکه ملی توانبخشی مشکلات بیمه‌ای خدمات توانبخشی را از ضعف‌های موجود دانست و ادامه داد: پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی ناچیز است.

در ادامه رضا بهروزی فیزیوتراپیست، با عنوان این مطلب که توانبخشی و فیزیوتراپی بیماران ام اس، ضایعه نخاعی، سکته مغزی و پارکینسون نیازمند استفاده از تجهیزات پزشکی پیشرفته است، گفت: در فاز توانبخشی، شاهد استفاده از تجهیزات رباتیک در دنیا هستیم که ما توانسته‌ایم در این کنگره، استفاده از رباتیک دست را برای فیزیوتراپیست ها آموزش دهیم.

این فیزیوتراپیست با اشاره به وجود ۲۶ دستگاه از این تجهیزات رباتیک در کشورهای حاشیه خلیج فارس و ۱۰ دستگاه در ترکیه، ادامه داد: استفاده از این تجهیزات پیشرفته، فرایند درمان را بهبود میبخشد و تسریع می‌کند. کشور ترکیه از طریق به دنبال جذب گردشگر سلامت از ایران است.

به گزارش مهر حمیدرضا امامی جو مدیر شرکت وارد کننده تجهیزات رباتیک پزشکی، مشکل اصلی در تأمین نیاز کشور به این قبیل تجهیزات پیشرفته را، انتقال ارز عنوان کرد و گفت: تحریم‌ها باعث شده انتقال ارز با دشواری صورت بگیرد و در نتیجه هزینه‌های خرید و تأمین این قبیل تجهیزات بالا برود.

در حاشیه برگزاری همایش بین المللی فیزیوتراپی از دستگاه رباتیک توانبخشی رونمایی شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه