ایران از کشورهای شایع در بیماری تب مالت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی افزود: این بیماری علاوه بر ایران در کشورهای حوزه خلیج فارس، یونان، اسپانیا و ترکیه نیز مشاهده می شود و تلاش های انجام شده به ریشه کنی بیماری منجر نشده است.

دبیر علمی چهارمین کنگره بین‌المللی و هشتمین همایش کشوری برسلوز بیماری برسلوز را یکی از شایع ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان اعلام کرد و اظهار داشت: این بیماری در عمده کشورهای اروپایی ریشه کن شده ولی در کشورهای اروپایی مانند یونان و اسپانیا همچنان مشاهده می شود.

وی راه ریشه کنی این بیماری در انسان را ریشه کنی آن در حیوان دانست و گفت: علت ریشه کن نشدن بیماری در ایران اشکالات در تهیه به‌ موقع واکسن و اختلال در واکسیناسیون دام، است.

مردانی به بروز موارد جدید بیماری تب مالت در استان‌های غربی کشور اشاره کرد و گفت: از حدود یکسال قبل افزایش بیماری تب مالت در استان آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه مشاهده شده که به احتمال زیاد به ضعف زنجیره واکسیناسیون دامی مرتبط می‌باشد، به نظر می‌رسد بهترین مکان برای بررسی این موضوع و علل افزایش بیماری تب مالت در برخی استان ها این کنگره است که این موضوع با حضور صاحب نظران و دست اندرکاران بررسی خواهد شد.

دبیر علمی چهارمین کنگره بین‌المللی و هشتمین همایش کشوری برسلوز به بازنگری دستورالعمل کشوری بیماری تب مالت اشاره کرد و گفت: مواردی از این دستورالعمل تغییر کرده، به اطلاع پزشکانی که از  اقصی نقاط کشور در این مراسم حضور دارند، رسانده خواهد شد.

وی افزود: مردم از مصرف بستنی و شیر غیر پاستوریزه به شدت خودداری کنند که این موضوع می تواند فرد را مبتلا به تب مالت کند، به هیچ عنوان توصیه نمی شود که شیر غیر پاستوریزه مصرف شود، مگر اینکه اول آن را به مدت زمان مناسب بجوشانند و سپس شیر و فرآورده‌های آن را استفاده کنند. اگر شیر غیر پاستوریزه جوشانده نشود، ممکن است سبب ابتلا فرد به بیماری شود، مردم اطلاعات کافی در مورد عوارض مصرف غیر پاستوریزه مواد لبنی مانند شیر و خامه و بستنی ندارند و باید اطلاع رسانی صحیح در این زمینه انجام شود.

مردانی به برگزاری چهارمین کنگره بین المللی و هشتمین همایش کشوری برسلوز در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان ماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: تبادل تجربیات بین پزشکان ایرانی و خارجی در زمینه برسلوز، به روز کردن اطلاعات پزشکان و بیان آخرین دستاوردها در این زمینه از مهمترین اهداف برگزاری این رویداد علمی است.

به گزارش ایرنا دبیر علمی چهارمین کنگره بین‌المللی و هشتمین همایش کشوری برسلوز در پایان به حضور تعدادی مهمان خارجی در این کنگره اشاره کرد و گفت: مهمان‌هایی از کشورهای خارجی مانند ترکیه و اروپای شرقی که بیماری در آنجا وجود دارد، در این رویداد علمی حضور می‌یابند، برپایی کارگاه‌هایی در مورد تست‌های تشخیص برسلوز و بهداشت مواد غذایی از جمله برنامه‌هایی است که در این رویداد برگزار می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه