ورود داروهای بیهوشی چینی به بازار، شایعه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا جهانگیری فرد در آستانه برگزاری دومین کنگره بین‌المللی بیهوشی قلب که در روزهای  ۱۳ تا ۱۵ آذرماه سال جاری برگزار می‌شود، اظهار داشت:  جراحی قلب و بیهوشی در همه سنین امکان پذیر است؛ چرا که برخی از افراد به صورت مادرزادی دچار مشکل قلبی هستند و بلافاصله پس از تولد باید جراحی شوند.

رئیس دومین کنگره بین‌المللی بیهوشی قلب ادامه داد: در برخی از افراد نیز این مسئله در سنین ۱ تا ۴ سالگی بسته به نوع بیماری و مشکل انجام می‌شود و حتی برخی از بیماری‌های مادرزادی قلب در سنین بزرگسالی شناخته شده و آن زمان نسبت به درمان و جراحی آن اقدام خواهد شد، جراحی قلب و بیهوشی در سالمندان و افراد بالای ۸۰ سال نیز انجام می‌گیرد که البته بستگی به شرایط فرد و نوع بیماری داشته و این مسئله در افراد مختلف متفاوت است.

وی افزود: گفته می‌شود داروهای بیهوشی چینی به بازار آمده و سبب بروز مشکلاتی برای بیماران شده است، این مسئله صحت ندارد و تنها یک تصور اشتباه است؛ البته کیفیت داروهای بیهوشی با یکدیگر متفاوت بوده ولی همه داروهایی که در این زمینه در کشور استفاده می‌شود استانداردهای لازم را دارا است و جای نگرانی در این زمینه نیست.

جهانگیری فرد گفت: مجموعه شرایط شناخته شده می‌تواند به آسیب مغزی بیمار حین بیهوشی قلب منجر شوند که در جراحی قلب مشکل آسیب مغزی بیشتر امکان وقوع دارد؛ چرا که به دلیل خارج شدن خون و قرار گرفتن آنها بر روی پمپ قلبی_ ریوی احتمال میکرو آمبولی و آمبولی پلاک خون وجود دارد که این مساله می‌تواند سبب بیدار نشدن بیمار پس از بیهوشی، مشکلات عصبی و یا حتی مرگ مغزی و کما شود، آمار مرگ و میر بیماران نیاز به بیهوشی قلب در دنیا کمتر از یک درصد است که کشور ما نیز آمار متفاوتی در این زمینه ندارد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره هزینه‌های داروهای بیهوشی اظهار داشت: با اجرای طرح تحول سلامت در حال حاضر مشکل مالی برای بیماران جهت تامین و تهیه دارو وجود ندارد و کمبود دارویی چندانی  نیست؛ البته ممکن است برخی داروها با تاخیر به کشور وارد شود که مدیریت لازم در این زمینه توسط وزارت بهداشت صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: استفاده از ابزارهای پیشرفته حائز اهمیت است و تحریم و گرانی‌ها سبب شده که مراکز درمانی کمتر جهت خرید این دستگاه‌ها استقبال نشان دهند و این مسئله می‌تواند کیفیت خدمات ارائه شده را کمتر کرده و برای بیماران آسیب زا باشد.

جهانگیری فرد ادامه داد: در حال حاضر همه مراکز جراحی قلب کشور دارای فلوشیپ بیهوشی قلب هستند، اعمال جراحی قلب بسیار پیچیده بوده و بیهوشی آن نیز متفاوت از جراحی‌های عادی محسوب می‌شود و به میزان قابل توجهی با سایر بیهوشی ها تفاوت دارد؛ چرا که حمایت قلبی و ارگان‌های مختلف در این نوع جراحی متفاوت بوده که باید برای بیمار اقدامات پیشرفته بیهوشی انجام گیرد.

این فلوشیپ بیهوشی قلب در خصوص اینکه بیماران در خصوص انجام بیهوشی قلب چقدر می‌توانند اطمینان خاطر داشته باشند، گفت: کشور ایران در این زمینه در میان کشورهای منطقه پیشرو است و موفقیت‌های زیادی حاصل شده و با کشورهای پیشرفته به جلو می‌رود، خوشبختانه امروزه با تکنولوژی و دانش جدید، خطرات بیهوشی قلب به شدت کاهش یافته و عوارض نیز بسیار اندک شده است؛ البته گاهی مواقع ممکن است عوارضی در برخی از بیماران با شرایط خاص ایجاد شود که همین میزان نیز قابل درمان است.

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد: در حال حاضر ایران در زمینه پیوند از جمله پیوند قلب موفقیت‌های بزرگ و پیشرفت های چشمگیری داشته و از پیشگامان این خدمت در منطقه است.

پایان پیام/

مطالب مشابه