در تامین پانسمان بیماران ای بی دچار معضل و مشکل شده‌ایم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید مهدی طبائی در نشست خبری چهارمین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت، درباره اهمیت زخم و ترمیم و مداوای این زخم ها گفت: زخم در انسان بسیار جدی و مهم است از اینرو جهاد دانشگاهی با توجه به رسالتی که بر عهده دارد، با نگاهی فناورانه، موضوع زخم و ترمیم بافت را در اولویت کاری خود قرار داده است.

رئیس جهاد پزشکی علوم پزشکی تهران ادامه داد: هم اکنون زخم ها به دو گروه حاد و مزمن تقسیم بندی می شوند. زخم های حاد آن دسته از زخم هایی "مانند زخم های ناشی از تصادفات" هستند که روزانه با آنها سر و کار داریم. زخم های مزمن نیز آن دسته از زخم هایی هستند که اغلب به علت ابتلا افراد به بیماری ها و شرایط خاص جسمی ایجاد می شوند؛ هم اکنون جهاد دانشگاهی به حوزه ترمیم زخم مزمن ورود پیدا کرده است.

وی درباره علت ایجاد زخم های مزمن افزود: هم اکنون زخم های مزمن به علت های گوناگونی به وجود می آیند. شایع ترین علت ایجاد این زخم ها در کشور ما، مربوط به بیماری های عروقی "اعم از بیماری های وریدی و شریانی" دیابت و زخم های بستر است، هم اکنون آمار بسیار قابل توجهی در دنیا بابت شیوع این بیماری ها وجود دارد؛ یک تا دو درصد جامعه ممکن است از بیماری زخم های مزمن رنج ببرند. همچنین این زخم ها بار اقتصادی زیادی بر جوامع تحمیل می کنند. آمارها حکایت از این دارند که تنها در آمریکا، این زخم های مزمن 25 تا 100 میلیارد دلار بار اقتصادی بر جای می گذارند.

طبائی گفت: در حال حاضر میلیون ها نفر زخم مزمن در دنیا وجود دارد که در جستجوی درمان های نوین هستند از اینرو چهارمین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت، به مهمترین و آخرین دستاوردهای نوین اشاره خواهد شد.

رئیس چهارمین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت به وضعیت ایران اشاره کرد و افزود: هم اکنون به علت ثبت الکترونیکی نشدن پرونده بیماران، آمار دقیقی از میزان ابتلای افراد جامعه به زخم های مزمن وجود ندارد اما طبق برآوردها، حدود یک و نیم تا دو میلیون نفر افراد دیابتی در ایران در معرض خطر زخم مزمن قرار دارند، مطالعات اخیر نشان داده است که مرگ و میر زخم پای دیابتی حدود 25 درصد است که اگر زخم های وریدی و زخم بستر را به آن اضافه کنیم، میزان مرگ و میرهای ناشی از زخم های مزمن افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات اولیه برای درمان هر نوع زخمی، استفاده از پانسمان های مناسب برای آن زخم است که ما متاسفانه در این حوزه یک مقدار دچار عقب ماندگی هستیم. متاسفانه خبرهای اخیری که درباره بیماران ای. بی(E.B) یا بیماری پروانه ای منتشر شد، ناشی از این مساله است، این بیماری نیز جزو زخم های مزمن محسوب می شود که مبتلایان به این بیماری باید پانسمان های مخصوصی استفاده کنند. این پانسمان ها وارداتی هستند که اکنون با توجه به تحریم ها و شرایط اقتصادی، در تامین این پانسمان ها دچار معضل و مشکل شده ایم. امیدوارم با همت و تلاش محققان بتوانیم در این عرصه هم گام هایی برداریم و به خودکفایی برسیم.

در ادامه رضا حسین زاده، دبیر اجرایی چهارمین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت نیز گفت: این کنگره از 28 آبان به مدت چهار روز در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می شود؛ محور اصلی این کنگره پوست، طب داخلی، جراحی، تکنولوژی های نوین "تشخیص، پیشگیری، درمان" مهندسی بافت، طب بازساختی، نانو تکنولوژی، علوم پایه، علوم سلولی- مولکولی، توانبخشی و پرستاری است.

به گزارش سلامت نیوز وی در پایان اضافه کرد: تاکنون 450 مقاله به دبیرخانه علمی این کنگره ارسال شده است. پس از داوری ها و ارزیابی های لازم از مجموع این مقالات، 70 مقاله به صورت سخنرانی و 144 مقاله نیز به صورت پوستر در این کنگره ارایه خواهند شد. همچنین 10 کارگاه تخصصی نیز در طول ایام برگزاری کنگره ارایه می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه