سهم قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی در کشور ۱.۶ میلیارد دلار است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه‌ساز در نشست خبری که به منظور برگزاری همایش کازمتیک‌ برگزار شد، اظهار داشت: مهم‌ترین گروه هدف ما در جامعه مردم کشور هستند و مهمترین استراتژی سازمان غذا و دارو افزایش ابعاد سلامت مردم است. این موضوع با کمک رسانه‌ها محقق می‌شود، اقلام آرایشی یکی از پایه‌های مهم سلامت‌محور به شمار می‌رود که اغلب آحاد جامعه از آنها استفاده می‌کنند و میزان مصرف این اقلام در جامعه ایرانی بیشتر از میانگین جهانی است.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: به عقیده برخی از افراد بالا بودن میزان مصرف لوازم آرایشی در کشور یک نقطه ضعف به شمار می‌رود، ما باید به این موضوع توجه کنیم که از بعد فرهنگی‌، مذهبی و سنتی مصرف لوازم آرایش در کشور ما ریشه قدیمی دارد و حتی در آموزش‌های دینی می‌بینیم که پیامبر اسلام(ص) بخش مهمی از هزینه‌های زندگی خود را برای خریدن عطر اختصاص می‌داد.

وی افزود: طی سال‌های گذشته توجه کافی به بحث تولید داخل در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی صورت نگرفته بود، ما تما تلاش خود را برای تولید داخل به کار گرفتیم و خوشبختانه در حال حاضر تجاری که زمانی واردکننده این محصولات بودند به سمت تولید و انتقال تکنولوژی پیش رفته‌اند، در حال حاضر چالش اصلی کشور در حوزه آرایشی و بهداشتی قاچاق این کالاها است، به دلیل اینکه این موضوع از بعد اقتصادی و سلامت به کشور آسیب می‌زند.

شانه‌ساز گفت: محصولات کازمتیک به دلیل اینکه طولانی‌مدت مصرف می‌شوند، باید از کیفیت و تایید سلامت لازم برخوردار باشند، اگر سلامت این محصولات توسط مراجع رسمی تایید نشده باشد، می‌توانند آسیب جدی به سلامت مردم وارد کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به همکاری این سازمان با وزارت صمت برای حمایت از تولید داخل تصریح کرد: وقتی تولید این محصولات در کشور انجام شود، نظارت بر آنها راحت‌تر خواهد بود و ما می‌توانیم از ورود مسئولان فنی در کارخانه‌های تولیدی برای انجام نظارت و بازرسی‌ها استفاده کنیم، در سال گذشته تلاش زیادی برای رونق تولید محصولات آرایشی و بهداشتی در داخل کشور انجام شده است، در این زمینه ما اقدام به نصب برچسب اصالت کالا برای این محصولات کردیم که نیاز است در این زمینه اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد تا از این طریق بتوانیم از ورود محصولات قاچاق و تقلبی به کشور پیشگیری کنیم.

وی اظهار کرد: سهم قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی در کشور 1.6 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود،‌ ما باید تلاش کنیم با رونق تولید داخل، قاچاق را کاهش دهیم که در این راستا ما تسهیلات ویژه‌ای را برای تولیدکنندگان در نظر گرفته‌ایم و تلاش کردیم که تا صدور مجوزهای تولید با کمک انجمن‌ها انجام شود.

به گزارش فارس شانه‌ساز در پایان اضافه کرد: ایرانیان 2.5 برابر میانگین جهانی لوازم آرایشی مصرف می‌کنند، ما باید از این فرصت در زمینه اشتغال، تولید و صادرات استفاده کنیم و سلامت محصولات آرایشی را از لحاظ آلاینده‌ها و فلزات سنگین در نظر داشته باشیم تا علاوه بر تولید سلامت مردم نیز حفظ شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه