نگاه به سازمان غذا و دارو به عنوان مسئول محصول، غلط است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه‌ساز در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه ایران کازمتیکا اظهار کرد: استقبال شرکت‌های خارجی و کمپانی‌های بزرگ در نمایشگاه ایران فارما و حضور ۱۳۵ شرکت خارجی در این نمایشگاه باعث افتخار ماست، اگرچه تصور این است که حوزه آرایشی و بهداشتی از بخش دارو کوچکتر باشد، اما واقعیت این است که بازار بسیار بزرگی را دارد و بسیاری از  محصولات آرایشی و بهداشتی کارکردی در ارتقای سلامت دارد؛ به همین دلیل است که مجوز خود را از سازمان غذا و دارو دریافت می‌کنند.  

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: حوزه آرایشی و بهداشتی از بعد اقتصادی نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است، بازار این حوزه ۷۰ هزار میلیارد تومان برآورد دارد که البته فکر می‌کنیم در واقع بسیار بزرگتر از این عدد است؛ چراکه در حوزه آرایشی بهداشتی سامانه دقیقی نداریم و نمی‌توانیم روی اعداد و ارقام مخصوصاً به لحاظ بالا بودن سهم قاچاق که به صورت غیررسمی وارد می‌شود، اظهار نظر دقیق داشته باشیم، ولی قطعا بازار بزرگی به نسبت دارو دارد.

وی افزود: بخش مهمی از تولید محصولات آرایشی و بهداشتی می‌تواند توسط واردکننده‌ها شکل گیرد، حضور شرکت‌های وارد کننده در کنار تولیدکنندگان قدیمی زمینه صادرات خوبی را فراهم می‌کند، عدد ۱۸۰ میلیون دلار صادرات عدد کوچکی نیست؛ ولی وقتی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها را می‌بینیم متوجه می‌شویم که می‌تواند رشد بسیار بیشتری داشته باشد.

شانه ساز با اشاره به ماجرای دستکاری کیک‌ها به منظور ضربه زدن به صنعت غذا گفت: در حال حاضر سیستم توزیع دارو از کانالی مشخص صورت می‌گیرد و می تواند ما را  به راحتی به سرمنشأ تخلفات برساند، اما ضرورت داشتن شرکت‌های توزیعی شناسنامه‌دار و اصالت دار بیش از همیشه در حوزه غذا و فراورده‌های آرایشی و بهداشتی احساس می‌شود و باید شبکه توزیعی دقیق  در این حوزه داشته باشیم، لزوم درج شناسه نظارت، تصمیم نهادهای بالادستی است که تمام مجموعه حاکمیت نظام به آن رسیده که این برچسب ها باید حتما روی محصولات ثبت شود و حق مسلم مصرف‌کننده است که از اصالت محصول خود مطمئن شود.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های وارداتی ما به سمت تولید پیش رفته‌اند، می‌توانند محصولات زیادی را تولید و صادرات بزرگی را شکل دهند. تولیدکنندگان و تجار ما پشتوانه بزرگی هستند که ما می‌توانیم قطب بزرگ تولید و صادرات حتی در کشورهای خلیج فارس باشیم که صنعت غذایی هم توانسته است کار را انجام دهد. معتقدیم حوزه آرایشی بهداشتی ما قادر خواهد بود که یکی از بخش‌های مهم صادرات غیر نفتی را مدیریت کند.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: نگاه به سازمان غذا و دارو که فقط ضوابط و چارچوب را تعریف می‌کند به عنوان مسئول محصول، نگاه غلطی است که متاسفانه از ارکان تصمیم گیری کشور گرفته تا اصحاب رسانه و مردم فکر می‌کنند اگر محصولی مشکلی پیدا کرد سازمان غذا و دارو باید جوابگو باشد؛ این نگاه غلط است و مسئولیت محصول با تولید کننده و وارد کننده است، حوزه آرایشی بهداشتی ما قادر خواهد بود که یکی از بخش های مهم صادرات غیر نفتی را مدیریت کند. با توجه به امکانات و توانمندی های علمی خوبی که شرکت های تولیدکننده فرآورده های آرایشی و بهداشتی داخلی دارند، می توانیم سالانه ۸۰ میلیون دلار صادرات این فرآورده ها را به کشورهای دنیا داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه