جراحی کاهش وزن، برای چه کسانی مناسب است؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیدمهدی جلالی با اشاره به افراد مجاز برای انجام جراحی درمان اضافه وزن، ‌با بیان اینکه در مساله چاقی تنها بحث اضافه وزن مطرح نیست، گفت: چاقی نیز مانند فشار خون و دیابت یک نوع بیماری است که باید نسبت به درمان آن اقدام شود. البته شاخص وزن به تنهایی برای اندازه‌گیری شدت چاقی کافی نیست؛ چراکه علاوه بر وزن باید به قد فرد نیز توجه شود.

دبیر علمی چهارمین کنگره چاقی با اشاره به اندازه‌گیری شاخص توده بدن یا BMI با استفاده از فرمول اندازه قد و وزن برای تعیین شدت چاقی افراد گفت: BMI افراد سالم چیزی حدود ۱۸ تا ۲۵ بوده و زمانیکه از ۲۵ و۳۰ فراتر رود، شخص به تدریج چاق‌تر و دچار بیماری‌های بیشتری می‌شود، انجام عمل جراحی کاهش وزن برای افراد دارای BMI بالای ۴۰ مناسب است، همچنین جراحی افراد دارای BMI بالای۴۰ تحت پوشش بیمه‌ای قرار دارد.

وی اعمال جراحی کاهش وزن را به دو دسته تقسیم کرد و افزود: روش اول به کاهش حجم معده و روش بعدی به کاهش جذب مواد غذایی در بدن کمک می‌کند، جراحی "اسلیو معده" یک روش مورد تایید جهانی است، جراحی اسلیو باعث کاهش حجم معده و در نهایت کاهش وزن می‌شود؛ به گونه‌ای که طی این عمل جراحی حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد حجم معده برداشته شده و اشتهای فرد تا میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

جلالی جراحی "بای پس معده" را روش دیگر دارای مقبولیت جهانی جهت کاهش حجم معده معرفی کرد و گفت:  البته این روش انواع مختلفی داشته و روش کلاسیک آن مورد تایید است. این روش ترکیبی از  کاهش حجم معده و کاهش جذب غذاست و طی آن فرد غذای کمتری مصرف می‌کند و همان میزان نیز کمتر جذب می‌شود؛ بنابراین بدیهی است که عمل "بای پس" از دو مکانیزم منجر به کاهش وزن شده و برای کاهش وزن افراد دارای اضافه وزن بالا توصیه می‌شود.

دبیر علمی چهارمین کنگره چاقی تصریح کرد: جراحی "بای پس معده" کلاسیک برای افرادی که BMI  بالایی ندارند به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود، پذیرش ریسک جراحی و عوارض درمان برای مواردی که چاقی شدید و در حد بیماری نباشد، صحیح نیست. بنابراین در این موارد باید از روش‌های غیرتهاجمی و یا اصلاح سبک زندگی مانند تغییر رژیم غذایی، استفاده از غذاهای سالم، پرهیز از غذاهای ناسالم و پرکالری و همچنین افزایش فعالیت بدنی برای کاهش وزن استفاده شود.

وی در رابطه با جراحی‌های زیبایی در زمینه کاهش وزن اظهار کرد: درمان چاقی و اضافه وزن با روش جراحی به دو صورت انجام می‌شود؛ ‌ دسته اول در قالب جراحی زیبایی و جهت خارج کردن چربی‌های انباشته موضعی انجام می‌شود مانند لیپوساکشن و لیپولیزر که هدف اصلی در این نوع جراحی کاهش وزن نبوده و تاثیرات متابولیسمی ندارد.

جلالی با اشاره به بازار داغ رژیم درمانی در مراکز غیرمجاز گفت: رژیم‌های غذایی غیرتخصصی عوارض زیادی به دنبال دارد، لذا درمانگر رژیم‌ غذایی باید دوره‌های تخصصی را در مراکز علمی مورد تایید گذرانده باشد، به عبارت دیگر همان‌گونه که برای درمان بیماری به غیرپزشک مراجعه نمی کنیم، برای درمان چاقی هم باید به افراد متخصص در زمینه تغذیه مراجعه کنیم، توصیه‌های غیرتخصصی در زمینه تغذیه فرد را با مشکلات و چالش‌های جدیدی مواجه می‌کند، متاسفانه به دلیل سود اقتصادی مباحث تغذیه‌ای، افراد فاقد تخصص و شرایط لازم با ارایه تبلیغات گمراه‌کننده وارد این حوزه شده و با سوءاستفاده از ناآگاهی افراد و ارایه توصیه‌های غیرعلمی باعث گمراهی مخاطب و بروز عوارض در این زمینه می‌شوند.

به گزارش ایسنا دبیر علمی چهارمین کنگره چاقی در پایان با تاکید بر ضرورت ساماندهی و نظارت بر تبلیغات حوزه چاقی و رژیم درمانی، تصریح کرد: با این حال افراد باید در انتخاب درمانگر و پزشک دقت داشته و برای درمان به افراد واجد شرایط مراجعه کنند، ترویج فرهنگ پیشگیری از بروز چاقی از دوران کودکی اهمیت زیادی دارد، پیشگیری از بروز چاقی کودک، از زمان بارداری باید پیگیری شده و مورد توجه قرار گیرد و اینجاست که تفاوت افراد واجد شرایط برای ارایه مشاوره صحیح مشخص می‌شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.