تهیه بانک داده های بزرگ آزمایشگاهی توسط انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امیرحسن زرنانی با عنوان این مطلب که پیش بینی می شود بیش از ۴۵۰۰ نفر در سیزدهمین کنگره بین المللی و هجدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی ایران شرکت کنند، گفت: کنگره ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی ایران، پربازدیدترین کنگره در سطح کشور است.

دبیر علمی کنگره ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی ایران گروه های هدف در این کنگره را متخصصین علوم آزمایشگاهی، دکترای علوم آزمایشگاهی، متخصصین پاتولوژی و تک رشته، کارشناسان علوم آزمایشگاهی، سوپروایزرها، مسئولین فنی آزمایشگاه، اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشجویان رشته های وابسته به طب آزمایشگاه دانست و گفت: برای اولین بار تم کنگره را داده های بزرگ در طب آزمایشگاه قرارداده ایم، حدود ۵ هزار آزمایشگاه فعال در سطح کشور داریم که روزانه در حال تولید صدها هزار داده هستند، بدون اینکه بتوانیم از این داده ها استفاده جامعه-محور داشته باشیم.

وی افزود: داده، اطلاعات آزمایشگاهی است که به دنبال آزمایش نمونه بیماران حاصل می شود. روزانه صدها هزار آزمایش برروی نمونه های بیماران انجام می شود و در نتیجه صدها هزار داده یا اطلاعات آزمایشگاهی در سطح کشور تولید می شود. بدین ترتیب تعداد داده های تولید شده در طی یک ماه دهها میلیون و در طی یکسال صدها میلیون خواهد بود. کنگره ۹۹ با سو گیری داده های بزرگ در آزمایشگاه تشخیص پزشکی سعی خواهد نمود نظرمتخصصین و دست اندرکاران را برای بهره گیری از  این داده های بزرگ ها آزمایشگاهی به منظور ترسیم سیاست های بهداشتی بهتر جلب نماید.

زرنانی گفت: در حال حاضر، نگاه اصلی به این داده ها عموما به صورت فرد-محور و برای تشخیص بیماری یک فرد خاص توسط پزشک مورد بررسی قرار می گیرد، اینکه ما بتوانیم به صورت انبوه تمام این داده ها را یک جا داشته باشیم و نگاهی جامعه-محور به آنها داشته باشیم، در سطح کشور سابقه ندارد. در این کنگره برای اولین بار می خواهیم این رویکرد را القا نماییم.

دبیر علمی کنگره ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی ایران تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد تشخیص بیماری ها بر اساس داده های آزمایشگاهی صورت می گیرد، تشخیص بیماری ها عموما به واسطه یافته های آزمایشگاهی انجام می شود و تفسیر این یافته های خام تنها در گرو مقایسه با مقادیر مرجع آزمایشگاهی است. متاسفانه تا حال حاضرتفسیر نتایج آزمایشگاهی براساس مقادیر مرجع کشورهای خارجی صورت گرفته است؛ در حالی که این مقادیر از عواملی نظیر نژاد، نوع تغذیه، عوامل زیست محیطی و بسیاری از متغیرهای دیگر متاثر می شوند. لذا استفاده از مقادیر مرجع غیر بومی احتمالا تفسیر صحیح نتایج آزمایشگاهی را با مشکل مواجه خواهد نمود. تعیین مقادیر مرجع یکی از خروجی های اصلی داده های بزرگ آزمایشگاهی است.

وی اظهار کرد: با رویکرد استفاده از داده های بزرگ آزمایشگاهی، انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با همکاری گروه آمار و اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران اولین کارآزمایی ملی را در تعیین مقادیر مرجع شروع کرده که انشاله نتایج آن در کنگره سال ۹۹ ارائه خواهد شد، تعیین مقادیر مرجع برای تستهای آزمایشگاهی تنها بخش کوچکی از ده ها استفاده ای است که می توان از داده های بزرگ آزمایشگاهی نمود. استفاده های متعدد دیگری از جمله تعیین فراوانی بیماریها و بررسی نحوه عملکرد کیتهای آزمایشگاهی از جمله خروجی های دیگر داده های بزرگ آزمایشگاهی است، این یک گزارش ملی و ارزشمند است که تحت عنوان داده های بزرگ و برنامه الکترونیک بهداشت سلامت، در کنگره پیش رو مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و نتایج اولیه آن نیز ارائه خواهد شد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.