سومین کنگره بین‌المللی چالش‌های بالینی در مامایی و نازایی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سومین کنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی و نازایی،که در روز‌های ۱۶ الی ۱۸ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

آزاده شعبانی متخصص زنان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در آستانه برگزاری این کنگره  از طراحی سامانه‌ای به منظور شناسایی و مراقبت از مادران پرخطر در بیمارستان طالقانی خبر داد و گفت: این سامانه به منظور هماهنگی با سایر بخش‌ها برای مراقبت از مادران پرخطر راه اندازی شده است. 

وی با اشاره به وجود اتاق‌های اختصاصی زایمان در بیمارستان طالقانی افزود: در این بیمارستان، برای مادران باردار، کلاس‌های آمادگی قبل از زایمان برگزار می‌شود که زوجین می‌توانند از آموزش‌های این کلاس‌ها برخوردار شوند، بیمارستان طالقانی از معدود مراکز درمانی است که دارای مرکز زایمان بی درد است که با پوشش بیمه‌ای افراد به صورت رایگان صورت می‌گیرد، خدماتی همچون بی دردی نخاعی، رایحه درمانی، موسیقی درمانی ویا سایر روش‌های بی دردی برای امکان زایمان بی درد به مادران ارائه می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به موضوع افسردگی بعد از زایمان گفت: در کلینیک بعد از زایمان، مشاوره‌های روانپزشکی برای مادران پس از زایمان ارائه می‌شود. در این کلینیک، همکاران گروه اطفال، روانپزشکی و زنان، حضور دارند و خدمات مورد نیاز را به مادر و نوزاد ارائه می‌دهند. به طوری که یکی از موضوعات، بررسی کیفیت شیر دهی مادر است. ضمن اینکه نوزاد نیز معاینه شده و مادر تحت نظر روانپزشک کلینیک ویزیت می‌شود.

شعبانی همچنین به وجود کلینیک یائسگی برای ارائه خدمات به خانم‌ها در دوران یائسگی اشاره کرد و گفت: در این کلینیک ضمن انجام تست‌های غربالگری مورد نیاز، با کمک همکاران طب سالمندی، کیفیت زندگی این افراد مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد.

وی از بیمارستان طالقانی به عنوان یک مرکز درمانی ارجاعی در کشور نام برد و گفت: درصد زیادی از مادران باردار که به این مرکز ارجاع داده می‌شوند، در دسته مادران پرخطر قرار دارند که خدمات مورد نیاز برای زایمان موفق به آن‌ها ارائه می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان در خصوص وضعیت زایمان‌های سزارین و طبیعی در بیمارستان طالقانی افزود: در این مرکز حدود ٧٠ درصد مادرانی که تا کنون سابقه سزارین نداشته اند، با کمک انواع روش‌های بی دردی موفق به انجام زایمان طبیعی می‌شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه