ماسک جراحی؛ ماسک N۹۵؛ ماسک دست‌دوز؛ کدام؟
ماسکی که برای پیشگیری از کروناویروس توصیه می‌شود N95 است که قادر است با 95درصد کارایی، ذرات ریز در ابعاد ویروس را از هوا جدا کند. این ماسک‌ها اساسا در گروه فشار منفی قرار می‌گیرند. در ساخت این ماسک‌ها از دو لایه رویین و زیرین استفاده شده که این لایه‌ها بیشتر نقش حفاظتی دارند ولی در بین این دو لایه، لایه نمدی بسیار نرمی وجود دارد با ضخامتی حدود یک تا دو میلیمتر که ویژگی‌ تصفیه هوا را به ماسک می‌بخشد. به ماسکی با چنین ویژگی‌هایی ماسک N95 گفته می‌شود.

درحال حاضر و در شرایطی که این لایه میانی در کشور ما وجود ندارد، ماسک‌های مختلفی ساخته می‌شود و نام N95 را هم بر روی آن می‌زنند. ولی هیچ‌کدام از این ماسک‌ها N95 نیستند و چنین ماسک‌هایی حداکثر می‌توانند مانع ورود «قطرات و ترشحات» حاوی ویروس کرونا به دستگاه تنفسی شوند. بنابراین نباید فکر کنید که اگر از این ماسک‌ها استفاده می‌کنید، حفاظت کافی برای شما ایجاد می‌شود و بهتر است که فاصله ایمن را با دیگران حفظ کنید.

چند روز قبل افرادی به من مراجعه کردند و گفتند که ما قصد تولید ماسکی را داریم که دو طرفش از پارچه تترون است و برای لایه میانی هم میخواهیم از چیز دیگری استفاده کنیم. درصورتی که نه تنها دو لایه بلکه حتی یک لایه تترون هم اگر در مقابل صورت گرفته شود، به سختی می‌شود از پشت آن تنفس کرد. بنابراین پارچه‌هایی که بافته شده هستند، نه فقط نقشی در تصفیه هوا ندارند و قادر نیستند ذرات ریز را از هوا جداکنند، بلکه اصلا جریان هوا امکان عبور از داخل چنین پارچه‌هایی را ندارد و درنتیجه هوا از راه‌های تعیف‌نشده مثل زیر چانه و بینی و ... وارد مجاری تنفسی می‌شود. به همین علت است که ماسک‌های تنفسی از الیاف نبافته ساخته می‌شوند.

به مردم عزیزمان توصیه می‌کنم که اگر ناگزیر از استفاده از ماسک شدند، از مدل‌هایی استفاده کنند که از الیاف بافته نشده، ساخته شده باشند که حداقل، مقاومت تنفسی زیادی ایجاد نکند.

و در وهله دوم توصیه می‌کنم که به جای ماسک‌های پارچه‌ای دوخته شده، از ماسک‌های یک‌بار مصرف جراحی استفاده کنید.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.