وعده واردات واکسن کرونا مردم را نسبت به اجرای پروتکل‌های بهداشتی سست می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدعلی محسنی بندپی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی برای تولید داخلی واکسن کرونا، گفت: تجربیات چند ساله در خصوص تحریم‌‌های نشان داده که اغلب شرکت‌های دارویی دنیا تحت تاثیر آمریکا، ایران را تحریم کردند به نحوی که حتی داروی بیماران خاص و سرطانی به دلیل وجود تحریم‌‎ها و حدودیت‌های بانکی وارد کشور نشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های داخلی نه تنها باید مورد متوجه وزارت بهداشت باشد بلکه باید در همه دستگاه‌های اجرای و متولی کشور در اولویت قرار بگیرد، نباید مردم را امیداریم کرده و بدون ارزیابی شرایط کشور، وارد عرصه‌های مختلف شویم. بر همین اساس هم معتقدم وعده مسئولان در خصوص واردات واکسن ممکن است مردم را در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی و موارد پیشگیری سست کند.

وی تصریح کرد: با توجه به تجربیات 40 سال گذشته، اطمینان دارم دولت آمریکا امکان وصول واکسن را برای فراهم نکند. بنابراین پیشنهادمان به وزارت بهداشت این است که به جای دل‌بستن به واکسن خارجی، به بخش پیشگیری توجه کرده و تلاش کند قبل از تولید و ایجاد بیماری با آن برخورد کند. این بیماری کاملاً نا شناخته بوده و اثر بخشی هیچ یک از داروی‌های گران قیمت در بازار های سیاه تایید نشده است. بنده افرادی میشناسم که علیرغم تهیه و مصرف داروهای گران قیمت 80میلیونی پس از چند روز فوت کرد.

محسنی بندپی گفت: دل بستن به واکسن های خارجی کرونا در شرایط فعلی کشور کار پسندیده‌ای نیست، ممکن است این واکسن ها به زودی ساخته شوند اما یقیناً دسترسی ما به آنها سخت خواهد بود. از این رو توجه به ظرفیت های داخلی باید محور اصلی فعالیت‌های وزارت بهداشت باشد. از طرفی داروهای قاچاق توان و طاقت را بر ما سخت کرده چه برسد به اینکه در این بازار آشفته، فروش واکسن‌های کاذبی که جان مردم را به خطر می‌اندازند هم در بازار های سیاه شاهد باشیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اضافه کرد: ما  نمی‌توانیم مردم را از فعالیت های‌ اقتصادی و مذهبی محروم کنیم، پیشگیری از کرونا محقق نمی‌شود مگر با صلاح رفتار و تغییر نگرش مردم نسبت به بیماری که آن هم بدون آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات میسر نمی‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه